REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Pięć kroków w bezstresowy nowy rok
Pięć kroków w bezstresowy nowy rok

REKLAMA

REKLAMA

Przed końcem roku chciałbyś zrobić jeszcze tak wiele, a dni pozostało tak mało? Zatrzymaj się na chwilę, ustal, co jest najważniejsze, a potem zadbaj o to, żeby w nowy rok wejść z większym spokojem, a zarazem zapałem do pracy. Jak to zrobić?
  1. Zamknij lub zapomnij

Choć liczba zadań do wykonania przed końcem grudnia może cię przytłaczać, nie załamuj się, tylko przygotuj ich zestawienie i pomyśl, które z nich są najistotniejsze. W pierwszej kolejności zajmij się tematami najważniejszymi i najpilniejszymi. Postaraj się jednak znaleźć czas także na te kwestie, które od dłuższego czasu odkładasz na później – może to być stworzenie listy kontaktów czy zapisanie się na kurs językowy.

Autopromocja

Każde zadanie oceńmy indywidualnie – jeśli dojdziemy do wniosku, że nie jest ono ani ważne, ani pilne, może okazać się, że jednak wcale nie musi zostać wykonane – nie bójmy się wówczas jego wykreślenia z listy działań. Pozostałe w miarę możliwości starajmy się jak najszybciej doprowadzić do końca, ułatwi nam to swobodniejsze planowanie przyszłych miesięcy – mówi Grzegorz Mielewski trener biznesu z firmy szkoleniowo-doradczej Integra Consulting Poland. 

  1. Planuj nie tylko rozwój

Poza zakończeniem tematów z przeszłości pomyśl też o przyszłości. Zastanów się, co chciałbyś osiągnąć w ciągu kolejnych dwunastu miesięcy. Dla niektórych wkraczanie w nowy rok to czas postanowień – chcą zacząć biegać, zdrowiej się odżywiać, wcześniej wstawać, uczyć się nowego języka obcego, chodzić na lekcje tańca itp.

Choć ambitne cele motywują do działania, wystrzegajmy się stawiania sobie zbyt wielu na raz. Próba wprowadzenia kilku zmian jednocześnie może sprawić, że szybko się zniechęcimy, czasem wręcz wypalimy i ostatecznie nie zrealizujemy żadnego z założeń. Zastanówmy się więc, co jest dla nas najważniejsze. Planując kolejny rok nie skupiajmy się jedynie na celach zawodowych, uwzględnijmy też czas na relaks i regenerację sił, co nie tylko będzie przyjemnością, ale i pozwoli nam działać jeszcze efektywniej – mówi Grzegorz Mielewski z Integra Consulting Poland.

  1. Ćwicz zarządzanie sobą w czasie

Kiedy już ustalisz, co chciałbyś osiągnąć w przyszłym roku, zadbaj o to, by rzeczywiście tak się stało. Często popełnianym błędem jest poprzestanie na ogólnym sformułowaniu celu bez przemyślenia drogi do jego realizacji. Tak ważne jest dlatego uwzględnienie w codziennych harmonogramach czynności, które przybliżą cię do jego spełnienia. Przygotowując listę zadań na dany dzień nie ograniczaj się więc jedynie do najpilniejszych kwestii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Miejmy też świadomość tego, że pułapką jest myślenie o tym, że zarządzamy czasem. Jego upływ jest poza naszym wpływem. Sami decydujemy jednak o tym, jak go wykorzystamy, możemy więc jedynie zarządzać sobą w czasie. Odpowiednie planowanie nie tylko porządkuje i usprawnia pracę, ale też pomaga znaleźć chwile na tematy związane z długofalowym rozwojem oraz inne aktywności, jak chociażby aktywny wypoczynek – podpowiada Grzegorz Mielewski z Integra Consulting Poland.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Polecamy: Kalendarz 2019

  1. Narzekanie przekuj w działanie

Istnieją także działania, które z kolei czas marnują – jednym z nich może być narzekanie. To „przypadłość” przypisywana często stereotypowo Polakom. Jeśli jesteś wśród tych, którym różne kwestie nie odpowiadają i często oraz chętnie o tym mówisz, w pierwszej kolejności zastanów się, czy to naprawdę ważne sprawy. Jeśli tak, nie zatrzymuj się na narzekaniu, a postaraj się realnie coś zmienić.

Może np. okazać się, że dzięki temu, że jakieś działanie wydawało ci się bardzo żmudne i uciążliwe, zaczniesz korzystać z nowego narzędzia, które znacznie usprawni jego wykonywanie, a tym samym zyskasz czas na inne ważne zadania. Jeśli widzisz, że coś w firmie można zrobić lepiej lub szybciej bez utraty jakości, przedstaw swój pomysł przełożonemu. Konstruktywne spostrzeżenia mogą być początkiem usprawniania pewnych procesów, za co szef będzie ci wdzięczny. 

  1. Zrób przestrzeń na…

Na usprawnienie działań wpływ może mieć także… porządek. Gdy w nowym roku wrócisz do biura i zastaniesz posprzątane biurko oraz posegregowane dokumenty, łatwiej będzie ci skupić się na zadaniach. Przed końcem roku spróbuj więc znaleźć czas na to, by przejrzeć notatki, dokumenty, prasę czy zebrane materiały promocyjne – być może spora ich część jest już dawno nieaktualna. Rzeczy niepotrzebnych po prostu się pozbądź, resztę uporządkuj. O takiej selekcji warto pomyśleć również w domu – wbrew pozorom to też może mieć wpływ na twoją aktywność zawodową. Na przykład pozbycie się ubrań, których już od dawna nie nosisz, a pozostałych uporządkowanie pomoże ci rano szybciej wybrać strój i lepiej się zorganizować. Zadbaj też o to, aby każda rzecz w domu miała swoje miejsce, dzięki czemu oszczędzisz sobie stresu (szczególnie porannego) związanego z wiecznymi poszukiwaniami kluczy czy telefonu tuż przed wyjściem z mieszkania. Spokojniejszy poranek pozwoli ci rozpocząć pracę bez niepotrzebnego napięcia.

Koniec roku warto wykorzystać na podsumowanie naszych dotychczasowych realizacji, wyciąganie wniosków, weryfikację priorytetów, a także ich ustalanie na kolejnych dwanaście miesięcy. Pamiętajmy, że poza czasem na pracę i rozwój potrzebujemy też krótszych lub dłuższych chwil na regenerację, dzięki której do nowych działań podchodzimy z większą otwartością i zapałem. Również zamknięcie jeszcze przed końcem grudnia tematów, które od dawna odkładaliśmy na później oraz wyrobienie sobie nawyku planowania pomoże nam wejść w nowy rok nie tylko z większą energią do pracy, ale równocześnie z większym spokojem – podsumowuje Grzegorz Mielewski z Integra Consulting Poland.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA