REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rola HR przy zwolnieniach grupowych

 MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
Rola HR przy zwolnieniach grupowych/shutterstock.com
Rola HR przy zwolnieniach grupowych/shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Rola działu HR w trakcie zwolnień grupowych jest niezwykle istotna. Wspieranie zwalnianych, pomoc w przeorganizowaniu działów, to tylko niektóre przykłady z jakimi może zetknąć się dział HR w sytuacji restrukturyzacji firmy.

Profesjonalnego HR-owca można poznać po tym, jak zachowuje się w sytuacjach kryzysowych. Jednym z największych kryzysów, z jakim może przyjść się zmierzyć działowi HR, są zwolnienia grupowe.

REKLAMA

Autopromocja

Kilka miesięcy temu jedna z większych polskich firm ogłosiła zwolnienia grupowe. W przedsiębiorstwie, w którym pracuje kilka tysięcy osób, zwolnienia stały się tematem numer jeden. Wiadomość niosła się po korytarzach, paraliżowała efektywność pracowników, a wszystkie oczy zwróciły się na dział HR.

HR-owiec, pomocnik w kryzysowej sytuacji

Co zrobił kilkuosobowy dział HR? Po pierwsze w tym trudnym czasie był do absolutnej dyspozycji osób, które traciły pracę. Na indywidualnych spotkaniach odbywały się konsultacje z pisania CV – gdyż część zwalnianych pracowników pracowała w firmie kilkanaście lat i nie miała pojęcia o zasadach tworzenia dokumentów aplikacyjnych; toczyły się rozmowy o rynku pracy – HR-owcy podpowiadali, jak wygląda rynek zatrudnienia dla specjalizacji i stanowiska, a także doradzali, jak można się przebranżowić. W rozmowie z jednym z pracowników dowiedzieliśmy się, że HR-owcy wykazali wielki takt, powagę i wsparcie. Okazali się empatyczni, czym zdobyli uznanie pracowników, którzy tracili pracę.

Polecamy książkę: Personel i Zarządzanie

Koło ratunkowe dla działów

W opisywanym przypadku HR-owcy mieli jeszcze jedno zadanie. Pomóc przeorganizować się działom, które z dnia na dzień traciły po kilka, a nawet kilkanaście osób. Tu pracownicy działu kadr napotkali pewne trudności, gdyż zespoły nie były przygotowane na odpływ tak dużej ilości etatowych pracowników. Szefowie działów mieli zaś konkretne oczekiwania. Chcieli, aby część zwalnianych pracowników pozostała w firmie do zakończenia realizacji projektów. Niektórzy oczekiwali, że pracownicy zwolnieni z etatu przejdą na inne umowy (zlecenia/dzieło), a firma, choć utnie koszty, to zatrzyma utalentowanych specjalistów. Jeszcze inni szefowie – jak przyznawali w rozmowach z nami – liczyli, że dział HR podpowie zwalnianym pracownikom, by skorzystali z możliwości samozatrudnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niestety dział HR miał tu związane ręce, gdyż firma musiała wprowadzić nie tyle kosmetyczne, co radykalne cięcia. Zwolnienia oznaczały realne rozstanie z firmą, co było ciężkie do wytłumaczenia szefom „wyczyszczonych” działów. HR-owcy nie unikali jednak trudnych rozmów. Podpowiadali, jak można na kilka decydujących miesięcy rozłożyć obowiązki pomiędzy członkami zespołu, a także jak prowadzić rozmowy motywujące pracowników w tak trudnym dla firmy okresie.

Strateg organizacji

Przed HR-owcami stało jeszcze jedno zadanie. Musieli w skuteczny sposób zmotywować do pracy zespół, który został na pokładzie. Co w tym momencie powinien zrobić HR-owiec idealny? Pokazać pracownikom, że mimo iż firma przeprowadziła zwolnienia grupowe, to mają one głębszy cel – mówi Joanna Żukowska ekspert międzynarodowego serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl. Warto podkreślić, że aktualna sytuacja nie wiążę się z bankructwem czy brakiem stabilizacji, a jest po prostu decyzją biznesową – dodaje.  W tym przypadku było to zmniejszenie zatrudnienia w nierentownych działach, a w kolejnym kroku – w ciągu następnego roku – doinwestowanie tych, które przynoszą większe zyski.  

HR-owcy musieli przekonać pracowników, że nie pracują na „tonącym statku”, a w firmie, która się zmienia wraz z wymogami rynku. Dlatego HR-owcy wysyłali komunikaty informujące pracowników o kierunku rozwoju firmy oraz tłumaczyli zmiany w niej zachodzące, aby pracownicy mieli poczucie kontroli nad sytuacją.

W drugim etapie zadbali o to, aby życie w firmie wróciło do codzienności, czyli przesyłali regularnie wiadomości o darmowych biletach do kina czy o programie benefitów i punktów, które można wykorzystać np. na zakupy spożywcze.

Na efekty działań trzeba było poczekać. Jednak kiedy zwolnienia się zakończyły, a emocje opadły, do pracowników napływały regularnie pozytywne sygnały. Wracała nadzieja, że firma ma przed sobą przyszłość.

Dlaczego poruszyliśmy temat idealnego HR-owca w kontekście zwolnień? Bo specjalista, który poradzi sobie w tak trudnych warunkach, bez kłopotu sprawdzi się w czasie gdy firma będzie się rozwijać oraz oferować dobrą płacę i ciekawą pracę. Profesjonalny HR-owiec musi umieć odnaleźć się w kryzysie. 

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

REKLAMA

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

REKLAMA

Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

Najlepiej teraz złóż wniosek o rentę wdowią ERWD. Sprawdź, dlaczego

ZUS podpowiada, że teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku o rentę wdowią ERWD. Dlaczego? Dopiero połowa osób uprawnionych złożyła wniosek o rentę wdowią. Od stycznia były duże kolejki. Kolejna fala wniosków przewidywana jest w maju 2025 r.

REKLAMA