Kategorie

Pierwszy dzień w pracy

Sylwia Rudek
Pierwszy dzień w pracy. /Fot. Fotolia
Pierwszy dzień w pracy. /Fot. Fotolia
Fotolia
Pierwszy dzień w firmie nowego pracownika to duże wyzwanie zarówno dla samego pracownika jak i dla pracodawcy. Coraz więcej przedsiębiorstw rozumie istotę właściwego wprowadzania nowego pracownika do firmy i korzysta z tzw. programów onboardingowych.

Co to jest onboarding?

Onboarding to proces wdrożenia nowych pracowników w działalność firmy, zapoznanie ze strukturą organizacyjną, budynkiem i innymi pracownikami. Ważne jest, aby proces adaptacji nowego pracownika przebiegł sprawnie, gdyż dopiero wówczas możliwe będzie przejście do wykonywania obowiązków. Nie można jednak zrobić tego pobieżnie, ponieważ to w jaki sposób pracownik zapamięta swój pierwszy dzień, czy pierwsze dni w pracy, może rzutować na sposób, w jaki będzie on postrzegał firmę i jak będzie dla niej pracował. Niezwykle ważne jest świadome wdrażanie nowych pracowników w ich obowiązki. Musi być ono kompleksowe, a przy tym należy pamiętać, aby nie przytłoczyć pracownik nadmiarem informacji już w pierwszym dniu.

Jak zwiększyć poziom energii u pracownika i uchronić go przed pracoholizmem?

Dawkowanie informacji

Nie można od razu mówić o wszystkim. Najlepiej podzielić wdrożenie pracownika na etapy. Oczywiste jest przecież, że w ciągu jednego dnia, nie zapamięta wszystkich informacji, od struktury zaczynając, a na imionach współpracowników kończąc. Nowy pracownik przeważnie jest zestresowany, dlatego odpowiedzialna firma powinna w miarę możliwości nie niepokoić go bardziej. Dobrym rozwiązaniem jest też poinformowanie pozostałych pracowników o tym, że w firmie pojawi się nowa osoba (np. w biuletynie wewnętrznym). Można rozesłać informacje o tym, czym osoba ta zajmowała się wcześniej, jakie stanowisko zajmie oraz kilka słów o jej  zainteresowaniach. Pracownicy będą mieli czas na poznanie przyszłego współpracownika, zanim jeszcze zostanie im przedstawiony, a dzięki informacjom dodatkowym przełamana zostanie bariera i rozmowa nie będzie ograniczać się wyłącznie do pracy. Nowy pracownik nie będzie anonimowy, a to z pewnością zwiększy jego zaangażowanie.

Osoba, która zadba o nowego pracownika

Popularne jest wyznaczanie jednej osoby, która w czasie adaptacji zatroszczy się o nowego pracownika. Nie wolno zostawić go w tym czasie samego. Opiekunem może być bezpośredni przełożony lub inny pracownik z działu, do którego dołącza nowy pracownik. „Starzy pracownicy”, to nieformalni liderzy opinii, osoby, które znają wszystkich i bez skrępowania poruszają się po firmie. W towarzystwie osoby na podobnym stanowisku, nowy pracownik poczuje się swobodniej. Przy wdrażaniu może także uczestniczyć znana już pracownikowi z procesu rekrutacji osoba z HR.

Nowoczesne narzędzia badania well-being pracowników

Etapy adaptacji

Każda firma proces wdrażania pracowników prowadzi według własnych ustaleń. Elementy stałe to oprowadzenie po budynku, cykl szkoleń, spotkania  z różnymi pracownikami, zapoznanie ze strukturą organizacji. Wiele firm korzysta ze specjalnie przygotowanych podręczników, czy segregatorów, gromadzących najważniejsze informacje o firmie. Stanowią one kompendium wiedzy, gromadzą informacje o podstawowych sprawach jak np. zasady rezerwacji sal konferencyjnych i sprzętu multimedialnego. Niektóre działy wykorzystują prezentacje lub interaktywne platformy e-learningowe, które ułatwiają przyswojenie dużego materiału.

Forum Kadry

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?