REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Motywacja pozafinansowa

Joanna Kuzub
Motywacja pozafinansowa. /Fot. Fotolia
Motywacja pozafinansowa. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wyróżnia się dwa rodzaje motywacji pracowników: finansową i pozafinansową. Motywacja finansowa w postaci premii nie zawsze motywuje jednak do większego zaangażowania pracowników. Jakie inne formy motywacji pozamaterialnej mogą się sprawdzić?

Motywacja pozamaterialna

Według jednego z doradców biznesowych premia motywuje do… otrzymania premii, a nie do budowania zaangażowania, nie podnosi też wydajności. Może warto, w takim razie, skupić się na motywacji pozamaterialnej? Pozamaterialne czynniki zwiększające motywację to przede wszystkim te aspekty, które przez większość z nas uważane są za normę w dobrej pracy. Nikt z nas nie traktuje już stabilnej i ciekawej pracy w prestiżowej firmie, w komfortowych warunkach i w miłej atmosferze, z dobrymi kontaktami ze współpracownikami i przełożonymi, z możliwością awansu i doskonalenia kwalifikacji za dodatkowy bonus w zatrudnieniu. A one także, a może przede wszystkim, wpływają na poziom motywacji w pracy. Bo czy bez nich każdy kolejny czynnik będzie miał rację bytu?

REKLAMA

Autopromocja

Obecnie na rynku pracy najbardziej znanymi sposobami motywowania pracowników są: dodatkowa opieka medyczna, ubezpieczenie, karnety na basen lub siłownię oraz sprzęty: laptop, telefon bądź samochód służbowy. Wśród tych, dość już spowszedniałych motywatorów, zaczynają pojawiać się nowe, które zamiast dbać o nasz komfort fizyczny, pozytywnie wpływają na naszą psychikę.

Podwyżka według polskiego pracownika

Tzw. „casual day”

Zjawisko „Casual Fridays” przyszło do nas z Kalifornii i oznacza „luźne piątki”. W ten dzień pracownicy bez konsekwencji mogą łamać przyjęte w firmie zasady dress codu i pojawić się w pracy ubrani bardziej na luzie. Nie oznacza to jednak, że dozwolone są dresy lub wytarte dżinsy. Wybierając strój  w tym dniu, należy zachować umiar i pamiętać o tym, aby nasz ubiór nadal był elegancki. Na co więc pracownik może sobie pozwolić? Mężczyźni, na przykład, na brak krawata lub marynarki, rozpiętą koszulę, koszulkę polo, a panie na granatowe jeansy bądź wełniane sukienki.

Krótszy tydzień pracy

Silnie motywującym dla pracowników zorganizowanych i samodzielnych jest dodatkowy urlop. Pracodawca może, na przykład w ramach „nagrody” za dobrze wykonaną pracę, przyznać dodatkowy dzień wolny od pracy - oczywiście powinien on być dniem płatnym. Pracodawca może również ustalić z pracownikiem indywidualny harmonogram pracy, określający, kiedy obecność podwładnego jest niezbędna w firmie, a kiedy może pracować zdalnie, w domu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Złoty spadochron

Ta forma motywacji stosowana jest obecnie wśród menedżerów wysokiego szczebla. Polega ona na zawarciu porozumienia miedzy firmą a menedżerem, które w razie połączenia lub przejęcia firmy daje pracownikowi gwarancję zatrudnienia w nowej organizacji na podobnym stanowisku lub wypłaty pakietu określonych w umowie świadczeń w przypadku zwolnienia.

Jednak, aby motywacja pozafinansowa mogła być skuteczna, pracodawca w pierwszej kolejności powinien zadbać o odpowiedni poziom wynagrodzenia, wystarczający na zaspokojenie codziennych potrzeb. Brak możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb demotywuje pracownika skuteczniej niż mogą motywować jakiekolwiek motywatory pozapłacowe.

Wynagrodzenie ważne dla stażystów i praktykantów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA