REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najciekawsze benefity na świecie

REKLAMA

Urlop złamanego serca, urlopy na odnowę biologiczną, wolne na rozwijanie swojego biznesu, wsparcie w walce z nadwagą, agregaty prądotwórcze – ile krajów, tyle ciekawych benefitów. Jakimi świadczeniami kuszą pracowników pracodawcy z różnych krajów? Jakie benefity są najpopularniejsze? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w specjalnym bezpłatnym dodatku miesięcznika Benefit – Benefity na świecie.

Rynek dodatkowych świadczeń pozapłacowych dynamicznie się rozwija, a liczba świadczeń oferowanych w firmach rośnie i staje się coraz bardziej różnorodna. Benefity pracownicze są dziś ważnym elementem systemów wynagradzania przynosząc korzyści zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy. Jeszcze do niedawna  pracodawcy proponowali podwładnym takie motywatory jak m.in. dofinansowanie wypoczynku czy paczki świąteczne. Dziś, jak wynika z raportu „Świadczenia dodatkowe w oczach pracowników w 2013 roku”, w Polsce do najpopularniejszych świadczeń należą pakiety podstawowej opieki medycznej (61 proc.), dodatkowe zajęcia sportowe (46 proc.), telefon służbowy do użytku prywatnego (42 proc.) oraz szkolenia i kursy zawodowe (40 proc.).

REKLAMA

Autopromocja

A jak wygląda kwestia świadczeń pozapłacowych na świecie? Benefity oferowane przez pracodawców różnią się w poszczególnych krajach. Wynika to z tego, że niektóre usługi, takie jak np. świadczenia zdrowotne, emerytury i ubezpieczenia, są zapewniane przez państwowe programy socjalne. W takiej sytuacji na wartości zyskują te świadczenia, które nie są zapewniane wszystkim.

Opieka zdrowotna najpopularniejsza

Z badania Metlife: Study of International Employee Benefit Trend 2011 wynika, że największą popularnością w większości krajów cieszą się ubezpieczenia zdrowotne: od ogólnych świadczeń w tym zakresie po usługi poszerzone, takie jak ubezpieczenie na wypadek poważnych chorób lub ubezpieczenie stomatologiczne. Na przykład w Brazylii trzy najpopularniejsze benefity zaliczają się do kategorii świadczeń zdrowotnych. Aż 84 proc. pracowników uznało, że ubezpieczenie zdrowotne jest dla nich najważniejsze. Brazylijscy pracownicy byli też zainteresowani ubezpieczeniami stomatologicznymi.

Podobnie w Meksyku - aż 65 proc. meksykańskich pracowników uznaje ubezpieczenie zdrowotne za bardzo ważne. Ponadto wśród pracodawców, którzy mieli w swojej ofercie świadczenia pozapłacowe, ponad połowa benefitów (61 proc.) dotyczyła opieki stomatologicznej. W Meksyku, gdzie wskaźnik otyłości jest wysoki, istotną rolę odgrywa wsparcie pracodawców w walce z nadwagą. Niemal jedna trzecia świadczeń odnosiła się do programów odchudzających.

Odwiedź nas: www.benefitynaswiecie.pl!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nietypowe benefity

REKLAMA

Benefity pracownicze kojarzą się głównie ze świadczeniami związanymi z ochroną zdrowia, sportem i różnymi formami ubezpieczenia. Jednak w niektórych częściach świata pracodawcy starają się wspierać lokalne tradycje i podwyższać standard życia za pomocą nietypowych – z naszego punktu widzenia – benefitów.

W Australii popularne jest oferowanie pracownikom, którzy mają długi staż pracy, specjalnych nagród. Wiele firm przyznaje pracownikom dodatkowy, 13-tygodniowy płatny urlop, po przepracowaniu 15 lat w jednym miejscu. Z kolei w Wielkiej Brytanii coraz popularniejsze stają się płatne urlopy na odnowę biologiczną. Może to być zarówno wizyta u fryzjera, jak i operacja w gabinecie chirurgii plastycznej. Taki rodzaj urlopu jest już znany w Anglii pod nazwą „Botox Leave”. Taka forma wsparcia nie tylko pomaga pracownikom w uzyskaniu lepszego samopoczucia, ale także sprawia, że pracownik, występujący w imieniu firmy, lepiej się prezentuje

We Francji pracownicy, którzy przepracowali minimum 24 miesiące w przedsiębiorstwie, mogą wziąć 12-miesięczny bezpłatny urlop na rozpoczęcie własnego biznesu. Przez rok firma ma obowiązek przyjąć z powrotem taką osobę, jeśli nie udało się jej rozwinąć własnej działalności. Pracownik powracający na etat ma prawo do takiego samego wynagrodzenia, jak przed urlopem biznesowym i do tego samego lub równorzędnego stanowiska.

Także w Japonii można liczyć na nietypowe świadczenie, jakim jest „urlop złamanego serca” przeznaczony głównie dla kobiet, które po zawodzie miłosnym potrzebują czasu, aby się „wypłakać” i dojść do równowagi psychicznej. Innym nietypowym świadczeniem oferowanym przez japońskie firmy jest wsparcie rodziny po śmierci pracownika. Pozafinansowe benefity, mające na celu podniesienie jakości życia, są wysoko cenione również w Afryce. W Nigerii pracownikom oferuje się domowe agregaty prądotwórcze zapewniające domownikom energię elektryczną. Świadczenie obejmuje również koszty konserwacji takiego urządzenia.

Specjalny dodatek „Benefity na świecie”

W specjalnym dodatku „Benefity na świecie”  do miesięcznika Benefit dostępne są informacje na temat tego, jak w innych krajach uregulowane są sprawy świadczeń pozapłacowych oraz benefity. Autorzy przyjrzeli się m.in. takim rynkom jak: Francja, Niemcy, Hiszpania, USA czy Japonia.

Dodatek bezpłatnie można pobrać na: benefitynaswiecie.pl

Odwiedź nas: www.benefitynaswiecie.pl!

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA