REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Aleksandra Kolińska
psycholog, mediator, negocjator
gaslighting przemoc manipulacja psychologia
Gaslighting - definicja, jak się bronić
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Gaslighting- czym jest?

Gaslighting to forma manipulacji emocjonalnej, która polega na zniekształcaniu lub zaprzeczaniu czyjejś rzeczywistości, powodując zwątpienie w jej postrzeganie, wspomnienia i zdrowie psychiczne. Nazwa gaslighting pochodzi od  filmu „Gaslight” z 1944 r., w którym mąż systematycznie manipuluje żoną, aby kwestionowała swoje postrzeganie rzeczywistości. Po polsku nazwalibyśmy to podważaniem rzeczywistości. Jest to wszechobecna i podstępna forma przemocy, która może mieć głęboki wpływ na zdrowie psychiczne i samopoczucie ofiar.

Autopromocja

Jak rozpoznać gaslighting?

Gaslighting zazwyczaj obejmuje wzór zachowań mających na celu podważenie pewności siebie i poczucia własnej wartości ofiary. Może to obejmować:

 1. Zaprzeczanie rzeczywistości: Gaslighter  może zaprzeczać faktom, wydarzeniom lub rozmowom, które miały miejsce, co powoduje, że ofiara kwestionuje własną pamięć i postrzeganie rzeczywistości. Może upierać się, że ofiara wyobraża sobie pewne rzeczy lub „zmyśla”.
 2. Bagatelizowanie  uczuć: Gaslighterzy często bagatelizują emocje i doświadczenia ofiary, odrzucając jej uczucia jako irracjonalne lub nadmiernie reaktywne. Mogą powiedzieć ofierze, że jest „zbyt wrażliwa” lub „szalona”, aby czuć to, co czuje.
 3. Obwinianie ofiary: Gaslighterzy  często zrzucają winę na ofiarę, sprawiając, że czuje się ona odpowiedzialna za agresywne zachowanie  lub za problemy w związku. Mogą stosować taktyki, takie jak wyzwalanie poczucia winy lub manipulacja, aby wzbudzić w ofierze wątpliwości.
 4. Podważanie pewności siebie: Gaslighterzy starają się podważyć pewność siebie i poczucie własnej wartości ofiary, sprawiając, że czuje się ona niekompetentna, bezwartościowa lub niezdolna do samodzielnego podejmowania decyzji. Mogą krytykować zdolności, wygląd lub inteligencję ofiary, aby podważyć jej poczucie własnej wartości.
 5. Izolowanie ofiary: Gaslighterzy często izolują swoje ofiary od przyjaciół, rodziny i systemów wsparcia, czyniąc je bardziej zależnymi od siebie. Mogą zmanipulować ofiarę tak, aby zerwała więzi z bliskimi lub przekonać ją, że nikt inny jej nie rozumie ani się o nią nie troszczy.
gaslighting psychologia przemoc manipulacja

 

 

ShutterStock

Skutki:

Gaslighting może mieć niszczycielski wpływ na zdrowie psychiczne ofiary, poczucie własnej wartości i ogólne samopoczucie. Ofiary gaslightingu mogą doświadczyć:

 • dezorientacji  i wątpliwości: Gaslighter  może sprawić, że ofiary poczują się zdezorientowane i niepewne w kwestii  co jest prawdziwe, a co nie. Mogą kwestionować swój własny osąd i tracić zaufanie do swojej percepcji.
 • niskiej samooceny: Gaslighter podważa pewność siebie i poczucie własnej wartości ofiary, sprawiając, że czuje się ona bezwartościowa, bezsilna i niegodna miłości i szacunku.
 • lęku i depresji
 • izolacji i uzależnienia: Gaslighting  często prowadzi do izolacji społecznej, ponieważ ofiary stają się coraz bardziej zależne od manipulatora  w zakresie potwierdzenia i wsparcia. Może to jeszcze bardziej pogłębić poczucie samotności i bezradności.
 • wątpliwości i poczucia winy: Gaslighter może zaszczepić w ofiarach głębokie poczucie zwątpienia i winy, sprawiając, że czują się odpowiedzialne za zachowanie Gaslightera co w skutkach prowadzi do braku zaufania do siebie, swojego osądu i instynktu.

