Kategorie

Sposoby motywowania pracowników zdalnych

Calamari
nowoczesny system do elektronicznej ewidencji czasu pracy i zarządzania urlopami online, który skutecznie usprawni zarządzanie personelem w Twoim zespole
Sposoby motywowania pracowników zdalnych - techniki, nagrody, krótszy czas pracy
Sposoby motywowania pracowników zdalnych - techniki, nagrody, krótszy czas pracy
Shutterstock
Motywowanie pracowników zdalnych - jakie są skuteczne sposoby? Jak nagradzać pracowników na pracy zdalnej? Czy krótszy czas pracy to dobry pomysł?

Sposoby motywowania pracowników zdalnych – skuteczne techniki, nagrody i krótszy czas pracy

Motywowanie pracowników to jeden z obowiązków działu HR, dzięki któremu zwiększa się wydajność ludzi i ich zadowolenie. Dowiedz się, jak skutecznie zadbać o motywację pracowników zdalnych!

Pandemia koronawirusa przyspieszyła popularyzację pracy zdalnej na całym świecie. Mimo wielu zalet takiego trybu pracy, ma on również swoje wady. Jedną z nich są problemy z zaangażowaniem pracowników. Warto więc wiedzieć, jak sobie z nimi radzić i jak im przeciwdziałać.

Dlaczego warto dbać o motywację pracowników?

Reklama

Motywacja to czynnik, który pcha pracowników do działania, nawet gdy wykonywane zadanie nie jest zbyt ciekawe lub stwarza problemy. Jak pokazują badania, dobrze zmotywowani pracownicy osiągają lepsze efekty w takim samym czasie, w jakim ich koledzy, który motywacji do pracy nie odczuwają. Zaangażowanie w wykonywane obowiązki sprawia również, że ludzie wychodzą z pracy mniej zmęczeni i chętniej wstają rano. Podnosi się ich zadowolenie z życia i komfort psychofizyczny.

Badanie przeprowadzone przez Gallup pokazuje, że brak motywacji dotyka bardzo dużą grupę pracowników. Jedynie 29% ankietowanych czuje się zaangażowanych w swoją pracę. W przypadku managerów jedynie 10% skupia się na najważniejszych problemach firmy.

Zadbanie o motywacje i zorientowanie na cel pracowników może się okazać bardziej opłacalne, niż się wydaje. Gallup w swoim badaniu pokazał, że organizacje, które dbają o zaangażowanie podwładnych, odnotowują zyski wyższe nawet o 18%. W firmach tych również zadowolenie klientów jest wyższe – nawet do 30%.

W przypadku pracowników zdalnych, którzy oprócz codziennych problemów mogą również czuć się samotni i odizolowani, zadbanie o motywację jest jeszcze istotniejsze.

Skuteczne techniki motywowania pracowników zdalnych

Należy pamiętać, że czynników motywujących pracowników jest wiele. Nie wszystkie z nich sprawdzą się w przypadku każdej osoby, dlatego należy wybierać je rozsądnie. Najlepszym sposobem jest posłużenie się odpowiednim narzędziem, które pomoże określić czynniki motywujące podwładnych.

Gry integracyjne

To świetny sposób, by sprawić, aby pracownik zdalny poczuł się częścią zespołu. Praca spoza biura bywa wygodniejsza, ale wynikające z niej wady mogą obniżać morale pracowników.

Warto więc zaplanować w kalendarzu firmowym czas na zabawy teambuildingowe co najmniej raz w miesiącu, podczas którego pracownicy będą mogli odstresować się wspólnie przy grach i zabawach integracyjnych oraz popracować nad współpracą w zespołach. Takie spotkanie powinno odbywać się w godzinach pracujących, a obecność na nim można sprawdzać za pomocą programu do rejestracji czasu pracy, który pomoże szybko sprawdzić, którzy pracownicy byli obecni w dniu spotkania, a którzy unikają wspólnych zabaw.

Nagradzanie wysiłków

Reklama

Kolejną skuteczną techniką motywacyjną jest nagradzanie ludzi za ich wysiłki i osiągnięcia. Oczywiście nie można nagradzać za wypracowywanie normy, ale w przypadku ponadprzeciętnych wyników benefit w postaci dłuższej, dodatkowego dnia wolnego czy innego rodzaju nagrody sprawi, że pracownicy poczują się docenieni i łatwiej będzie im podejmować kolejne wyzwania.

Do przekazywania nagród w postaci przerw bądź wolnego również przyda się narzędzie do ewidencji czasu pracy. Zaawansowane oprogramowania umożliwiają tworzenie własnych rodzajów nieobecności i przerw, dzięki czemu łatwo można przygotować rodzaj urlopu "nagroda". W jego ramach przyznawać można pracownikom wszelkiego rodzaju benefity czasowe.

Niezależnie od tego, czy pracownicy wykonują obowiązku z domu czy z biura, taki dodatek zawsze ich ucieszy – to dodatkowy czas na odpoczynek, który zmniejszy ryzyko zmęczenia, a jednocześnie nagroda za dostrzeżone zaangażowanie i osiągnięcia.

Grywalizacja

Idea grywalizacji znana jest od wielu lat, lecz ostatnimi laty coraz bardziej przybiera na popularności. Jest to połączenie elementów znanych z gier – takich jak zdobywanie punktów doświadczenia przekładanych na kolejne etapy i nagrody – z codzienną pracą.

W ten sposób pracownik ma stałą kontrolę nad swoim poziomem i wie, ile jeszcze musi zrobić, by zdobyć kolejną nagrodę. System zbiera informacje o tym, nad czym dana osoba powinna bardziej popracować, a w czym osiąga doskonałe wyniki. Dokładna informacja o tym, ile wysiłku trzeba włożyć, by zdobyć nagrodę,, pozwala pracownikom zyskać dodatkową motywację.

Dla pracowników zdalnych jest to również okazja do otrzymywania informacji zwrotnej na temat ich wydajności bez konieczności bezpośredniego kontaktowania się z przełożonym – co oszczędza czas obu stron i pozwala lepiej skupić się na obowiązkach.

Zaufanie

Tym, na co często narzekają pracownicy w czasie pandemii Covid-19, jest poczucie, że managerowie im nie ufają. Ciągłe sprawdzające telefony i wiadomości, konieczność raportowania każdej zmiany – z punktu widzenia przełożonego z pewnością są istotne, jednak dla pracowników zdalnych mogą się okazać przytłaczające. Ponadto zabierają sporo czasu i mogą być dowodem braku zaufania, który nie sprzyja motywacji do pracy.

Należy więc ustalić z pracownikiem dni i godziny raportowania tak, by nie zabierały zbyt wiele czasu, a także okazać im zaufanie. Odrobina niezależności i poluzowania kontroli pozwoli się odstresować, a wiara przełożonego sprawi, że wypełnienie obowiązków stanie się przyjemniejsze.

Podsumowanie

Motywowanie pracowników to bardzo ważny obowiązek działu HR. Zadbanie o nią pomaga podnieść efektywność pracy całej spółki oraz zwiększyć jej zyski. Jest również szansą, by zapewnić pracownikom dobre samopoczucie. Warto skorzystać ze specjalistycznych narzędzi do określania osobowości, które pomogą określić motywatory pracowników, by optymalnie dopasować je do wymogów osób w firmie. Do przyznawania benefitów w postaci krótszego czasu pracy przyda się zaś program do ewidencji urlopów.

Poszerzaj swoją wiedzę, czytaj Personel i Zarządzanie
Personel i Zarządzanie 7-8/2021
Personel i Zarządzanie 7-8/2021
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?