REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sposoby motywowania pracowników zdalnych

Calamari
nowoczesny system do elektronicznej ewidencji czasu pracy i zarządzania urlopami online, który skutecznie usprawni zarządzanie personelem w Twoim zespole
Sposoby motywowania pracowników zdalnych - techniki, nagrody, krótszy czas pracy
Sposoby motywowania pracowników zdalnych - techniki, nagrody, krótszy czas pracy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Motywowanie pracowników zdalnych - jakie są skuteczne sposoby? Jak nagradzać pracowników na pracy zdalnej? Czy krótszy czas pracy to dobry pomysł?

Sposoby motywowania pracowników zdalnych – skuteczne techniki, nagrody i krótszy czas pracy

Motywowanie pracowników to jeden z obowiązków działu HR, dzięki któremu zwiększa się wydajność ludzi i ich zadowolenie. Dowiedz się, jak skutecznie zadbać o motywację pracowników zdalnych!

Autopromocja

Pandemia koronawirusa przyspieszyła popularyzację pracy zdalnej na całym świecie. Mimo wielu zalet takiego trybu pracy, ma on również swoje wady. Jedną z nich są problemy z zaangażowaniem pracowników. Warto więc wiedzieć, jak sobie z nimi radzić i jak im przeciwdziałać.

Dlaczego warto dbać o motywację pracowników?

Motywacja to czynnik, który pcha pracowników do działania, nawet gdy wykonywane zadanie nie jest zbyt ciekawe lub stwarza problemy. Jak pokazują badania, dobrze zmotywowani pracownicy osiągają lepsze efekty w takim samym czasie, w jakim ich koledzy, który motywacji do pracy nie odczuwają. Zaangażowanie w wykonywane obowiązki sprawia również, że ludzie wychodzą z pracy mniej zmęczeni i chętniej wstają rano. Podnosi się ich zadowolenie z życia i komfort psychofizyczny.

Badanie przeprowadzone przez Gallup pokazuje, że brak motywacji dotyka bardzo dużą grupę pracowników. Jedynie 29% ankietowanych czuje się zaangażowanych w swoją pracę. W przypadku managerów jedynie 10% skupia się na najważniejszych problemach firmy.

Zadbanie o motywacje i zorientowanie na cel pracowników może się okazać bardziej opłacalne, niż się wydaje. Gallup w swoim badaniu pokazał, że organizacje, które dbają o zaangażowanie podwładnych, odnotowują zyski wyższe nawet o 18%. W firmach tych również zadowolenie klientów jest wyższe – nawet do 30%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku pracowników zdalnych, którzy oprócz codziennych problemów mogą również czuć się samotni i odizolowani, zadbanie o motywację jest jeszcze istotniejsze.

Skuteczne techniki motywowania pracowników zdalnych

Należy pamiętać, że czynników motywujących pracowników jest wiele. Nie wszystkie z nich sprawdzą się w przypadku każdej osoby, dlatego należy wybierać je rozsądnie. Najlepszym sposobem jest posłużenie się odpowiednim narzędziem, które pomoże określić czynniki motywujące podwładnych.

Gry integracyjne

To świetny sposób, by sprawić, aby pracownik zdalny poczuł się częścią zespołu. Praca spoza biura bywa wygodniejsza, ale wynikające z niej wady mogą obniżać morale pracowników.

Warto więc zaplanować w kalendarzu firmowym czas na zabawy teambuildingowe co najmniej raz w miesiącu, podczas którego pracownicy będą mogli odstresować się wspólnie przy grach i zabawach integracyjnych oraz popracować nad współpracą w zespołach. Takie spotkanie powinno odbywać się w godzinach pracujących, a obecność na nim można sprawdzać za pomocą programu do rejestracji czasu pracy, który pomoże szybko sprawdzić, którzy pracownicy byli obecni w dniu spotkania, a którzy unikają wspólnych zabaw.

Nagradzanie wysiłków

Kolejną skuteczną techniką motywacyjną jest nagradzanie ludzi za ich wysiłki i osiągnięcia. Oczywiście nie można nagradzać za wypracowywanie normy, ale w przypadku ponadprzeciętnych wyników benefit w postaci dłuższej, dodatkowego dnia wolnego czy innego rodzaju nagrody sprawi, że pracownicy poczują się docenieni i łatwiej będzie im podejmować kolejne wyzwania.

Do przekazywania nagród w postaci przerw bądź wolnego również przyda się narzędzie do ewidencji czasu pracy. Zaawansowane oprogramowania umożliwiają tworzenie własnych rodzajów nieobecności i przerw, dzięki czemu łatwo można przygotować rodzaj urlopu "nagroda". W jego ramach przyznawać można pracownikom wszelkiego rodzaju benefity czasowe.

Niezależnie od tego, czy pracownicy wykonują obowiązku z domu czy z biura, taki dodatek zawsze ich ucieszy – to dodatkowy czas na odpoczynek, który zmniejszy ryzyko zmęczenia, a jednocześnie nagroda za dostrzeżone zaangażowanie i osiągnięcia.

Grywalizacja

Idea grywalizacji znana jest od wielu lat, lecz ostatnimi laty coraz bardziej przybiera na popularności. Jest to połączenie elementów znanych z gier – takich jak zdobywanie punktów doświadczenia przekładanych na kolejne etapy i nagrody – z codzienną pracą.

W ten sposób pracownik ma stałą kontrolę nad swoim poziomem i wie, ile jeszcze musi zrobić, by zdobyć kolejną nagrodę. System zbiera informacje o tym, nad czym dana osoba powinna bardziej popracować, a w czym osiąga doskonałe wyniki. Dokładna informacja o tym, ile wysiłku trzeba włożyć, by zdobyć nagrodę,, pozwala pracownikom zyskać dodatkową motywację.

Dla pracowników zdalnych jest to również okazja do otrzymywania informacji zwrotnej na temat ich wydajności bez konieczności bezpośredniego kontaktowania się z przełożonym – co oszczędza czas obu stron i pozwala lepiej skupić się na obowiązkach.

Zaufanie

Tym, na co często narzekają pracownicy w czasie pandemii Covid-19, jest poczucie, że managerowie im nie ufają. Ciągłe sprawdzające telefony i wiadomości, konieczność raportowania każdej zmiany – z punktu widzenia przełożonego z pewnością są istotne, jednak dla pracowników zdalnych mogą się okazać przytłaczające. Ponadto zabierają sporo czasu i mogą być dowodem braku zaufania, który nie sprzyja motywacji do pracy.

Należy więc ustalić z pracownikiem dni i godziny raportowania tak, by nie zabierały zbyt wiele czasu, a także okazać im zaufanie. Odrobina niezależności i poluzowania kontroli pozwoli się odstresować, a wiara przełożonego sprawi, że wypełnienie obowiązków stanie się przyjemniejsze.

Podsumowanie

Motywowanie pracowników to bardzo ważny obowiązek działu HR. Zadbanie o nią pomaga podnieść efektywność pracy całej spółki oraz zwiększyć jej zyski. Jest również szansą, by zapewnić pracownikom dobre samopoczucie. Warto skorzystać ze specjalistycznych narzędzi do określania osobowości, które pomogą określić motywatory pracowników, by optymalnie dopasować je do wymogów osób w firmie. Do przyznawania benefitów w postaci krótszego czasu pracy przyda się zaś program do ewidencji urlopów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prace interwencyjne PUP - co to? Jakie to korzyści dla pracodawcy i bezrobotnego?

Czym są prace interwencyjne z PUP? Dlaczego warto skorzystać z tego wsparcia z urzędu pracy? Jakie korzyści ma bezrobotny, a jakie pracodawca? Ile wynosi refundacja wynagrodzenia?

1780,96 zł brutto do 19 kwietnia 2024 r. dla tej grupy emerytów

W piątek, 19 kwietnia 2024 r., na konta 6,6 mln emerytów trafi ponad 11 mld złotych. Tego dnia ZUS przeleje kolejną transzę trzynastych emerytur.

Policjant chciał uzyskać dodatkowy płatny urlop bo pracował gdy był smog. Czy uzyskał?

Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gliwicach toczyła się ciekawa sprawa, która trafiła tam na skutek wniesienia przez policjanta A.K. skargi na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji. Dlaczego policjant wniósł skargę? Ponieważ decyzja nie była wydana po jego myśli. Mianowicie Komendant nie przyznał policjantowi dodatkowego płatnego urlopu, o który ten wnosił. Policjant chciał dostać urlop ze względu, na jego zdaniem, pracę w szkodliwych dla zdrowia warunkach - gdy stężenie SMOGU było wysokie.

Zmiany w kodeksie pracy co do BHP - dotyczą wielu branż

To będzie nie mała rewolucja dla takich branż i rodzajów pracy jak: praca przy produkcji i stosowaniu pestycydów, produkcji i przetwórstwie tworzyw sztucznych, w przemyśle gumowym, farmaceutycznym, metalurgicznym, kosmetycznym, w budownictwie, w placówkach ochrony zdrowia, w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych i warsztatach samochodowych. Dlaczego? Ponieważ Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało kolejny już projekt zmian w zakresie prawa pracy. Tym razem chodzi o pewne czynniki oraz procesy stwarzające szczególne zagrożenie dla zdrowia lub życia pracowników. Trzeba będzie zmienić rejestry prac i pracowników.

REKLAMA

Trzęsienie ziemi w Poczcie Polskiej. Tysiące osób ma stracić pracę

Poczta Polska, narodowy operator pocztowy, planuje wprowadzić istotne zmiany w swojej strukturze zatrudnienia i funkcjonowaniu placówek. Według doniesień prasowych, spółka zamierza znacznie ograniczyć liczbę pracowników oraz zmniejszyć liczbę otwartych okienek i skrócić godziny pracy swoich urzędów.

336,36 zł dodatku do emerytury dla sołtysów już po 7 latach

336,36 zł to kwota dodatku do emerytury dla sołtysów, do której prawo nabędą już po 7 latach pełnienia funkcji.

Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

REKLAMA

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

REKLAMA