Kategorie

Kształcenie dla przywództwa

Anna Włudarczyk
Przed programami MBA stoją dziś ambitne zadania. Sztuką nie jest już nauczanie menedżerów o standardowych procesach funkcjonowania firmy, absolwenci MBA muszą iść krok naprzód, przewidywać i reagować na to, co zupełnie nieprzewidywalne.

18 czerwca 2008 r. podczas III Ogólnopolskiego Zjazdu Dyrektorów Programów MBA zostały ogłoszone wyniki Ratingu programów MBA organizowanego przez Stowarzyszenie Edukacji Menedżerskiej FORUM, partnerem projektu jest BRE Bank. Ogłoszeniu wyników towarzyszyła dyskusja z udziałem m.in. Anny Kozińskiej, dyrektora Banku ds. zarządzania kadrami w BRE Banku, Jacka Glinki, prezesa zarządu spółki Spectra Investment, prof. Alojzego Nowaka, dziekana Wydziału Zarządzania UW, prof. Witolda Orłowskiego, dyrektora Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej, oraz Jacka Sochy, wiceprezesa PricewaterhouseCoopers w Polsce. Zaproszeni goście wymienili się doświadczeniami na temat nowoczesnej edukacji menedżerskiej.

Nieprzewidywalne przywództwo

Dyskusję zainicjował wykład prof. Piotra Płoszajskiego. Uczestnicy zgodzili się, że przed programami MBA pojawiło się nowe wyzwanie - przygotowanie menedżerów do funkcjonowania w rzeczywistości, która jest nieprzewidywalna. Zaskoczenie jest dzisiaj kluczem do zarządzania. Dlatego główne pytania, na które muszą odpowiedzieć studenci MBA, to, co może się wydarzyć w biznesie, a co nie powinno się wydarzyć. Dotychczasowe programy odpowiadały na pytania, co zrobić, aby firma była stabilna i jak kierować nią, żeby tej stabilności nie straciła. MBA przyszłości - według prof. Płoszajskiego - musi odpowiedzieć na pytania, jak kierować firmą, kiedy nic nie jest stabilne. To zupełnie nowy model, który musi pokazać studentom, jak szybko reagować na zmiany i jak je przewidywać. Wyzwaniem przyszłych przywódców nie jest reorganizacja tego, co zaistniało, ale wyprzedzanie tej sytuacji. Profesor Płoszajski dobitnie zaznaczał, że edukacja na studiach MBA powinna ewoluować w kierunku nauczania wartości, zmiany stanu umysłu, a nie przekazywania informacji. Jednak po to, żeby zmieniać innych. Sami twórcy programów MBA i ich wykładowcy muszą się zmieniać. Służy temu monitoring zmian programów MBA.

Monitoring konieczny

Głównym celem Ratingu jest opracowanie środowiskowej procedury oceny jakości programów MBA, przeprowadzenie oceny programów zgodnie z zaproponowaną procedurą.

Reklama

Tegoroczna edycja rozpoczęła się od aktualizacji bazy programów. Jak pokazuje doświadczenie twórców Ratingu, obszar edukacji menedżerskiej jest bardzo dynamiczny, pojawiają się lub, z różnych względów, znikają z rynku studia MBA, dochodzi do łączenia programów prowadzonych w ramach tej samej uczelni.

Uzupełnieniem dla danych podstawowych, pozyskanych z ankiet przesyłanych przez dyrektorów poszczególnych programów studiów, stały się opinie absolwentów i pracodawców. Sam fakt uczestnictwa, w różnej skali, interesariuszy w projekcie jest już znaczący, a ich opinie i oceny potwierdzały, w większości, użyteczność tych studiów w karierze zawodowej.

Nadesłane informacje o programach weryfikowano na podstawie zgromadzonych wcześniej danych (w bazach SEM Forum), danych upowszechnianych na stronach internetowych programów i innych, ogólnodostępnych (i nie tylko) statystyk i publikacji. Oceny panelu ekspertów zatwierdziła Kapituła Ratingu 2008.

Program pod lupą

Reklama

Program MBA poddany ocenie mógł uzyskać maksymalnie 40 punktów (pięć ocenianych kategorii - instytucjonalizacja, rekrutacja, kształcenie, kariery absolwentów, udział absolwentów i pracodawców w procesie oceny - w każdej dwie oceniane od 0 do 4 punktów cechy).

Przyznane programom oceny punktowe pozwoliły na ich przyporządkowanie do klas ratingowych. I tak uzyskanie przez program nie mniej niż 87,5 proc. możliwych do zdobycia punktów kwalifikował do klasy mistrzowskiej. Uzyskanie nie mniej niż 75 proc. możliwych do zdobycia punktów kwalifikowało program do klasy profesjonalnej. Uzyskanie nie mniej niż 62,5 proc. punktów dawało miejsce w klasie standardowej. Wreszcie uzyskanie przez program nie mniej niż 50 proc. możliwych punktów kwalifikuje go do klasy aspirującej. Odrębną klasę stanowią programy obiecujące, które nie mają jeszcze absolwentów lub mają tylko jeden ich rocznik. Programy takie muszą jednak spełnić wymagania jakościowe w zakresie instytucjonalizacji, rekrutacji, programu i procesu nauczania.

W bieżącej edycji do procedury Ratingu przystąpiło 35 programów. Do klas ratingowych zakwalifikowano 34. Łącznie 16 programów MBA pozostało poza klasami ratingowymi (jeden, który się nie zakwalifikował, i 15, które nie zdecydowały się lub - z powodu reorganizacji - nie mogły przystąpić do procedury oceny).

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Opracowała Anna Włudarczyk

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

  Wypadki przy pracy - I kwartał 2021 [GUS]

  Wypadki przy pracy - GUS podał dane za I kwartał 2021 r. Czy liczba wypadków spadła w porównaniu do roku 2020?