| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Pierwszy dzień w pracy

Pierwszy dzień w pracy

Pierwszy dzień w firmie nowego pracownika to duże wyzwanie zarówno dla samego pracownika jak i dla pracodawcy. Coraz więcej przedsiębiorstw rozumie istotę właściwego wprowadzania nowego pracownika do firmy i korzysta z tzw. programów onboardingowych.

Co to jest onboarding?

Onboarding to proces wdrożenia nowych pracowników w działalność firmy, zapoznanie ze strukturą organizacyjną, budynkiem i innymi pracownikami. Ważne jest, aby proces adaptacji nowego pracownika przebiegł sprawnie, gdyż dopiero wówczas możliwe będzie przejście do wykonywania obowiązków. Nie można jednak zrobić tego pobieżnie, ponieważ to w jaki sposób pracownik zapamięta swój pierwszy dzień, czy pierwsze dni w pracy, może rzutować na sposób, w jaki będzie on postrzegał firmę i jak będzie dla niej pracował. Niezwykle ważne jest świadome wdrażanie nowych pracowników w ich obowiązki. Musi być ono kompleksowe, a przy tym należy pamiętać, aby nie przytłoczyć pracownik nadmiarem informacji już w pierwszym dniu.

Jak zwiększyć poziom energii u pracownika i uchronić go przed pracoholizmem?

Dawkowanie informacji

Nie można od razu mówić o wszystkim. Najlepiej podzielić wdrożenie pracownika na etapy. Oczywiste jest przecież, że w ciągu jednego dnia, nie zapamięta wszystkich informacji, od struktury zaczynając, a na imionach współpracowników kończąc. Nowy pracownik przeważnie jest zestresowany, dlatego odpowiedzialna firma powinna w miarę możliwości nie niepokoić go bardziej. Dobrym rozwiązaniem jest też poinformowanie pozostałych pracowników o tym, że w firmie pojawi się nowa osoba (np. w biuletynie wewnętrznym). Można rozesłać informacje o tym, czym osoba ta zajmowała się wcześniej, jakie stanowisko zajmie oraz kilka słów o jej  zainteresowaniach. Pracownicy będą mieli czas na poznanie przyszłego współpracownika, zanim jeszcze zostanie im przedstawiony, a dzięki informacjom dodatkowym przełamana zostanie bariera i rozmowa nie będzie ograniczać się wyłącznie do pracy. Nowy pracownik nie będzie anonimowy, a to z pewnością zwiększy jego zaangażowanie.

Osoba, która zadba o nowego pracownika

Popularne jest wyznaczanie jednej osoby, która w czasie adaptacji zatroszczy się o nowego pracownika. Nie wolno zostawić go w tym czasie samego. Opiekunem może być bezpośredni przełożony lub inny pracownik z działu, do którego dołącza nowy pracownik. „Starzy pracownicy”, to nieformalni liderzy opinii, osoby, które znają wszystkich i bez skrępowania poruszają się po firmie. W towarzystwie osoby na podobnym stanowisku, nowy pracownik poczuje się swobodniej. Przy wdrażaniu może także uczestniczyć znana już pracownikowi z procesu rekrutacji osoba z HR.

Nowoczesne narzędzia badania well-being pracowników

Etapy adaptacji

Każda firma proces wdrażania pracowników prowadzi według własnych ustaleń. Elementy stałe to oprowadzenie po budynku, cykl szkoleń, spotkania  z różnymi pracownikami, zapoznanie ze strukturą organizacji. Wiele firm korzysta ze specjalnie przygotowanych podręczników, czy segregatorów, gromadzących najważniejsze informacje o firmie. Stanowią one kompendium wiedzy, gromadzą informacje o podstawowych sprawach jak np. zasady rezerwacji sal konferencyjnych i sprzętu multimedialnego. Niektóre działy wykorzystują prezentacje lub interaktywne platformy e-learningowe, które ułatwiają przyswojenie dużego materiału.

Forum Kadry

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »