REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kształcenie dla przywództwa

Anna Włudarczyk

REKLAMA

Przed programami MBA stoją dziś ambitne zadania. Sztuką nie jest już nauczanie menedżerów o standardowych procesach funkcjonowania firmy, absolwenci MBA muszą iść krok naprzód, przewidywać i reagować na to, co zupełnie nieprzewidywalne.

18 czerwca 2008 r. podczas III Ogólnopolskiego Zjazdu Dyrektorów Programów MBA zostały ogłoszone wyniki Ratingu programów MBA organizowanego przez Stowarzyszenie Edukacji Menedżerskiej FORUM, partnerem projektu jest BRE Bank. Ogłoszeniu wyników towarzyszyła dyskusja z udziałem m.in. Anny Kozińskiej, dyrektora Banku ds. zarządzania kadrami w BRE Banku, Jacka Glinki, prezesa zarządu spółki Spectra Investment, prof. Alojzego Nowaka, dziekana Wydziału Zarządzania UW, prof. Witolda Orłowskiego, dyrektora Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej, oraz Jacka Sochy, wiceprezesa PricewaterhouseCoopers w Polsce. Zaproszeni goście wymienili się doświadczeniami na temat nowoczesnej edukacji menedżerskiej.

Autopromocja

Nieprzewidywalne przywództwo

Dyskusję zainicjował wykład prof. Piotra Płoszajskiego. Uczestnicy zgodzili się, że przed programami MBA pojawiło się nowe wyzwanie - przygotowanie menedżerów do funkcjonowania w rzeczywistości, która jest nieprzewidywalna. Zaskoczenie jest dzisiaj kluczem do zarządzania. Dlatego główne pytania, na które muszą odpowiedzieć studenci MBA, to, co może się wydarzyć w biznesie, a co nie powinno się wydarzyć. Dotychczasowe programy odpowiadały na pytania, co zrobić, aby firma była stabilna i jak kierować nią, żeby tej stabilności nie straciła. MBA przyszłości - według prof. Płoszajskiego - musi odpowiedzieć na pytania, jak kierować firmą, kiedy nic nie jest stabilne. To zupełnie nowy model, który musi pokazać studentom, jak szybko reagować na zmiany i jak je przewidywać. Wyzwaniem przyszłych przywódców nie jest reorganizacja tego, co zaistniało, ale wyprzedzanie tej sytuacji. Profesor Płoszajski dobitnie zaznaczał, że edukacja na studiach MBA powinna ewoluować w kierunku nauczania wartości, zmiany stanu umysłu, a nie przekazywania informacji. Jednak po to, żeby zmieniać innych. Sami twórcy programów MBA i ich wykładowcy muszą się zmieniać. Służy temu monitoring zmian programów MBA.

Monitoring konieczny

Głównym celem Ratingu jest opracowanie środowiskowej procedury oceny jakości programów MBA, przeprowadzenie oceny programów zgodnie z zaproponowaną procedurą.

Tegoroczna edycja rozpoczęła się od aktualizacji bazy programów. Jak pokazuje doświadczenie twórców Ratingu, obszar edukacji menedżerskiej jest bardzo dynamiczny, pojawiają się lub, z różnych względów, znikają z rynku studia MBA, dochodzi do łączenia programów prowadzonych w ramach tej samej uczelni.

Uzupełnieniem dla danych podstawowych, pozyskanych z ankiet przesyłanych przez dyrektorów poszczególnych programów studiów, stały się opinie absolwentów i pracodawców. Sam fakt uczestnictwa, w różnej skali, interesariuszy w projekcie jest już znaczący, a ich opinie i oceny potwierdzały, w większości, użyteczność tych studiów w karierze zawodowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nadesłane informacje o programach weryfikowano na podstawie zgromadzonych wcześniej danych (w bazach SEM Forum), danych upowszechnianych na stronach internetowych programów i innych, ogólnodostępnych (i nie tylko) statystyk i publikacji. Oceny panelu ekspertów zatwierdziła Kapituła Ratingu 2008.

Program pod lupą

Program MBA poddany ocenie mógł uzyskać maksymalnie 40 punktów (pięć ocenianych kategorii - instytucjonalizacja, rekrutacja, kształcenie, kariery absolwentów, udział absolwentów i pracodawców w procesie oceny - w każdej dwie oceniane od 0 do 4 punktów cechy).

Przyznane programom oceny punktowe pozwoliły na ich przyporządkowanie do klas ratingowych. I tak uzyskanie przez program nie mniej niż 87,5 proc. możliwych do zdobycia punktów kwalifikował do klasy mistrzowskiej. Uzyskanie nie mniej niż 75 proc. możliwych do zdobycia punktów kwalifikowało program do klasy profesjonalnej. Uzyskanie nie mniej niż 62,5 proc. punktów dawało miejsce w klasie standardowej. Wreszcie uzyskanie przez program nie mniej niż 50 proc. możliwych punktów kwalifikuje go do klasy aspirującej. Odrębną klasę stanowią programy obiecujące, które nie mają jeszcze absolwentów lub mają tylko jeden ich rocznik. Programy takie muszą jednak spełnić wymagania jakościowe w zakresie instytucjonalizacji, rekrutacji, programu i procesu nauczania.

W bieżącej edycji do procedury Ratingu przystąpiło 35 programów. Do klas ratingowych zakwalifikowano 34. Łącznie 16 programów MBA pozostało poza klasami ratingowymi (jeden, który się nie zakwalifikował, i 15, które nie zdecydowały się lub - z powodu reorganizacji - nie mogły przystąpić do procedury oceny).

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Opracowała Anna Włudarczyk

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA