REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pierwszy dzień w pracy

Sylwia Rudek
Pierwszy dzień w pracy. /Fot. Fotolia
Pierwszy dzień w pracy. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pierwszy dzień w firmie nowego pracownika to duże wyzwanie zarówno dla samego pracownika jak i dla pracodawcy. Coraz więcej przedsiębiorstw rozumie istotę właściwego wprowadzania nowego pracownika do firmy i korzysta z tzw. programów onboardingowych.

Co to jest onboarding?

Onboarding to proces wdrożenia nowych pracowników w działalność firmy, zapoznanie ze strukturą organizacyjną, budynkiem i innymi pracownikami. Ważne jest, aby proces adaptacji nowego pracownika przebiegł sprawnie, gdyż dopiero wówczas możliwe będzie przejście do wykonywania obowiązków. Nie można jednak zrobić tego pobieżnie, ponieważ to w jaki sposób pracownik zapamięta swój pierwszy dzień, czy pierwsze dni w pracy, może rzutować na sposób, w jaki będzie on postrzegał firmę i jak będzie dla niej pracował. Niezwykle ważne jest świadome wdrażanie nowych pracowników w ich obowiązki. Musi być ono kompleksowe, a przy tym należy pamiętać, aby nie przytłoczyć pracownik nadmiarem informacji już w pierwszym dniu.

Autopromocja

Jak zwiększyć poziom energii u pracownika i uchronić go przed pracoholizmem?

Dawkowanie informacji

Nie można od razu mówić o wszystkim. Najlepiej podzielić wdrożenie pracownika na etapy. Oczywiste jest przecież, że w ciągu jednego dnia, nie zapamięta wszystkich informacji, od struktury zaczynając, a na imionach współpracowników kończąc. Nowy pracownik przeważnie jest zestresowany, dlatego odpowiedzialna firma powinna w miarę możliwości nie niepokoić go bardziej. Dobrym rozwiązaniem jest też poinformowanie pozostałych pracowników o tym, że w firmie pojawi się nowa osoba (np. w biuletynie wewnętrznym). Można rozesłać informacje o tym, czym osoba ta zajmowała się wcześniej, jakie stanowisko zajmie oraz kilka słów o jej  zainteresowaniach. Pracownicy będą mieli czas na poznanie przyszłego współpracownika, zanim jeszcze zostanie im przedstawiony, a dzięki informacjom dodatkowym przełamana zostanie bariera i rozmowa nie będzie ograniczać się wyłącznie do pracy. Nowy pracownik nie będzie anonimowy, a to z pewnością zwiększy jego zaangażowanie.

Osoba, która zadba o nowego pracownika

Popularne jest wyznaczanie jednej osoby, która w czasie adaptacji zatroszczy się o nowego pracownika. Nie wolno zostawić go w tym czasie samego. Opiekunem może być bezpośredni przełożony lub inny pracownik z działu, do którego dołącza nowy pracownik. „Starzy pracownicy”, to nieformalni liderzy opinii, osoby, które znają wszystkich i bez skrępowania poruszają się po firmie. W towarzystwie osoby na podobnym stanowisku, nowy pracownik poczuje się swobodniej. Przy wdrażaniu może także uczestniczyć znana już pracownikowi z procesu rekrutacji osoba z HR.

Nowoczesne narzędzia badania well-being pracowników

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Etapy adaptacji

Każda firma proces wdrażania pracowników prowadzi według własnych ustaleń. Elementy stałe to oprowadzenie po budynku, cykl szkoleń, spotkania  z różnymi pracownikami, zapoznanie ze strukturą organizacji. Wiele firm korzysta ze specjalnie przygotowanych podręczników, czy segregatorów, gromadzących najważniejsze informacje o firmie. Stanowią one kompendium wiedzy, gromadzą informacje o podstawowych sprawach jak np. zasady rezerwacji sal konferencyjnych i sprzętu multimedialnego. Niektóre działy wykorzystują prezentacje lub interaktywne platformy e-learningowe, które ułatwiają przyswojenie dużego materiału.

Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt rozporządzenia: Wyższe uposażenie zasadnicze funkcjonariuszy CBA

  Zgodnie z ustawą budżetową na rok 2024 średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej powinien wynieść 120%. Z tego względu planowane jest podniesienie stawek uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

  Możesz otrzymać 5025 zł na naukę języka, studia podyplomowe, kurs prawa jazdy i inne - rusza nowy program WUP

  Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie uruchamia projekt „Małopolski Pociąg do Kariery – sezon I". WUP zachęca: chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności zawodowe? Jeśli odpowiedź brzmi pozytywnie należy śledzić informacje i przystąpić do rekrutacji, która rusza prawdopodobnie w kwietniu 2024 r. Można otrzymać nawet 5025 zł!

  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

  W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

  REKLAMA

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  REKLAMA

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  REKLAMA