REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak awansować w korporacji?

 MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
Małgorzata Majewska
redaktor naczelny miesięcznika „PORADNIK Rachunkowości Budżetowej”, ekonomista, praktyk – była wieloletnia księgowa w jednostkach sektora finansów publicznych posiadająca certyfikat księgowy Ministra Finansów, członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, autor artykułów z zakresu rachunkowości budżetowej i finansów publicznych
Jak awansować w korporacji? / Fot. Fotolia
Jak awansować w korporacji? / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Możliwość rozwój kariery w korporacji przyciąga wielu kandydatów do pracy. Duże firmy proponują różne ścieżki awansu, kusząc wysokim wynagrodzeniem, prestiżem i dodatkami socjalnymi. Sprawdź, jak awansować w korporacji.

Kariera w korporacji – od managera do mentora

Wybór ścieżki kariery zawodowej jest kwestią skomplikowaną. Szczegółowe kompetencje wymagane na danym stanowisku i zakres obowiązków można często poznać dopiero w praktyce. Na szczęście zmiana kierunku życia zawodowego zawsze jest możliwa, a największe firmy dają swoim pracownikom różne opcje rozwoju. Czasami warto skorzystać z tych mniej standardowych. Ekspert portalu monsterpolska.pl radzi jak znaleźć najlepsze rozwiązanie dla siebie.

REKLAMA

Autopromocja

Kariera w korporacji to marzenie wielu osób. Wysoka pensja, prestiż i pakiet dodatków socjalnych przyciągają jak magnes. Duża firma to przede wszystkim szansa dla osób dopiero wkraczających na rynek pracy, które kusi bogata oferta praktyk i staży oraz wizja szybkiego awansu zawodowego. Tym bardziej, że największe korporacje rokrocznie zdobywają wysokie pozycje w konkursach na pracodawcę roku.

Po szczeblach

Tradycyjny model kariery w dużej organizacji to przejście przez wszystkie szczeble w hierarchii po kolei. Zaczynając od tzw. asystenta, następnie juniora czyli młodszego specjalisty, po specjalistę, starszego specjalistę, analogicznie managera projektu lub zespołu i w końcu dyrektora działu, a nawet całej struktury. Samo nazewnictwo może się różnić, ale idea się nie zmienia. Duża liczba pracowników niejako wymusza wprowadzenie ściśle zdefiniowanych ścieżek awansu, z jasno określonym stażem wymaganym na każdym etapie oraz widełkami zarobków. Często dział HR przybliża kandydatowi możliwy przebieg jego kariery już na końcowych etapach rekrutacji, jednak samemu nie należy pytać, jak szybko można dostać awans. Raczej warto porozmawiać o perspektywach zawodowych – radzi Małgorzata Majewska.

Rekomendowany produkt: Personel i Zarządzanie

Ścieżka kariery nie musi jednak zawsze wyglądać tak samo. Jeżeli posiadasz już doświadczenie zawodowe, zastanów się co, oprócz klasycznej drogi w organizacji, jest dla Ciebie atrakcyjne i w dłuższej perspektywie czasu da Ci satysfakcję.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mentoring

Jeżeli masz duże pokłady cierpliwości i drzemie w Tobie dusza nauczyciela, zastanów się nad rolą mentora w organizacji. Na rynek pracy wchodzi właśnie tzw. pokolenie Y, czyli osoby w wieku 18-29 lat, które z jednej strony wnosi unikalne kompetencje, ale w wielu obszarach potrzebuje wsparcia starszych pracowników – dodaje Małgorzata Majewska. Już teraz w dużych organizacjach powstają wielopokoleniowe zespoły, w których można realizować się w nowych rolach. Mentorzy pomagają młodym pracownikom zorganizować sobie czas i ustalić priorytety. Mogą ich również wprowadzać w kulturę organizacyjną firmy. Jednocześnie coraz więcej pracodawców inwestuje w rozbudowane programy szkoleniowe, które mają wzmacniać zaangażowanie i rozwijać talenty najmłodszych pracowników. Rola mentora może okazać się szczególnie atrakcyjna dla osób w wieku 50+.

Zadaj pytanie na FORUM

Awans poziomy

Przejście na równoległe stanowisko w innym dziale może być doskonałą okazją do zdobycia nowego doświadczenia. To dobra opcja dla pracowników, którzy zauważają u siebie pierwsze objawy wypalenia zawodowego. Wiedza dotycząca organizacji, doświadczenie w zarządzaniu zespołem czy projektami to interdyscyplinarne umiejętności, które będą przydatne w rozpoczęciu kolejnego etapu zawodowego. Nowe stanowisko będzie wiązało się z licznymi wyzwaniami i zwiększonym zakresem odpowiedzialności. W największych firmach może się to wiązać z koniecznością przeprowadzki do  innego miasta, albo nawet kraju.  

Specjalizacja

W każdej branży poszukiwani są specjaliści z wysoce wyspecjalizowaną wiedzą. Jeśli chcesz rozwijać się właśnie w takim kierunku, jest duża szansa, że uda Ci się przekonać przełożonego i uzyskać dofinansowanie na studia podyplomowe lub specjalistyczny kurs zakończony certyfikatem. W dłuższej perspektywie wąska specjalizacja może zapewnić Ci wyższe zarobki, a także większy prestiż zarówno w firmie, jak i poza nią. W niektórych branżach np. w IT czy doradztwie podatkowym, prawnym, szeroko rozumianym consultingu, taka specjalizacja może być równie dochodowa jak zarządzanie zespołem – dodaje Małgorzata Majewska. Ta droga wymaga jednak dużego zaangażowania, również w czasie wolnym – ekspert musi być cały czas na bieżąco, a nauka i doskonalenie swojej wiedzy, będzie niezbędna przez cały czas aktywności zawodowej.

Pokusy, które mogą przeszkodzić w rozwoju kariery

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA