REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Autocoaching. /Fot. Fotolia
Autocoaching. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Autocoaching to darmowy trening samego siebie. Sami sobie jesteśmy mentorem, coachem i przewodnikiem. Człowiek sam pracuje na dokonanie pozytywnych zmian w swoim życiu. Autocoaching pomaga w przekraczaniu własnych ograniczeń, co wpływa na poprawę efektywności.

Autocoaching

Coaching jest przydatny zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Polega on na pracy nad sobą przy pomocy wyspecjalizowanego trenera. Pomaga nam on zmieniać się, udoskonalać oraz wspiera nas w osiąganiu wyżyn swoich możliwości i celów, jakie sobie założyliśmy. Coach zadaje nam pytania i tym samym skłania nas do odnalezienia odpowiedzi, jak np. lepiej komunikować się z otoczeniem, a także z samym sobą. Jednak równie dobrze możemy sami zostać swoim trenerem i wspierać siebie w dążeniu do celu i we wprowadzaniu zmian w swoje życie.

REKLAMA

Autopromocja

Autocoaching to darmowy trening samego siebie. Sami sobie jesteśmy mentorem, coachem i przewodnikiem. Człowiek sam pracuje na dokonanie pozytywnych zmian w swoim życiu. W tradycyjnym coachingu podczas pracy klienta z trenerem wykorzystywane są różne metody i narzędzia, co prowadzi do stworzenia indywidualnego planu działania dla klienta. W autocoachingu sami musimy wypracować swoją drogę działania, przy czym pomocne okaże się stawianie sobie pytań na każdym etapie. Dzięki temu będziemy w stanie przekroczyć dotychczasowe ograniczenia w działaniu i myśleniu, a także poprawić własną efektywność.

Jak zostać coachem?

Etapy autocoachingu

Zadawanie pytań pobudza nas do myślenia. Nasz mózg instynktownie poszukuje odpowiedzi na postawione pytania. W ten sposób dokonujemy istotnych odkryć i możemy dotrzeć do naszych najcenniejszych zasobów - umiejętności, sprawdzonych strategii skutecznego działania, doświadczeń. Marlena Babicka z firmy AkademiaGier.com zwraca uwagę na 4 etapy autocoachingu:

1. Pierwszym i najważniejszym krokiem w autocoachingu jest określenie własnego celu. W tym miejscu należy zadać sobie pytania, czego chcę i do czego w życiu dążę? Ponadto powinniśmy zdefiniować, co tak naprawdę jest dla nas ważne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. Po drugie musimy ocenić naszą obecną sytuację i zastanowić się, co pomoże nam w osiągnięciu zamierzonego celu. Należy także pomyśleć nad tym, które życiowe doświadczenia będą przydatne, a które mogą nam przeszkadzać.

Praca z własnymi ograniczeniami jest jednym z najtrudniejszych momentów autocoachingu. Uczciwość wobec samego siebie jest absolutnie niezbędna, aby zakończyć ten etap z powodzeniem. Myślenie pytaniami pomaga odblokować własne schematy myślowe i zrozumieć, co nas powstrzymuje przed działaniem.

Porozmawiaj o tym na FORUM

3. Trzeci krok to sprecyzowanie sposobów działania niezbędnych do osiągnięcia celu. W tym miejscu powinniśmy się zastanowić, jaka forma działania będzie zgodna ze mną. Kluczowe jest wybranie takiej drogi dojścia do celu, która jest zgodna z naszym systemem wartości, przekonaniami i posiadanymi umiejętnościami.

4. Ostatni etap to wdrożenie w życie planu działania. Najpierw należy się zastanowić, jaki powinien być nasz pierwszy krok do realizacji celu. Następnie należy ustalić konkretne zadania i terminy ich realizacji. By w pełni wykonać plan, musimy z góry wiedzieć, jak stopniowo postępować, by przybliżyć się do swojego wyznaczonego celu.

Zadawanie pytań

Jeżeli chcesz, by Twój autocoaching okazał się skuteczny, pomocne w tym może być zadanie sobie następujących pytań:

 • Co chcę osiągnąć?
 • Za co jestem odpowiedzialny?
 • Jakie są fakty?
 • Czego potrzebuję, żeby to osiągnąć?
 • Jakie mam doświadczenie w podobnych obszarach?
 • Czego mogę się nauczyć?
 • Co/ kto pomoże mi w osiągnięciu celu?
 • Co mnie powstrzymuje przed działaniem?
 • Jaki jest pierwszy krok, żeby zbliżyć się do osiągnięcia mojego celu?

Coaching a skuteczność biznesowa

Przekonania

Przekonania to nasze postrzeganie reguł, w jaki działa świat, wpływające bezpośrednio na nasze wzorce zachowań. Przekonania są jak samospełniające się przepowiednie. Wyróżniamy przekonania wzmacniające, które motywują nas do działania oraz przekonania ograniczające, które blokują nasze myślenie i zachowania. Aby rozbroić w sobie ograniczające przekonania, zadaj sobie następujące pytania:

 • Czy zawsze w to wierzyłem?
 • Co spowodowało, że nabyłem to przekonanie?
 • Co jest niedorzecznego i śmiesznego w tym przekonaniu?
 • Ile będzie mnie kosztowało podtrzymywanie tego przekonania?
 • Co się stanie, jeżeli będę nadal wierzyć w to przekonanie?
 • Jakie moje doświadczenia zaprzeczają temu przekonaniu?
 • Jakim innym przekonaniem mogę je zastąpić?

Dyscyplina i uczciwość

Jeżeli autocoaching ma przynieść rezultaty to potrzebna jest do tego nasza dyscyplina i uczciwość wobec samego siebie. – przekonuje Marlena Babicka z AkademiaGier.com. Dzięki pracy nad własnymi przekonaniami, zmienimy sposób myślenia, a nawet swoje samopoczucie. Różnicę odczujemy także w efektywności zawodowej, która poprawi się poprzez zniwelowanie różnic pomiędzy naszym rozumowaniem, a strategią działania.

Jak rozpocząć nową ścieżkę zawodową?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

REKLAMA

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

REKLAMA