REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nudne czynności pozytywnie wpływają na kreatywność

Wojciech Chmielewski
Nudne czynności pozytywnie wpływają na kreatywność. /Fot. Fotolia
Nudne czynności pozytywnie wpływają na kreatywność. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wykonywanie nudnych, powtarzających się czynności, wbrew pozorom może mieć pozytywne konsekwencje, w postaci poprawy koncentracji, która to z kolei sprzyja większej kreatywności. Nie musisz się frustrować znudzeniem, możesz je wykorzystać lepiej, niż myślisz. Wystarczy, że uświadomisz sobie, że nuda jest potrzebna, a ciągła aktywność – przereklamowana.

Zdaniem dr Sandi Mann i jej studentki Rebeki Cadman nuda wpływa korzystnie na naszą kreatywność. Tak wynika z eksperymentu przeprowadzonego na grupie studentów, która przez kwadrans miała przepisywać książkę telefoniczną. Gdy skończyli, poproszono ich o znalezienie zastosowań dla kubków jednorazowych – wynik był zaskakujący.

REKLAMA

Autopromocja

Grupa kontrolna (na której przeprowadzono eksperyment) wykazała dużo mniejszą kreatywność od grupy, na której nie przeprowadzono badania. Na dodatek okazało się, że w grupie eksperymentalnej osoby dyktujące pozycje z książki telefonicznej, były najbardziej pomysłowe.

Zadaj pytanie na: Forum - Kadry

Czynności pasywne, jak np. uczestniczenie w zebraniach pracowniczych pozbawione aktywności intelektualnej w czasie ich trwania, sprzyjają naszemu umysłowi. Aktywizuje się on w innych obszarach – zaczynamy fantazjować, do naszego umysłu na skutek znudzenia napływają marzenia dzienne. Stąd wniosek, że nuda w życiu codziennym może sprzyjać bardziej, niż się nam wydaje, zaczynamy myśleć inaczej niż ludzie podchodzący poważnie do nużących posiedzeń.

„W przyszłości chcemy sprawdzić, jakie są praktyczne implikacje tego zjawiska. Czy ludzie, którzy są znudzeni w pracy, stają się bardziej kreatywni na innych polach związanych z wykonywanym zawodem, czy idą do domu i tam piszą powieści?” – zastanawia się współautorka badania, dr Sandi Mann.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O tym, że monotonna, rytmiczna czynność poprawia naszą koncentrację i kreatywność, najlepiej wiedzą terapeuci. Dobrym przykładem są techniki pochodzące z terapii psychomotorycznych, wykorzystywanych m. in. w leczeniu traumatycznych przeżyć, niepozwalających się skupić. Wykorzystuje się w nich np. odbijanie piłki lub posługiwanie się drobnym elementem, który można wprowadzić w ruch, co wpływa relaksująco i pozwala się wyciszyć. Podobne czynności, np. rysowanie na kartce papieru tych samych wzorów, wykonujemy nieświadomie, gdy się nudzimy.

Zobacz także: Jak radzić sobie z rutyną i nawykami pracowników?

REKLAMA

Metronom, czyli przyrząd do wyznaczania taktu, jest idealnym sposobem na poprawę kreatywności. Takt, który wybijany jest przez to urządzenie, nie tylko służy muzykom, ale wykorzystywany jest przy nauce szybkiego czytania, technik pamięciowych i w treningu osobowościowym. Zdaniem psychologów wybijanie rytmu palcem lub za pomocą długopisu jest naturalnym metronomem, który uruchamia w wyniku znudzenia. Jest oznaką zniecierpliwienia, ale często towarzyszy temu nieświadoma chęć przezwyciężenia stresu i skoncentrowania się, i wtedy najczęściej wpadamy na genialne pomysły.

Najlepszym przykładem – niekoniecznie fikcyjnym – na to, że nuda pozwala wpaść na rozwiązanie problemu, jest zachowanie serialowego doktora Housa, który za każdym razem, gdy nie może znaleźć odpowiedzi, oddaje się monotonnej czynności. Towarzyszy temu zabawa piłką, laską, przedmiotami codziennego użytku lub gitarą. Nuda zmusza zatem do analizowania i myślenia w różnych kierunkach, co uruchamia naszą kreatywność.

Istnieje szereg ćwiczeń, które poprawiają koncentrację i tym samym – rozwijają naszą kreatywność. Jednym z nich jest wpatrywanie się w stały punkt, np. czerwoną kropkę na czarnym tle z odległości jednego metra. Seans należy przerywać w momencie, gdy nasze myśli uciekają w inny obszar tematyczny, wtedy opisuje się to, o czym się myśli. Innym sposobem, dużo łatwiejszym i niewymagającym, są łamigłówki, krzyżówki, rebusy i sudoku, których rozwiązywanie rozwija kreatywne myślenie.

Współcześnie pracodawcy, oprócz doświadczenia i umiejętności, oczekują od przyszłych pracowników kreatywności. Warto więc poświęcić swój wolny czas, np. w pociągu, autobusie lub na poczekalni, na rozwijanie tej cechy. Jak dowiodły badania dr Sandi Mann i jej studentki Rebeki Cadman, wszyscy korzystamy z kreatywności, ale nie wszyscy robimy to efektywnie. Wyższy poziom kreatywności w pracy przynosi nie tylko lepsze rezultaty, ale buduje też dobry wizerunek nas jako pracowników w drodze na wyższe stanowisko – a ambicja to druga z pożądanych cech, więc gra jest warta świeczki.

Polecamy serwis: Szkolenia i rozwój

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

Jakie zawody wybiera pokolenie Z?

Pokolenie Z to urodzeni w latach 1995-2012. Wychowali się w cyfrowym świecie i mają zawodowe preferencje typowe dla swojej generacji. O jakich zawodach myśli młodsza część Zetek? Jakie zawody najczęściej wykonują osoby z pokolenia Z w wieku od 24 do 29 lat?

REKLAMA

Sejm przegłosował – urlop macierzyński będzie wydłużony

Rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych po narodzinach będą mieli wydłużony urlop macierzyński. Tak postanowił Sejm nowelizując 27 listopada br. Kodeks pracy. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Ile dni ustawowo wolnych od pracy będzie w 2025 r.? A ile długich weekendów?

W nadchodzącym roku czeka nas 14 dni ustawowo wolnych od pracy. W 2025 roku wolna Wigilia przypada w środę, wystarczy więc wziąć dwa dni urlopu, żeby zyskać tygodniowy odpoczynek. 

REKLAMA