6 strategii obrony i radzenia sobie z gaslightingiem

Przezwyciężenie gaslighting’u wymaga rozpoznania, czym jest manipulacja i podjęcia kroków w celu odzyskania poczucia własnej wartości i autonomii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oto kilka strategii :

 1. Zaufaj swoim instynktom: Zaufaj swoim instynktom i intuicji, nawet jeśli inni próbują je zdyskredytować lub unieważnić. Twoje uczucia i spostrzeżenia są ważne i masz prawo wyrażać siebie i stawiać granice.
 2. Szukaj wsparcia: Zwróć się do przyjaciół, członków rodziny lub terapeuty, aby uzyskać wsparcie . Otaczaj się ludźmi, którzy w Ciebie wierzą i którzy mogą zapewnić bezpieczne i wspierające środowisko.
 3. Wyznaczaj granice: Ustal jasne granice  i stanowczo komunikuj swoje potrzeby. Odmawiaj angażowania się w manipulacyjne rozmowy lub zachowania i traktuj priorytetowo swoje dobro.
 4. Praktykuj samoopiekę: Dbaj o siebie emocjonalnie, fizycznie i psychicznie, angażując się w czynności związane z samoopieką, które odżywiają twoje ciało, umysł i ducha. Może to obejmować ćwiczenia, medytację, hobby lub spędzanie czasu z bliskimi.
 5. Dokształcaj się: Dowiaduj  się więcej na temat Gaslightingu  i przemocy emocjonalnej, aby lepiej zrozumieć dynamikę manipulacji i kontroli. Wiedza to potęga, a uzbrojenie się w informacje może pomóc Ci rozpoznać taktykę gaslightingu i przeciwstawić się jej.
 6. Poszukaj profesjonalnej pomocy: Rozważ skorzystanie z pomocy terapeuty lub osoby  specjalizującej się w terapii traumy . Wyszkolony specjalista może zapewnić wskazówki i narzędzia umożliwiające leczenie i powrót do zdrowia.

Gaslighting to poważna forma przemocy emocjonalnej, która może mieć długotrwały wpływ na zdrowie psychiczne i samopoczucie ofiar. Rozpoznając oznaki przemocy emocjonalnej, szukając wsparcia i traktując priorytetowo dbanie o siebie oraz leczenie/terapię, możesz wyrwać się z kręgu manipulacji i odzyskać poczucie własnej wartości i autonomii.

Pamiętaj, że zasługujesz na traktowanie Cię z szacunkiem, życzliwością i godnością.

Jeśli doświadczasz przemocy chcę, żebyś wiedział/a, że nie jesteś sam/a. Pomimo otaczającej Cię ciemności, jest w Tobie światło, które czeka, aby znów zabłysnąć jasnym blaskiem. Jesteś silniejszy/a, niż zdajesz sobie sprawę, i posiadasz w sobie siłę, która pozwala przezwyciężyć ból i wyleczyć rany spowodowane przemocą.

Możesz czuć się załamany/a i poobijany/a, ale pamiętaj, że każda „blizna” opowiada historię Twojej siły. Twoje doświadczenia ukształtują Cię na odporną i odważną osobę, którą jesteś dzisiaj i nie definiują Twojej wartości jako istoty ludzkiej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

REKLAMA

Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

2000 zł bezzwrotnego wsparcia, dofinansowanie wynagrodzeń i odroczenie terminu płatności składek. Poszkodowani przedsiębiorcy z Marywilskiej zgłaszają się do ZUS po pomoc

Pożar centrum przy ul. Marywilskiej pochłonął biznesy wielu kupców. Od czwartku zgłaszają się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po pomoc.

Będą nowe świadczenia dla rodziców. Brakuje tylko podpisu prezydenta

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" na ostatniej prostej. Brakuje tylko podpisu prezydenta.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - WZÓR PISMA

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Ten sposób zakończenia zatrudnienia jest najmniej sformalizowany i dzięki temu najbardziej wygodny.

REKLAMA

Wynagrodzenie lekarzy: Wkrótce będzie podwyżka. Ile i dla kogo?

Zwiększy się wynagrodzenie lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury. W ministerstwie zdrowia trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

Urlop rodzicielski dla rodziców wcześniaków na nowych zasadach stanie się faktem?

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej przygotowało projekt ustawy wydłużającej urlopy macierzyńskie. Nowe przepisy będą dotyczyć rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach.

REKLAMA