Środki z urzędu pracy na nowe stanowisko pracy krok po kroku
REKLAMA
REKLAMA
Środki z urzędu pracy krok po kroku
Myślisz o stworzeniu kolejnego stanowiska pracy w swojej firmie? Masz przygotowany kosztorys, ale brakuje Ci środków? Skorzystaj z pomocy urzędu pracy! Wystarczy wykonać kilka prostych kroków, aby uzyskać refundację. Podpowiadamy, jak to zrobić!
REKLAMA
1. Pobierz wniosek
Aby otrzymać zwrot kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy, musisz w pierwszej kolejności złożyć wniosek w urzędzie pracy, właściwym dla siedziby lub oddziału Twojej firmy. Aktualne dokumenty do pobrania – wniosek i zasady, można znaleźć na stronie internetowej danego urzędu lub w jego siedzibie. Tam też znajdziesz dodatkowe informacje i wskazówki.
2. Zapoznaj się dokładnie z regulaminem
Zasady przyznawania refundacji oparte są na zapisach z ustawy, rozporządzenia oraz wewnętrznych regulaminach urzędów pracy. Przed wypełnieniem wniosku zapoznaj się wnikliwie z regulaminem przyznawania środków. Znajdziesz tu odpowiedź na pytanie, czy w ogóle masz szansę otrzymać wsparcie, co możesz kupić w ramach wsparcia z urzędu, a na co środki nie mogą być przeznaczone oraz informacje dotyczące wypełniania wniosku, niezbędnych załączników, poręczeń oraz terminów.
3. Wypełnij wniosek i skompletuj dokumenty
Po zapoznaniu się z regulaminem wiesz już, czy spełniasz warunki, aby móc ubiegać się o refundację oraz w jaki sposób prawidłowo wypełnić wniosek. Pamiętaj też, że wniosek jest najważniejszym dokumentem przy ubieganiu się o środki. Na jego podstawie zapada decyzja o przyznaniu refundacji, dlatego podejdź do wypełnienia go z niezwykłą dokładnością i cierpliwością. Skompletuj wszystkie, niezbędne dokumenty.
Ważna pozycja: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne (książka + CD)
4. Złóż wniosek
Poprawnie wypełniony wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami, najlepiej trwale zszyty – choć nie wszystkie urzędy pracy tego wymagają (sprawdź ten wymóg w regulaminie), złóż w kancelarii lub miejscu do tego wyznaczonym w swoim urzędzie pracy.
Na rozpatrzenie wniosku urząd ma 30 dni kalendarzowych. Najczęściej urzędy pracy zamieszczają informację o wynikach na swojej stronie internetowej. O sposobie rozpatrzenia wniosku lub pozostawieniu go bez rozpatrzenia urząd powiadomi Cię również w formie pisemnej.
Porozmawiaj o tym na FORUM
5. Podpisz umowę
Jeśli Twój wniosek został rozpatrzony pozytywnie, powinieneś zgłosić się do urzędu pracy w celu podpisania umowy i ustalenia szczegółów. Pamiętaj, zwlekanie ze zgłoszeniem się do urzędu może uniemożliwić Ci otrzymanie środków.
W ramach zawartej umowy zobowiążesz się m.in. do:
- dokonania zakupów zgodnie ze specyfikacją przedstawioną we wniosku, w terminie określonym w umowie,
- przedłożenia w urzędzie, w terminie określonym w umowie, rozliczenia zawierającego zestawienie wydatkowanych kwot,
- zatrudnienia skierowanej przez urząd osoby bezrobotnej i utrzymania zatrudnienia,
- zwrotu środków w przypadku niewywiązania się z umowy.
6. Dokonaj zakupów
W terminie do 30 dni od daty podpisania umowy dokonaj zakupów zgodnie ze specyfikacją przedstawioną we wniosku. Pamiętaj, że każdy zakupiony towar powinien posiadać dokument potwierdzający zakup, np. fakturę, rachunek.
Dzielenie stanowiska jako nowa forma zatrudnienia
7. Rozlicz refundację i pozwól przeprowadzić kontrolę
Po dokonaniu zakupów zgłoś się do urzędu w celu rozliczenia refundacji. Rozliczenie wydatkowania następuje na podstawie faktur i rachunków potwierdzonych dowodem zapłaty i jest dokonywane w kwocie brutto.
Krokiem następnym przed wypłatą środków będzie wizyta monitorująca pracownika urzędu w celu stwierdzenia utworzenia stanowiska pracy oraz jego wyposażenia lub doposażenia zgodnie z katalogiem wydatków.
8. Zatrudnij osobę bezrobotną
Po dopełnieniu wszystkich formalności możesz zatrudnić skierowaną przez urząd pracy osobę bezrobotną. Urząd nie narzuca Ci określonego pracownika, przesyła kandydatów do zatrudnienia zgodnie z Twoimi wymaganiami, a Ty wybierasz odpowiednią osobę. Maksymalnie w terminie 30 dni od daty zatrudnienia skierowanej osoby bezrobotnej otrzymasz refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy.
Stanowisko musi być utrzymane przez okres co najmniej 24 miesięcy w pełnym wymiarze czasu pracy, aby środki nie podlegały zwrotowi.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat