Nudne czynności pozytywnie wpływają na kreatywność
REKLAMA
REKLAMA
Zdaniem dr Sandi Mann i jej studentki Rebeki Cadman nuda wpływa korzystnie na naszą kreatywność. Tak wynika z eksperymentu przeprowadzonego na grupie studentów, która przez kwadrans miała przepisywać książkę telefoniczną. Gdy skończyli, poproszono ich o znalezienie zastosowań dla kubków jednorazowych – wynik był zaskakujący.
REKLAMA
Grupa kontrolna (na której przeprowadzono eksperyment) wykazała dużo mniejszą kreatywność od grupy, na której nie przeprowadzono badania. Na dodatek okazało się, że w grupie eksperymentalnej osoby dyktujące pozycje z książki telefonicznej, były najbardziej pomysłowe.
Zadaj pytanie na: Forum - Kadry
Czynności pasywne, jak np. uczestniczenie w zebraniach pracowniczych pozbawione aktywności intelektualnej w czasie ich trwania, sprzyjają naszemu umysłowi. Aktywizuje się on w innych obszarach – zaczynamy fantazjować, do naszego umysłu na skutek znudzenia napływają marzenia dzienne. Stąd wniosek, że nuda w życiu codziennym może sprzyjać bardziej, niż się nam wydaje, zaczynamy myśleć inaczej niż ludzie podchodzący poważnie do nużących posiedzeń.
„W przyszłości chcemy sprawdzić, jakie są praktyczne implikacje tego zjawiska. Czy ludzie, którzy są znudzeni w pracy, stają się bardziej kreatywni na innych polach związanych z wykonywanym zawodem, czy idą do domu i tam piszą powieści?” – zastanawia się współautorka badania, dr Sandi Mann.
O tym, że monotonna, rytmiczna czynność poprawia naszą koncentrację i kreatywność, najlepiej wiedzą terapeuci. Dobrym przykładem są techniki pochodzące z terapii psychomotorycznych, wykorzystywanych m. in. w leczeniu traumatycznych przeżyć, niepozwalających się skupić. Wykorzystuje się w nich np. odbijanie piłki lub posługiwanie się drobnym elementem, który można wprowadzić w ruch, co wpływa relaksująco i pozwala się wyciszyć. Podobne czynności, np. rysowanie na kartce papieru tych samych wzorów, wykonujemy nieświadomie, gdy się nudzimy.
Zobacz także: Jak radzić sobie z rutyną i nawykami pracowników?
REKLAMA
Metronom, czyli przyrząd do wyznaczania taktu, jest idealnym sposobem na poprawę kreatywności. Takt, który wybijany jest przez to urządzenie, nie tylko służy muzykom, ale wykorzystywany jest przy nauce szybkiego czytania, technik pamięciowych i w treningu osobowościowym. Zdaniem psychologów wybijanie rytmu palcem lub za pomocą długopisu jest naturalnym metronomem, który uruchamia w wyniku znudzenia. Jest oznaką zniecierpliwienia, ale często towarzyszy temu nieświadoma chęć przezwyciężenia stresu i skoncentrowania się, i wtedy najczęściej wpadamy na genialne pomysły.
Najlepszym przykładem – niekoniecznie fikcyjnym – na to, że nuda pozwala wpaść na rozwiązanie problemu, jest zachowanie serialowego doktora Housa, który za każdym razem, gdy nie może znaleźć odpowiedzi, oddaje się monotonnej czynności. Towarzyszy temu zabawa piłką, laską, przedmiotami codziennego użytku lub gitarą. Nuda zmusza zatem do analizowania i myślenia w różnych kierunkach, co uruchamia naszą kreatywność.
Istnieje szereg ćwiczeń, które poprawiają koncentrację i tym samym – rozwijają naszą kreatywność. Jednym z nich jest wpatrywanie się w stały punkt, np. czerwoną kropkę na czarnym tle z odległości jednego metra. Seans należy przerywać w momencie, gdy nasze myśli uciekają w inny obszar tematyczny, wtedy opisuje się to, o czym się myśli. Innym sposobem, dużo łatwiejszym i niewymagającym, są łamigłówki, krzyżówki, rebusy i sudoku, których rozwiązywanie rozwija kreatywne myślenie.
Współcześnie pracodawcy, oprócz doświadczenia i umiejętności, oczekują od przyszłych pracowników kreatywności. Warto więc poświęcić swój wolny czas, np. w pociągu, autobusie lub na poczekalni, na rozwijanie tej cechy. Jak dowiodły badania dr Sandi Mann i jej studentki Rebeki Cadman, wszyscy korzystamy z kreatywności, ale nie wszyscy robimy to efektywnie. Wyższy poziom kreatywności w pracy przynosi nie tylko lepsze rezultaty, ale buduje też dobry wizerunek nas jako pracowników w drodze na wyższe stanowisko – a ambicja to druga z pożądanych cech, więc gra jest warta świeczki.
Polecamy serwis: Szkolenia i rozwój
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat