REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Headhunterzy. Kim są?
Headhunterzy. Kim są?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Odnalezienie interesującego kandydata, a także właściwa ocena aplikacji na stanowisko pracy to nie taka prosta sprawa. Wielu pracodawców nie ma to czasu lub preferuje korzystanie z pomocy profesjonalistów w tej dziedzinie. Są nimi headhunterzy.

Headhunter zajmuje się bezpośrednim wyszukiwaniem kandydatów spełniających określone kryteria podane przez pracodawcę, z którym współpracuje. Ten proces przebiega w sposób utajniony i pozwala dotrzeć zarówno do aktywnych, jak i pasywnych kandydatów, a tym samym całego spektrum potencjalnych pracowników.

REKLAMA

Autopromocja

Szczególnie przydatny wydaje się w przypadkach trudnych rekrutacji. Takie wymagają wyszukanie kandydata, którego umiejętności są rzadkie na rynku pracy, a tym samym należy liczyć się ze sporą konkurencją przedsiębiorstw poszukujących osób pod określony profil zawodowy. Analogicznie z pracownikami wysokiego szczebla, jak dyrektorzy, kierownicy, menagerowie, którzy niezwykle ostrożnie pochodzą do kwestii zmian pracy.

Polecamy produkt: Personel i Zarządzanie

Zazwyczaj do momentu pierwszego kontaktu z wybranymi kandydatami plany rekrutacyjne firmy nie są udostępniane publicznie, tak jak ma to miejsce w przypadku publikowania większości ogłoszeń. Headhunter uzyskuje informacje zwrotną od interesujących go kandydatów, bez podania nazwy przedsiębiorstwa, dla którego pracuje. Poufność jest zazwyczaj kluczowym wymogiem w warunkach takiej współpracy. Rekruter bada możliwości zmiany pracy przez kandydata, oceny względem obecnego miejsca pełnienia obowiązków, oczekiwań względem zarobków, nastawienia do nowych szans zatrudnienia, zakresu kompetencji, a także specyfiki osobowościowej.

W gestii jego umiejętności leży czy będzie w stanie w wiarygodny i nienarzucający sposób przekonać go do zmiany pracy. Najczęściej skuteczne okazują się argumenty finansowe, atrakcyjniejsze dodatkowe benefity, świadczenia, pewność zatrudnienia, bliskość pracy od domu oraz większe możliwości rozwoju zawodowego. Kandydatów wyszukuje na wiele sposobów. Korzysta z tworzonych przez siebie baz CV, aktywnie przegląda portale społecznościowe, umieszcza ogłoszenia w Internecie, rozwiesza je w miejscach, w których interesujący go kandydaci mogą bywać, a nawet kontaktuje się z konkretnymi osobami, dzwoniąc do firm, w których są zatrudnieni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W tej branży najczęściej pracują absolwenci psychologii i socjologii, którzy mają za sobą szkolenia związane z HR. Doświadczenie wyniesione z pracy rekrutera lub doradcy personalnego jest na wagę złota. W tej dziedzinie szkolić się można zresztą całe życie. Najbardziej pożądanymi cechami u headhuntera są empatia, kontaktowość, rozbudowana umiejętność retoryki oraz inteligencja emocjonalna. Wynagrodzenie headhuntera zazwyczaj uzależnione jest od pensji na stanowisku, na które rekrutuje pracownika i wynosi od miesięcznej do kilkukrotnej pensji pracownika.

Autor: Paweł Drąg, KS Service

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wejdą nawet w nocy, bez zapowiedzi i dokonają kontroli: dotyczy milionów Polaków

Takie działanie jest zgodne z prawem. Mogą wejść nawet w nocy, w zasadzie o każdej porze, też w dzień, bez zapowiedzi i mogą dokonać szczegółowej kontroli. Dotyczy to milionów Polaków, czy jest się o co obawiać?

100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Za to niewinne zachowanie można być nawet zwolnionym dyscyplinarnie

Czasami wydawałoby się, że pewne niewinne, krótkotrwałe zachowania w pracy nie mogą wywołać negatywnych konsekwencji. A jednak mogą, jak widać na przykładach niżej przytoczonych.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

REKLAMA

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Czy można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracownik wykonuje swoją pracę w celu uzyskania umówionego wynagrodzenia. Co jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? Czy zatrudniony może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, jakie są przepisy.

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [dla kogo, wysokość świadczenia, okres pobierania, wniosek]

Pracownik może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Możliwa jest sytuacja, gdy osoba otrzymująca zasiłek nie wróci do pracy z powodu przedłużającej się choroby. W takim przypadku może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do uzyskania zdolności do pracy.

REKLAMA

Mobbing 2025: zmiana przepisów i nowe obowiązki pracodawców [Projekt ustawy]

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące mobbingu w miejscu pracy funkcjonują od 21 lat. W 2025 r. będą trwały prace nad zmianą przepisów i wprowadzeniem nowych obowiązków pracodawców w celu zwiększenia ochrony pracowników. Pracodawcy będą musieli m.in. określić zasady przeciwdziałania mobbingowi. Planowana jest również podwyżka minimalnego progu zadośćuczynienia za mobbing.

Umowy cywilnoprawne 2025: oskładkowanie umów [Fakty i mity]

Oskładkowania umów cywilnoprawnych w 2025 roku nie będzie. Przesunięto je co najmniej o rok. Pojawiło się jednak wiele nieprawdziwych informacji na ten temat. Poniższy artykuł zawiera 11 faktów i mitów dotyczących ozusowania umów. Sprawdź, co jest prawdą, co półprawdą, a co informacją zupełnie nieprawdziwą.

REKLAMA