REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak awansować w korporacji?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
Małgorzata Majewska
redaktor naczelny miesięcznika „PORADNIK Rachunkowości Budżetowej”, ekonomista, praktyk – była wieloletnia księgowa w jednostkach sektora finansów publicznych posiadająca certyfikat księgowy Ministra Finansów, członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, autor artykułów z zakresu rachunkowości budżetowej i finansów publicznych
Jak awansować w korporacji? / Fot. Fotolia
Jak awansować w korporacji? / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Możliwość rozwój kariery w korporacji przyciąga wielu kandydatów do pracy. Duże firmy proponują różne ścieżki awansu, kusząc wysokim wynagrodzeniem, prestiżem i dodatkami socjalnymi. Sprawdź, jak awansować w korporacji.

Kariera w korporacji – od managera do mentora

Wybór ścieżki kariery zawodowej jest kwestią skomplikowaną. Szczegółowe kompetencje wymagane na danym stanowisku i zakres obowiązków można często poznać dopiero w praktyce. Na szczęście zmiana kierunku życia zawodowego zawsze jest możliwa, a największe firmy dają swoim pracownikom różne opcje rozwoju. Czasami warto skorzystać z tych mniej standardowych. Ekspert portalu monsterpolska.pl radzi jak znaleźć najlepsze rozwiązanie dla siebie.

REKLAMA

Autopromocja

Kariera w korporacji to marzenie wielu osób. Wysoka pensja, prestiż i pakiet dodatków socjalnych przyciągają jak magnes. Duża firma to przede wszystkim szansa dla osób dopiero wkraczających na rynek pracy, które kusi bogata oferta praktyk i staży oraz wizja szybkiego awansu zawodowego. Tym bardziej, że największe korporacje rokrocznie zdobywają wysokie pozycje w konkursach na pracodawcę roku.

Po szczeblach

Tradycyjny model kariery w dużej organizacji to przejście przez wszystkie szczeble w hierarchii po kolei. Zaczynając od tzw. asystenta, następnie juniora czyli młodszego specjalisty, po specjalistę, starszego specjalistę, analogicznie managera projektu lub zespołu i w końcu dyrektora działu, a nawet całej struktury. Samo nazewnictwo może się różnić, ale idea się nie zmienia. Duża liczba pracowników niejako wymusza wprowadzenie ściśle zdefiniowanych ścieżek awansu, z jasno określonym stażem wymaganym na każdym etapie oraz widełkami zarobków. Często dział HR przybliża kandydatowi możliwy przebieg jego kariery już na końcowych etapach rekrutacji, jednak samemu nie należy pytać, jak szybko można dostać awans. Raczej warto porozmawiać o perspektywach zawodowych – radzi Małgorzata Majewska.

Rekomendowany produkt: Personel i Zarządzanie

Ścieżka kariery nie musi jednak zawsze wyglądać tak samo. Jeżeli posiadasz już doświadczenie zawodowe, zastanów się co, oprócz klasycznej drogi w organizacji, jest dla Ciebie atrakcyjne i w dłuższej perspektywie czasu da Ci satysfakcję.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mentoring

Jeżeli masz duże pokłady cierpliwości i drzemie w Tobie dusza nauczyciela, zastanów się nad rolą mentora w organizacji. Na rynek pracy wchodzi właśnie tzw. pokolenie Y, czyli osoby w wieku 18-29 lat, które z jednej strony wnosi unikalne kompetencje, ale w wielu obszarach potrzebuje wsparcia starszych pracowników – dodaje Małgorzata Majewska. Już teraz w dużych organizacjach powstają wielopokoleniowe zespoły, w których można realizować się w nowych rolach. Mentorzy pomagają młodym pracownikom zorganizować sobie czas i ustalić priorytety. Mogą ich również wprowadzać w kulturę organizacyjną firmy. Jednocześnie coraz więcej pracodawców inwestuje w rozbudowane programy szkoleniowe, które mają wzmacniać zaangażowanie i rozwijać talenty najmłodszych pracowników. Rola mentora może okazać się szczególnie atrakcyjna dla osób w wieku 50+.

Zadaj pytanie na FORUM

Awans poziomy

Przejście na równoległe stanowisko w innym dziale może być doskonałą okazją do zdobycia nowego doświadczenia. To dobra opcja dla pracowników, którzy zauważają u siebie pierwsze objawy wypalenia zawodowego. Wiedza dotycząca organizacji, doświadczenie w zarządzaniu zespołem czy projektami to interdyscyplinarne umiejętności, które będą przydatne w rozpoczęciu kolejnego etapu zawodowego. Nowe stanowisko będzie wiązało się z licznymi wyzwaniami i zwiększonym zakresem odpowiedzialności. W największych firmach może się to wiązać z koniecznością przeprowadzki do  innego miasta, albo nawet kraju.  

Specjalizacja

W każdej branży poszukiwani są specjaliści z wysoce wyspecjalizowaną wiedzą. Jeśli chcesz rozwijać się właśnie w takim kierunku, jest duża szansa, że uda Ci się przekonać przełożonego i uzyskać dofinansowanie na studia podyplomowe lub specjalistyczny kurs zakończony certyfikatem. W dłuższej perspektywie wąska specjalizacja może zapewnić Ci wyższe zarobki, a także większy prestiż zarówno w firmie, jak i poza nią. W niektórych branżach np. w IT czy doradztwie podatkowym, prawnym, szeroko rozumianym consultingu, taka specjalizacja może być równie dochodowa jak zarządzanie zespołem – dodaje Małgorzata Majewska. Ta droga wymaga jednak dużego zaangażowania, również w czasie wolnym – ekspert musi być cały czas na bieżąco, a nauka i doskonalenie swojej wiedzy, będzie niezbędna przez cały czas aktywności zawodowej.

Pokusy, które mogą przeszkodzić w rozwoju kariery

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiana branży w 2025 – od czego zacząć i gdzie znaleźć ogłoszenia pracy?

Rynek pracy, jaki znaliśmy, właśnie przestaje istnieć. Dzieje się to na naszych oczach i tak naprawdę tempo zmian jest znacznie szybsze, niż przypuszczali eksperci. Choć brzmi to aż nadto dramatycznie, to jednak nie można zaprzeczyć, że wielu pracowników zmaga się aktualnie z poważnymi problemami zawodowymi, a pracodawcy dwoją się i troją, aby stworzyć nowe systemy zarządzania w rzeczywistości AI. Niektóre zawody już przestają istnieć lub przechodzą intensywne zmiany, u podstaw których znajdziemy wdrożenie czata GPT do codziennych obowiązków. Dla niektórych osób jedynym rozwiązaniem okazała się zmiana pracy, dla innych w grę wchodzi tylko zmiana branży. Przebranżowienie to współczesny odpowiednik ucieczki z tonącego statku - tylko w tym wypadku pracownik sam buduje swoją szalupę ratunkową. Zatem jak aktualnie wygląda temat zmiany branży? Jakie są powody? W którą stronę iść i gdzie szukać nowych zawodowych wyzwań?

Składka zdrowotna 2025: ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne. Jaka jest podstawa wymiaru? Ile procent?

Jaka jest podstawa wymiaru składki oraz kwota składki zdrowotnej w 2025 roku dla niektórych grup ubezpieczonych? ZUS informuje o wysokości składki na ryczałcie, karcie podatkowej, przy zasadach ogólnych, podatku liniowym, podatku od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz dla osób współpracujących.

Skrócony tydzień pracy może być tragiczny dla gospodarki, firm i społeczeństwa

Pilotaż skróconego tygodnia pracy jest konieczny. Może się okazać, że powszechny zapis o krótszym czasie pracy będzie tragiczny dla polskiej gospodarki, firm i społeczeństwa. 15 września kończy się nabór firm i instytucji do projektu.

2,5 tys. euro za pracę na magazynie w Szwecji i Norwegii. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego?

Szwecja, Norwegia, Niemcy i Czechy to opłacalne kierunki na podjęcie pracy w wakacje. W państwach skandynawskich na magazynie można zarobić 2,5 tys. euro miesięcznie. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego? Bardzo dobre zarobki są też w Niemczech i Czechach.

REKLAMA

Zmieniasz adres podczas zwolnienia lekarskiego (tzw. L4)? Masz tylko 3 dni na zgłoszenie. Sprawdź, co grozi za spóźnienie

Planujesz wyjechać do rodziny, będąc na zwolnieniu lekarskim albo zmieniłeś miejsce pobytu w trakcie choroby? Zgodnie z przepisami masz tylko trzy dni na zgłoszenie. W przeciwnym razie możesz stracić prawo do zasiłku chorobowego.

Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja?

Praca w wysokich temperaturach jest szczególnie uciążliwa, a nawet może zagrażać zdrowiu i życiu pracowników. Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja? Poznaj aktualnie obowiązujące przepisy BHP.

REKLAMA

Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

REKLAMA