REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Model Core Quadrant - co to jest?

Subskrybuj nas na Youtube
Model Core Quadrant - co to jest?
Model Core Quadrant - co to jest?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Model Core Quadrant to koncepcja Daniela Ofmana, która posługuje się następującymi pojęciami: cechy rdzenne, pułapki, wyzwania, alergie. czym jest kwadrant podwójny?

Cechy rdzenne

Cechy rdzenne to cechy, które są nieodłącznymi elementami nas samych, tego kim i jacy jesteśmy. Cechy rdzenne są rysami, które nadają danej osobie koloryt: są tym, co natychmiast kojarzy nam się z tym kimś. Ktoś może być osobą troskliwą, roztropną, dobrze zorganizowaną, stanowczą, otwartą, zdolną do empatii w stosunku do innych i tak dalej; można by wymienić setki takich cech. Niektóre z nich są tak bardzo przynależne do danej osoby, że można je nazwać cechami rdzennymi. Cechy rdzenne wyrażają to, kim jesteśmy. Są nie tyle sposobami, w jaki się zachowujemy, co raczej metodami, jakimi potrafi my się dostosować czy znaleźć w danych okolicznościach. Podobnie jak jakość odbioru sygnału radiowego będzie częściowo zależna od tego, jak precyzyjnie wyregulujemy odbiornik radiowy na daną częstotliwość fali, jakość życia człowieka będzie częściowo zależała od tego, jak będziemy w stanie regulować swoje zachowanie wynikające z cech rdzennych. Tak jak dźwięk nie może wpłynąć na zmianę mocy wzmacniacza, przez który płynie, choć jego jakość, słyszana przez odbiorców, zależy od mocy tego wzmacniacza, tak i od potencjału człowieka może, w części, zależeć to, jaki wywrze on wpływ na otaczające go środowisko.

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli ktoś jest w stanie powiedzieć o czymś, że „na pewno każdy może to zrobić”, to mamy właśnie do czynienia z jego cechą rdzenną. Nie jest tak, że każdą rzecz „każdy może zrobić”, a co więcej, jeśli już nawet ktoś nabędzie daną kompetencję, to nie będzie ona już tak rozpoznawalna u tej osoby. Będzie tak dlatego, że wszystkie inne, mniej jawne cechy będą zawsze w jakiś sposób przesiąknięte lub ożywione tą szczególną cechą rdzenną. Cecha rdzenna jest zawsze w nas obecna. Cecha rdzenna nie może być włączana lub wyłączana wedle uznania. Ale można ją ukryć lub trzymać poza zasięgiem wzroku.

Różnica między cechami a kompetencjami polega głównie na tym, że cechy pochodzą z wewnątrz, a kompetencje są nabywane ze źródeł zewnętrznych. Innymi słowy, jest to różnica pomiędzy czymś, co jest naturalne, co po prostu jest w nas, a czymś, co jest wynikiem naszych zabiegów, aby daną kompetencję wypracować. Kompetencje są rozwijane – nabywane lub wyuczane – zaś cechy rdzenne pochodzą z naszej natury – wrodzonego potencjału. Im jaśniejszy mamy obraz naszych własnych cech rdzennych, tym bardziej świadomie możemy dać im wyraz w naszym codziennym życiu.

Przykładowo człowiek, którego cechą rdzenną jest wytrwałość, wie, że to właśnie w sytuacjach, które wymagają od niego tej umiejętności, będzie dobrze funkcjonował. Osoba ta będzie wiedziała, że jest w stanie wytrwale dążyć do celu zarówno w pracy, jak i w domu. To, czy rzeczywiście będzie korzystała z tej cechy, np. w sytuacjach domowych, to już inna sprawa.

Każdy człowiek rodzi się z wieloma cechami rdzennymi, ale nie w tym tkwi sedno sprawy. Logiczną konsekwencją posiadania cechy rdzennej jest to, że automatycznie otrzymujemy też trzy inne związane z nią cechy. Pierwsza z nich to pułapka – nasz słaby punkt, druga to wyzwanie – dokładne przeciwieństwo pułapki, a trzecia to alergia – to, do czego mamy prawdziwą niechęć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pułapki

REKLAMA

Podobnie jak nie ma światła bez ciemności, tak każda cecha rdzenna ma swoją pozytywną stronę i stronę negatywną – swój cień. Cień można uznać za zniekształcenie cechy rdzennej, a nie jej przeciwieństwo (w takim sensie jak działanie jest przeciwieństwem pasywności, a siła przeciwieństwem słabości). Jest to zniekształcenie spowodowane nadmiarem określonej cechy rdzennej. Na przykład nadmierna elastyczność może powodować problemy z zachowaniem stabilności, przemieniając mocną stronę w słabość. Doskonale wyraża to popularne określenie, w którym mówimy, że ktoś „przegina” swoją mocną stronę. Osobie, która jest zbyt czujna, grozi ryzyko, że stanie się obsesyjnie podejrzliwa. Chęć niesienia pomocy może zajść za daleko i być odbierana jako wtrącanie się w nieswoje sprawy. Rzeczywiście ktoś, kto jest osobą uczynną, może od czasu do czasu mieć tendencję do wścibskości.

Zniekształcona postać czyjejś cechy rdzennej jest jednocześnie słabym punktem tej osoby: jej pułapką. Pułapka jest to negatywna cecha, którą można określić daną osobę. Osoba zdecydowana zostanie wówczas uznana za napastliwą. Czy nam się to podoba, czy nie, pułapki i cechy rdzenne są dwiema stronami tej samej monety. A ponieważ nie ma możliwości ich rozdzielenia, musimy traktować je jako całość, z całym ich dobrem i ciężarem.

