REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Luty 2024 - godziny pracy i dni wolne
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Luty 2024 - godziny pracy i dni wolne od pracy czyli jaka jest norma godzin w najkrótszym miesiącu w roku przestępnym. Oto kalendarz lutego 2024 roku, który ma 29 dni.

Luty 2024 – kalendarz

Rok 2024 to rok przestępny. Występuje raz na cztery lata i charakteryzuje się tym, że do lutego dodawany jest dodatkowy dzień. Normalnie drugi miesiąc roku liczy 28 dni, a raz na cztery lata 29. Tym rokiem przestępnym jest właśnie 2024 rok. Jest to związane z ruchem Ziemi wokół Słońca, który wynosi 365,25 dnia. 0,25 dnia to 4 godziny. Skoro zwykły rok trwa 365 dni to dla wyrównania tej różnicy 6 godzin, co cztery lata (6x4=24 godziny = 1 doba) dodaje się 1 dodatkowy dzień w roku.

REKLAMA

Autopromocja
luty 2024 godziny pracy dni wolne kalendarz

Luty 2024 - dni pracy i dni wolne (29 dni - rok przestępny)

 

Shutterstock

Więcej na ten temat i historii kalendarza (m.in. dlaczego luty jest najkrótszym miesiącem w roku) przeczytasz w artykule: Ile dni ma luty 2024?

Luty 2024 - dni wolne od pracy

W Polsce dniami wolnymi od pracy są niedziele i zwykle soboty, co wynika z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy (Kodeks pracy). W związku z tym w lutym 2024 roku jest 8 dni wolnych od pracy. W miesiącu tym wypadają bowiem 4 pełne weekendy (8 dni weekendowych - 4 soboty i 4 niedziele). 

Są to jedyne dni wolne w tym miesiącu, ponieważ ustawa o dniach wolnych od pracy nie przewiduje żadnych świąt w tym miesiącu. Ustawa wymienia 13 świąt, tzw. czerwonych kartek, które wypadają w innych miesiącach roku kalendarzowego i są to:

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • 6 stycznia – Święto Trzech Króli
 • pierwszy dzień Wielkiej Nocy
 • drugi dzień Wielkiej Nocy
 • 1 maja – Święto Państwowe
 • 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja
 • pierwszy dzień Zielonych Świątek
 • dzień Bożego Ciała
 • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
 • 1 listopada – Wszystkich Świętych
 • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości
 • 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia
 • 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia

Zobacz więcej: Dni wolne od pracy 2024

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Luty 2024 - dni robocze

W lutym 2024 roku są 4 pełne tygodnie i dodatkowy 1 dzień roboczy (4 x 5 + 1 = 21). W związku z powyższym luty tego roku liczy 21 dni roboczych.

Wymiar czasu pracyLuty 2024
dni robocze21
godziny pracy168
dni wolne od pracy8

Luty 2024  - godziny pracy

21 dni roboczych x 8 godzin = 168 godzin pracy

Oznacza to, że w lutym 2024 roku przepracujemy 168 godzin. Tyle samo godzin pracy będzie w styczniu, marcu, kwietniu, sierpniu i wrześniu. Najmniej godzin roboczych wypada w listopadzie – tylko 152 godziny. Natomiast najwięcej godzin pracy przypada na lipiec i październik - po 184 godziny.

Jak oblicza się godziny pracy w miesiącu?

Kodeks pracy w art. 130 § 1 i 2 reguluje sposób obliczania godzin pracy w miesiącu. Wyróżnia się trzy kroki:

 • mnożenie 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w obowiązującym pracownika okresie rozliczeniowym;
 • dodanie do otrzymanego wyniku iloczynu 8 godzin i liczby dni roboczych pozostałych do końca okresu rozliczeniowego;
 • odjęcie od otrzymanego wyniku iloczynu 8 godzin i liczby świąt wypadających w dniu innym niż niedziela w danym okresie rozliczeniowym.
Przykład

Miesiąc luty 2024 ma cztery pełne tygodnie pracy plus jeden dzień roboczy. Nie wypada w nim żadne święto ustawowo wolne od pracy. Ile godzin roboczych jest w tym miesiącu?

40 x 4 = 160
160 + (8 x 1) = 168
168 – 0 = 168

W omówionym przypadku jest 168 godzin roboczych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 58 zł, a minimalna stawka godzinowa zwiększy się o 0,40 zł

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych wzrośnie do 28,10 zł.

Czy zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia w umowie o pracę jest konieczna? Od 1 lipca 2024 roku kwota wzrośnie z 4242 zł brutto do 4300 zł brutto

Wkrótce zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2024 r. będzie ono wynosić 4300 zł. Czy w związku z tym należy zmienić umowę o pracę z pracownikami wynagradzanymi płacą minimalną?

2417,14 zł świadczenia urlopowego w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego na pełen etat. Jak wystąpić?

Według ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych świadczenie urlopowe w może być wypłacane przez pracodawców nietworzących ZFŚS i zatrudniających poniżej 50 pracowników. W 2024 r. świadczenie urlopowe wynosi 2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat w normalnych warunkach pracy.

Pilne! Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 r. – wzrost o ponad 7 proc. Znamy kwotę!

Rada Ministrów przedstawiła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2025 r. Zwiększy się minimalna stawka godzinowa.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy już nie 80%. L4 w 100% płatne? Jak dla kobiet w ciąży i po wypadkach? Jak przy urlopie wypoczynkowym?

Dużo pytań o nowe zasady wypłaty zasiłku chorobowego. Obietnicą wyborczą rządu było płacenie za „chorobowe” przez ZUS od pierwszego dnia choroby. Odciążyłoby to finanse pracodawców (zwłaszcza mniejszych). Pojawiła się jednak nowa propozycja – płatność zasiłku chorobowego w wysokości wyższej niż obecne 80%.

Młodzi nauczyciele nie mają odpowiednika dodatku stażowego do pensji 1183 zł brutto. 20 000 z nich odeszło z zawodu. Kto w ich miejsce?

Taki dodatek otrzymują nauczyciele z 20-letnim stażem. W 2023 r. szturmem można określić powrót do pracy w szkołach 34 000 nauczycieli (51–60 lat) i 25 000 (61 lat i więcej). W tym samym czasie z zawodu nauczyciela wycofało się 20 000 młodych nauczycieli (prawdopodobnie dotyczy to głównie większych miast). Jednym z powodów jest to, że dyplomowany nauczyciel w średnim wieku ma 20% dodatek do pensji za wysługę lat (stażowy). Odpowiednika tego dodatku (z innego tytułu) w tej wysokości nie ma młody nauczyciel.

Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

REKLAMA

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

REKLAMA