REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Autocoaching. /Fot. Fotolia
Autocoaching. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Autocoaching to darmowy trening samego siebie. Sami sobie jesteśmy mentorem, coachem i przewodnikiem. Człowiek sam pracuje na dokonanie pozytywnych zmian w swoim życiu. Autocoaching pomaga w przekraczaniu własnych ograniczeń, co wpływa na poprawę efektywności.

Autocoaching

Coaching jest przydatny zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Polega on na pracy nad sobą przy pomocy wyspecjalizowanego trenera. Pomaga nam on zmieniać się, udoskonalać oraz wspiera nas w osiąganiu wyżyn swoich możliwości i celów, jakie sobie założyliśmy. Coach zadaje nam pytania i tym samym skłania nas do odnalezienia odpowiedzi, jak np. lepiej komunikować się z otoczeniem, a także z samym sobą. Jednak równie dobrze możemy sami zostać swoim trenerem i wspierać siebie w dążeniu do celu i we wprowadzaniu zmian w swoje życie.

Autopromocja

Autocoaching to darmowy trening samego siebie. Sami sobie jesteśmy mentorem, coachem i przewodnikiem. Człowiek sam pracuje na dokonanie pozytywnych zmian w swoim życiu. W tradycyjnym coachingu podczas pracy klienta z trenerem wykorzystywane są różne metody i narzędzia, co prowadzi do stworzenia indywidualnego planu działania dla klienta. W autocoachingu sami musimy wypracować swoją drogę działania, przy czym pomocne okaże się stawianie sobie pytań na każdym etapie. Dzięki temu będziemy w stanie przekroczyć dotychczasowe ograniczenia w działaniu i myśleniu, a także poprawić własną efektywność.

Jak zostać coachem?

Etapy autocoachingu

Zadawanie pytań pobudza nas do myślenia. Nasz mózg instynktownie poszukuje odpowiedzi na postawione pytania. W ten sposób dokonujemy istotnych odkryć i możemy dotrzeć do naszych najcenniejszych zasobów - umiejętności, sprawdzonych strategii skutecznego działania, doświadczeń. Marlena Babicka z firmy AkademiaGier.com zwraca uwagę na 4 etapy autocoachingu:

1. Pierwszym i najważniejszym krokiem w autocoachingu jest określenie własnego celu. W tym miejscu należy zadać sobie pytania, czego chcę i do czego w życiu dążę? Ponadto powinniśmy zdefiniować, co tak naprawdę jest dla nas ważne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. Po drugie musimy ocenić naszą obecną sytuację i zastanowić się, co pomoże nam w osiągnięciu zamierzonego celu. Należy także pomyśleć nad tym, które życiowe doświadczenia będą przydatne, a które mogą nam przeszkadzać.

Praca z własnymi ograniczeniami jest jednym z najtrudniejszych momentów autocoachingu. Uczciwość wobec samego siebie jest absolutnie niezbędna, aby zakończyć ten etap z powodzeniem. Myślenie pytaniami pomaga odblokować własne schematy myślowe i zrozumieć, co nas powstrzymuje przed działaniem.

Porozmawiaj o tym na FORUM

3. Trzeci krok to sprecyzowanie sposobów działania niezbędnych do osiągnięcia celu. W tym miejscu powinniśmy się zastanowić, jaka forma działania będzie zgodna ze mną. Kluczowe jest wybranie takiej drogi dojścia do celu, która jest zgodna z naszym systemem wartości, przekonaniami i posiadanymi umiejętnościami.

4. Ostatni etap to wdrożenie w życie planu działania. Najpierw należy się zastanowić, jaki powinien być nasz pierwszy krok do realizacji celu. Następnie należy ustalić konkretne zadania i terminy ich realizacji. By w pełni wykonać plan, musimy z góry wiedzieć, jak stopniowo postępować, by przybliżyć się do swojego wyznaczonego celu.

Zadawanie pytań

Jeżeli chcesz, by Twój autocoaching okazał się skuteczny, pomocne w tym może być zadanie sobie następujących pytań:

 • Co chcę osiągnąć?
 • Za co jestem odpowiedzialny?
 • Jakie są fakty?
 • Czego potrzebuję, żeby to osiągnąć?
 • Jakie mam doświadczenie w podobnych obszarach?
 • Czego mogę się nauczyć?
 • Co/ kto pomoże mi w osiągnięciu celu?
 • Co mnie powstrzymuje przed działaniem?
 • Jaki jest pierwszy krok, żeby zbliżyć się do osiągnięcia mojego celu?

Coaching a skuteczność biznesowa

Przekonania

Przekonania to nasze postrzeganie reguł, w jaki działa świat, wpływające bezpośrednio na nasze wzorce zachowań. Przekonania są jak samospełniające się przepowiednie. Wyróżniamy przekonania wzmacniające, które motywują nas do działania oraz przekonania ograniczające, które blokują nasze myślenie i zachowania. Aby rozbroić w sobie ograniczające przekonania, zadaj sobie następujące pytania:

 • Czy zawsze w to wierzyłem?
 • Co spowodowało, że nabyłem to przekonanie?
 • Co jest niedorzecznego i śmiesznego w tym przekonaniu?
 • Ile będzie mnie kosztowało podtrzymywanie tego przekonania?
 • Co się stanie, jeżeli będę nadal wierzyć w to przekonanie?
 • Jakie moje doświadczenia zaprzeczają temu przekonaniu?
 • Jakim innym przekonaniem mogę je zastąpić?

Dyscyplina i uczciwość

Jeżeli autocoaching ma przynieść rezultaty to potrzebna jest do tego nasza dyscyplina i uczciwość wobec samego siebie. – przekonuje Marlena Babicka z AkademiaGier.com. Dzięki pracy nad własnymi przekonaniami, zmienimy sposób myślenia, a nawet swoje samopoczucie. Różnicę odczujemy także w efektywności zawodowej, która poprawi się poprzez zniwelowanie różnic pomiędzy naszym rozumowaniem, a strategią działania.

Jak rozpocząć nową ścieżkę zawodową?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy - bez wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy zawsze?

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy w pewnych aspektach jest inaczej regulowany przez Kodeks pracy. Pracownikom tym nie przysługuje prawo do rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Są jednak sytuacje, gdy pracownik zarządzający taką rekompensatę otrzyma.

  4-dniowy tydzień pracy - badanie opinii polskich pracodawców

  4-dniowy tydzień pracy dla niektórych pracodawców jest niewykonalny ze względu na specyfikę branży. Sprawdź, którzy pracodawcy rozważają 4-dniowy tydzień pracy dla swoich pracowników.

  PFRON dofinansuje nawet 85% ceny zakupu samochodu. Masz pytania? Zadzwoń do PFRON!

  Od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 można składać wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON do ceny zakupu samochodu osobowego. Pracownicy PFRON udzielą odpowiedzi na pytania zainteresowanych. Przedstawiamy listę numerów telefonów do Oddziałów PFRON.

  Wyższe emerytury, renty, dodatki z KRUS już od 1 marca 2024 r.

  Już od jutra, 1 marca 2024 roku, emerytury i renty z KRUS będą wyższe. Podwyżka dotknie również takich świadczeń KRUS: najniższa emerytura, emerytura matczyna, świadczenie dla sołtysa, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, świadczenia wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych oraz dodatki do emerytur np. dodatek pielęgnacyjny.

  REKLAMA

  Bezrobocie będzie wzrastać tylko sezonowo. Wskaźnik Rynku Pracy poszedł w górę

  Wskaźnik Rynku Pracy wzrósł w lutym 2024 r. do 67,7 pkt. z 67,5 pkt. w stosunku do stycznia. Wskaźnik ten informuje, jak wielkość bezrobocia będzie zmieniała się w przyszłości. Stopa bezrobocia wzrosła w styczniu 2024 r. do 5,4 proc., miesiąc wcześniej była o 0,3 pkt. proc. niższa. Zdaniem ekspertów Biura Inwestycji i Ekonomicznych Cykli wzrost bezrobocia ma charakter sezonowy.

  Od 1 marca 2024 r. wynagrodzenie pracowników młodocianych wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wynagrodzenie pracowników młodocianych odbywających naukę zawodu oraz przyuczanych do wykonywania określonej pracy. Wysokość ich wynagrodzenia wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł.

  Uwaga! 3065,16 zł – tyle od 1 marca 2024 r. pracodawca wpłaci co miesiąc na PFRON za pracownika

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wysokość miesięcznej wpłaty na PFRON. Pracodawcy wpłacą 3065,16 zł składki za pracownika.

  Niezależni konsultanci cenią sobie możliwość wyboru miejsca pracy i stawkę godzinową. Na brak ofert pracy nie narzekają

  Aż 80 proc. niezależnych konsultantów nie jest skłonnych zrezygnować ze swojej niezależności na poczet zatrudnienia w pełnym wymiarze godzinowym, również w czasach niepewności gospodarczej i wysokich stóp procentowych.

  REKLAMA

  29 lutego – dodatkowy dzień w roku? Jak to jest z tym czasem i czy masz go dla siebie?

  Dziś 29 lutego 2024 roku – masz dodatkowy dzień w roku i zastanawiasz się co z nim zrobić? Czym dla Ciebie jest czas? Czy umiesz nadać mu priorytet? Poznaj 8 zasad efektywnego zarządzania czasem i znajdź czas dla siebie. Finalnie „nie chodzi o to, żeby mieć czas. Chodzi o to, żeby z niego korzystać”. Praktycznych rad udziela psycholog Aleksandra Kolińska.

  Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

  Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

  REKLAMA