REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Środki z urzędu pracy na nowe stanowisko pracy krok po kroku

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Joanna Kuzub
Środki z urzędu pracy na nowe stanowisko pracy krok po kroku. / Fot. Fotolia
Środki z urzędu pracy na nowe stanowisko pracy krok po kroku. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Potrzebujesz środków finansowych na stworzenie nowego stanowiska pracy w swojej firmie? Możesz liczyć na pomoc z urzędu pracy. Sprawdź, jak krok po kroku uzyskać dofinansowanie.

Środki z urzędu pracy krok po kroku

Myślisz o stworzeniu kolejnego stanowiska pracy w swojej firmie? Masz przygotowany kosztorys, ale brakuje Ci środków? Skorzystaj z pomocy urzędu pracy! Wystarczy wykonać kilka prostych kroków, aby uzyskać refundację. Podpowiadamy, jak to zrobić!

REKLAMA

Autopromocja

1. Pobierz wniosek

Aby otrzymać zwrot kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy, musisz w pierwszej kolejności złożyć wniosek w urzędzie pracy, właściwym dla siedziby lub oddziału Twojej firmy. Aktualne dokumenty do pobrania – wniosek i zasady, można znaleźć na stronie internetowej danego urzędu lub w jego siedzibie. Tam też znajdziesz dodatkowe informacje i wskazówki.

2. Zapoznaj się dokładnie z regulaminem

Zasady przyznawania refundacji oparte są na zapisach z ustawy, rozporządzenia oraz wewnętrznych regulaminach urzędów pracy. Przed wypełnieniem wniosku zapoznaj się wnikliwie z regulaminem przyznawania środków. Znajdziesz tu odpowiedź na pytanie, czy w ogóle masz szansę otrzymać wsparcie, co możesz kupić w ramach wsparcia z urzędu, a na co środki nie mogą być przeznaczone oraz informacje dotyczące wypełniania wniosku, niezbędnych załączników, poręczeń oraz terminów.

3. Wypełnij wniosek i skompletuj dokumenty

Po zapoznaniu się z regulaminem wiesz już, czy spełniasz warunki, aby móc ubiegać się o refundację oraz w jaki sposób prawidłowo wypełnić wniosek. Pamiętaj też, że wniosek jest najważniejszym dokumentem przy ubieganiu się o środki. Na jego podstawie zapada decyzja o przyznaniu refundacji, dlatego podejdź do wypełnienia go z niezwykłą dokładnością i cierpliwością. Skompletuj wszystkie, niezbędne dokumenty.

Ważna pozycja: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne (książka + CD)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. Złóż wniosek

Poprawnie wypełniony wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami, najlepiej trwale zszyty – choć nie wszystkie urzędy pracy tego wymagają (sprawdź ten wymóg w regulaminie), złóż w kancelarii lub miejscu do tego wyznaczonym w swoim urzędzie pracy.

Na rozpatrzenie wniosku urząd ma 30 dni kalendarzowych. Najczęściej urzędy pracy zamieszczają informację o wynikach na swojej stronie internetowej. O sposobie rozpatrzenia wniosku lub pozostawieniu go bez rozpatrzenia urząd powiadomi Cię również w formie pisemnej.

Porozmawiaj o tym na FORUM

5. Podpisz umowę

Jeśli Twój wniosek został rozpatrzony pozytywnie, powinieneś zgłosić się do urzędu pracy w celu podpisania umowy i ustalenia szczegółów. Pamiętaj, zwlekanie ze zgłoszeniem się do urzędu może uniemożliwić Ci otrzymanie środków.

W ramach zawartej umowy zobowiążesz się m.in. do:

  • dokonania zakupów zgodnie ze specyfikacją przedstawioną we wniosku, w terminie określonym w umowie,
  • przedłożenia w urzędzie, w terminie określonym w umowie, rozliczenia zawierającego zestawienie wydatkowanych kwot,
  • zatrudnienia skierowanej przez urząd osoby bezrobotnej i utrzymania zatrudnienia,
  • zwrotu środków w przypadku niewywiązania się z umowy.

6. Dokonaj zakupów

W terminie do 30 dni od daty podpisania umowy dokonaj zakupów zgodnie ze specyfikacją przedstawioną we wniosku. Pamiętaj, że każdy zakupiony towar powinien posiadać dokument potwierdzający zakup, np. fakturę, rachunek.

Dzielenie stanowiska jako nowa forma zatrudnienia

7. Rozlicz refundację i pozwól przeprowadzić kontrolę

Po dokonaniu zakupów zgłoś się do urzędu w celu rozliczenia refundacji. Rozliczenie wydatkowania następuje na podstawie faktur i rachunków potwierdzonych dowodem zapłaty i jest dokonywane w kwocie brutto.

Krokiem następnym przed wypłatą środków będzie wizyta monitorująca pracownika urzędu w celu stwierdzenia utworzenia stanowiska pracy oraz jego wyposażenia lub doposażenia zgodnie z katalogiem wydatków.

8. Zatrudnij osobę bezrobotną

Po dopełnieniu wszystkich formalności możesz zatrudnić skierowaną przez urząd pracy osobę bezrobotną. Urząd nie narzuca Ci określonego pracownika, przesyła kandydatów do zatrudnienia zgodnie z Twoimi wymaganiami, a Ty wybierasz odpowiednią osobę. Maksymalnie w terminie 30 dni od daty zatrudnienia skierowanej osoby bezrobotnej otrzymasz refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy.

Stanowisko musi być utrzymane przez okres co najmniej 24 miesięcy w pełnym wymiarze czasu pracy, aby środki nie podlegały zwrotowi.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA