REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

29 lutego – dodatkowy dzień w roku? Jak to jest z tym czasem i czy masz go dla siebie?

Aleksandra Kolińska
psycholog, mediator, negocjator
Czy masz czas dla siebie?
Nie chodzi o to, żeby mieć czas. Chodzi o to, żeby z niego korzystać.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dziś 29 lutego 2024 roku – masz dodatkowy dzień w roku i zastanawiasz się co z nim zrobić? Czym dla Ciebie jest czas? Czy umiesz nadać mu priorytet? Poznaj 8 zasad efektywnego zarządzania czasem i znajdź czas dla siebie. Finalnie „nie chodzi o to, żeby mieć czas. Chodzi o to, żeby z niego korzystać”. Praktycznych rad udziela psycholog Aleksandra Kolińska.
rozwiń >

29 luty raz na cztery lata

Luty 2024 roku obdarowuje nas dodatkowym dniem. Niby nic nowego, zdarza się to przecież raz na cztery lata, ale bez dodania dnia przestępnego nasz kalendarz powoli traciłby synchronizację z porami roku. Ten bonusowy dzień pojawiający się co cztery lata rekompensuje ćwierć dnia na orbicie Ziemi wokół Słońca. Dzięki tej korekcie pory roku pozostają zgodne z Rokiem Kalendarzowym.

Autopromocja
Aleksandra Kolińska psycholog, mediator, negocjator

 

Aleksandra Kolińska - psycholog, mediator, negocjator

Czym dla mnie jest czas?

Ogólnie rzecz biorąc 29 lutego wyróżnia się jako dzień wyjątkowy zarówno pod względem astronomicznym jak i kulturowym, przypominając o zawiłościach naszego systemu kalendarzowego i dziwactwach związanych z odmierzaniem czasu wśród nas ludzi. Może być to również zachęta do refleksji na temat tego, czym dla mnie jest czas? Jak mogę sobie pomóc go zorganizować? Czy wolny czas to naprawdę luksus tylko dla wybranych?

czy czas to pieniądz czas wolny odpoczynek relaks

 

 

ShutterStock

Czas to luksus

Czas coraz częściej uznawany jest za dobro luksusowe, a to dlatego, że jest zasobem ograniczonym, którego nie można uzupełnić ani kupić. W przeciwieństwie do pieniędzy czy innych dóbr materialnych czasu nie da się gromadzić. Każdy człowiek ma przydzieloną ilość czasu, a sposób w jaki go spędza staje się odzwierciedleniem priorytetów, wartości, aspiracji.

czas wolny odpoczynek zarządzanie czasem

 

 

ShutterStock

Wiecznie w pędzie

W dzisiejszych dynamicznych czasach nastawionych na wieczne działanie, wieczne bycie w pędzie ludzie często czują się przytłoczeni obowiązkami, odpowiedzialnością czy porównaniami do innych osób, których życie obserwujemy chociażby w social mediach.

Wymagania związane z pracą, rodziną, życiem towarzyskim, dążeniem do lub utrzymywaniem konkretnego statusu życia pozostawiają niewiele przestrzeni na odpoczynek, relaks czy realizację osobistych zainteresowań. W rezultacie czas staje się cennym dobrem, którym trudno jest mądrze zarządzać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co więcej, rozpowszechniająca się technologia bardzo mocno zaciera granice między pracą a życiem osobistym, czasem wolnym. Wiele osób ma trudności ze znalezieniem balansu między życiem zawodowym i osobistym co może prowadzić do odczuwania stresu a nawet wypalenia.

Masz czas? Nadaj mu priorytet

Dla tych, którzy mają środki, elastyczność i umiejętności, aby nadać swojemu czasowi priorytet staje się on luksusem, którym należy się delektować i cieszyć. Niezależnie od tego czy chodzi o spędzanie czasu z bliskimi, rozwijanie pasji czy może poświęcenie 10 min na pyszną kawę, delektując się chwilą odprężenia i docenieniem prostych przyjemności życia. 

czas to luksus odpoczynek relaks balans

 

 

ShutterStock

Krótko mówiąc, czas jest luksusem, ponieważ oferuje możliwości tworzenia znaczących doświadczeń, tworzenia wspomnień, nawiązywania więzi oraz kultywowania poczucia spełnienia i dobrego samopoczucia. Uznając wartość czasu i dokonując świadomych wyborów dotyczących jego spędzania, mamy wpływ na poprawę jakości życia i odnajdywanie satysfakcji.

8 zasad efektywnego zarządzania czasem

Efektywne zarządzanie czasem według psychologii obejmuje zrozumienie ludzkich zachowań, procesów poznawczych i motywacji w celu optymalizacji produktywności i dobrego samopoczucia. Oto kilka strategii zakorzenionych w zasadach psychologicznych:

 1. Wyznaczaj sobie jasne cele - zdefiniuj konkretne, osiągalne cele, które są zgodne z Twoimi wartościami i priorytetami. 
 2. Ustal priorytet zadań - identyfikuj zadania na podstawie ich wartości i pilności. Warto skorzystać z techniki takiej jak zasada pilności i ważności Eisenhovera. Pomaga ona podzielić zadania na 4 grupy: ważne i pilne, ważne i niepilne, nieważne i pilne oraz nieważne i niepilne. Koncentruj się na zadaniach o wysokim priorytecie, które są zgodne z Twoimi celami i wartościami.
 3. Podziel zadania na fragmenty, którymi łatwiej będzie zarządzać. Złożone zadania przytłaczają. W końcu tyle tego jest, że łatwiej odkładać na później niż faktycznie się do tego zabrać. Podziel większe zadania na mniejsze, bardziej wykonalne kroki i zabierz się za te, na które akurat masz ochotę. Pomaga to zapobiec przytłoczeniu i zwiększa motywacje. To podejście zwane „dzieleniem na kawałki„ ułatwia zarządzanie zadaniami. 
 4. Wykorzystaj techniki zarządzania czasem. Jedną z nich jest technika Pomodoro czyli praca w określonych odstępach czasu z przerwami, przydzielanie określonych ram czasowych na zadania oraz zasada 2 minut czyli rozprawianie się z zadaniami, które zajmują mniej niż dwie minuty od razu. 
 5. Ćwicz świadomość czasu. Rozwijaj świadomość tego w jaki sposób spędzasz czas. Możesz do tego wykorzystać kalendarz, kartkę i długopis czy stworzone w tym celu aplikacje dostępne na smartfonach. Pomoże Ci to zaobserwować swoje wzorce zachowania i monitorować swój czas. 
 6. Zrozum mechanizmy prokrastynacji, których napędem najczęściej jest lęk przed porażką, brak motywacji. Wyznaczanie sobie terminów, korzystanie z technik omówionych powyżej ułatwia organizacje czasu i kończenie podjętych działań. 
 7. Spróbuj w miarę możliwości zminimalizować czynniki rozpraszające, tworząc sprzyjające dla siebie środowisko pracy, wyznaczając sobie przerwy i ćwicząc techniki uważności, aby utrzymać skupienie i uwagę. 
 8. Rób sobie regularne przerwy, są one potrzebne po to, aby naładować baterie i zapobiec wypaleniu. Badania sugerują, że krótkie okresy odpoczynku mogą poprawić funkcje poznawcze, produktywność i kreatywność.

Bądź dla siebie miły

Aby odnaleźć balans praktykuj współczucie i uważność dla samego siebie. Bądź dla siebie miły, traktuj się jak swojego najlepszego przyjaciela. Bądź obecny w tu i teraz. Doceniaj swoje wysiłki, a niepowodzenia traktuj jak lekcje.  

Nie masz czasu na tygodniowe wakacje? Nic straconego

Warto pamiętać, żeby wybierać to, co rezonuje z nami najbardziej. Sprawdzaj, co na Ciebie działa najlepiej. Może jesteś w miejscu, gdzie czas wolny nie jest Twoim priorytetem i nie chcesz lub nie możesz sobie pozwolić na tygodniowe wakacje. W porządku. Chwila dla siebie z kawą, kąpiel ze świecami czy przejażdżka autem słuchając ulubionej muzyki, też mogą stać się luksusową chwilą dla siebie.

czas wolny chwila dla siebie relaks odpoczynek

 

 

ShutterStock

Jeśli wymienione wyżej techniki stanowią dla Ciebie zbyt duże wyzwanie, poszukaj wsparcia wśród najbliższych lub profesjonalistów na przykład na sesjach terapeutycznych. Taka godzina dla siebie w natłoku codziennych zadań może stanowić źródło wytchnienia.

Czas to pieniądz?

Mówi się, że czas to pieniądz i faktycznie coś w tym jest. Gdyby zmienić jednostkę czasu z godzin na złotówki, większość z nas zupełnie inaczej by nim dysponowała. Każdy z nas inaczej dysponuje swoimi monetami i dla każdego co innego jest ważne.

Finalnie „nie chodzi o to, żeby mieć czas. Chodzi o to, żeby z niego korzystać” według tego co na danym etapie życia jest dla nas ważne i daje nam poczucie szczęścia.

Moim zdaniem warto pamiętać, że czas jest ograniczony i tylko co 4 lata dostajemy prezent w postaci dodatkowego dnia.  

czas odpoczynek zarządzanie czasem balans

 

 

ShutterStock

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będzie waloryzacja o 15 proc. Czy dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych wzrośnie do 4140 zł?

PFRON wypłaca comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Za pośrednictwem Rady Dialogu Społecznego pracodawcy starają się o zwiększenie dofinansowania. Na ostatnim posiedzeniu RDS ogłoszono, że na ten cel udało się wygospodarować 770 mln zł na rok 2024 i kolejny.

2417,14 zł - tyle otrzymasz za wczasy pod gruszą w czasie majówki?

Wczasy pod gruszą 2024 można wykorzystać w czasie majówki już od 27 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi dofinansowanie do urlopu? Nie można mylić gruszy ze świadczeniem urlopowym! Które świadczenie nie ma określonej maksymalnej kwoty?

20 maja to ważny termin dla niektórych płatników. ZUS przypomina o rocznym rozliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne

Zbliża się ważny termin dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Do 20 maja 2024 r. muszą one przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. To również termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., które uwzględniają to rozliczenie.

Dzień wolny w urodziny i krótsza praca w piątek lepsze niż premia? Pracownicy już trochę inaczej podchodzą do benefitów od pracodawcy

Wniosek z obserwacji przez ekspertów obecnego rynku pracy jest jednoznaczna: coraz bardziej rozbieżne są oczekiwania pracowników i chęci przedsiębiorców w zakresie oferowania benefitów będących uzupełnieniem wynagrodzenia. – Ponad 70% pracowników oczekuje, że poza standardowym wynagrodzeniem będzie otrzymywać od pracodawcy także benefity motywacyjne oraz nagrody np. w trybie kwartalnym. Widzimy jednak w tym zakresie zdecydowaną zmianę tendencji. Jeszcze kilka lat temu najważniejsze były pieniądze lub ew. pakiet sportowy czy ubezpieczeniowy. Teraz najbardziej oczekiwany benefit jest zupełnie inny – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy, prokurent IDEA HR Group.

REKLAMA

Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

REKLAMA

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

REKLAMA