Wyzwania

Oprócz pułapek stoją również przed nami wyzwania, które towarzyszą każdej z cech rdzennych: to jakby nasz drugi upominek od losu. Wyzwaniem jest ta cecha, która reprezentuje biegunowe przeciwieństwo pułapki: pozytywne przeciwieństwo cechy negatywnej (pułapki). Pozytywną cechą przeciwstawną do nachalności może być cierpliwość, spokój lub powściągliwość. Innymi słowy, wyzwaniem dla nachalności jako pułapki jest nauczenie się cierpliwości. Jak widać na rysunku, cecha rdzenna i wyzwanie uzupełniają się wzajemnie. Głównym zadaniem jest odnalezienie równowagi pomiędzy determinacją a cierpliwością. Jeśli ta równowaga prowadzi zbyt daleko w kierunku determinacji, to jest wielce prawdopodobne, że determinacja skończy się nachalnością. Innymi słowy, aby złagodzić negatywne skutki, jakie niesie ze sobą pułapka, wskazane jest stawienie czoła temu, co stanowi wyzwanie.

Alergie

Pułapka danej osoby jest często źródłem konfliktów, irytacji i napięcia w relacjach z osobami znajdującymi się w jej otoczeniu. Jest tak szczególnie wtedy, gdy pułapka okazuje się być alergią innej osoby. Problem polega na tym, że przeciętny człowiek może doznać reakcji alergicznej, jeśli musi zmierzyć się z nadmiarem cech, które są dla niego wyzwaniami, szczególnie jeżeli są one uosabiane przez kogoś innego. Osoba zdecydowana prawdopodobnie wybuchnie gniewem, gdy spotka się z biernością u kogoś innego. Jest ona po prostu uczulona na bierność. Jeśli przyjrzeć się uważnie, widać, że jest to spowodowane tym, że bierność stanowi zbyt dużą dawkę tego, co stanowi dla niej wyzwanie, czyli potrzeby cierpliwości. Często dana osoba nie będzie w stanie sobie z tym poradzić. Ponadto im więcej się widzi własnej alergii przejawiającej się w innym człowieku, tym bardziej prawdopodobne jest, że będzie się przesadnie reagować i eksponować swoje słabości. Osoba, której cechą rdzenną jest determinacja, ryzykuje wówczas, że będzie jeszcze bardziej nachalna, a jednocześnie będzie oskarżać drugą osobę o bierność lub coś w tym stylu.

Innymi słowy, jeśli napotkasz swoją alergię w innej osobie, twój słaby punkt zostanie prawdopodobnie wyeksponowany. Tak więc to, co czyni cię najsłabszym, to nie twój słaby punkt (lub, innymi słowy, twoja pułapka), ale to, co jest twoją alergią, ponieważ to właśnie twoja alergia aktywuje to, co jest twoją pułapką. To wszystko prowadzi nas do zatoczenia pełnego koła i  po uwzględnieniu twojej alergii twój kwadrant rdzenny jest gotowy. W  tym kwadrancie wyraźnie widać związek między naszymi cechami rdzennymi, pułapkami, wyzwaniami i alergiami.

Podwójne kwadranty

Kwadranty rdzenne skłaniają do dokonania odrobiny samorefleksji. Nadają się one również doskonale do wykorzystania w sprawach o charakterze relacyjnym jako przygotowanie do podjęcia rozmowy na delikatne tematy. Wyobraźmy sobie następującą sytuację: dajmy na to, że masz sąsiada, który jest mdłym, przeciętnym typem, który cię irytuje. Właśnie dlatego, że wywołał w tobie taką alergiczną reakcję, decydujesz się najpierw sprawdzić, co twoja reakcja mówi o tobie. Opierając się na tej reakcji, tworzysz dla siebie kwadrant, w którym wykorzystujesz jedną ze swoich cech – w tym wypadku stanowczość – i przeciwstawiasz ją wyzwaniu, które przed tobą stoi: rozwinięciu większej umiejętności akceptacji odmiennych postaw. Kiedy dojdziesz do wniosku, że twoja irytacja w stosunku do sąsiada mówi więcej o tobie niż o nim, może się okazać, że poczujesz mniejsze rozdrażnienie. Otrzymujesz szansę, by lepiej się poznać.

Możesz też dojść do wniosku, że choć twoje rozdrażnienie mówi coś o tobie, to jednak chcesz porozmawiać z sąsiadem o  jego nawyku ustalania czegoś z  tobą w  jednym tygodniu, a w kolejnym twierdzenia, że nic takiego nie miało miejsca. To, co możesz w takim wypadku zrobić, to przygotować drugi kwadrant, opierając się na założeniu, że to, co cię zirytowało u sąsiada, jest jego pułapką. Oczywiście ten kwadrant może okazać się odwrotnością twojego. W tym wypadku twoim wyzwaniem jest cecha rdzenna twojego sąsiada. Niekoniecznie tak musi być, ponieważ z jednej cechy mogą się tworzyć różne kwadranty: różnice mogą być raczej subtelne, ale nie umniejsza to ich znaczenia. Podwójny kwadrant pokazuje, że jeśli straci się kontakt z samym sobą, istnieje znaczne ryzyko przyjęcia podczas rozmowy sztywnej postawy i uporczywego trzymania się jej. Twój sąsiad prawdopodobnie zinterpretuje twoje zachowanie jako dogmatyczne (jego alergia), co następnie uaktywni jego pułapkę, a wtedy rozmowa najprawdopodobniej donikąd nie doprowadzi. Jeśli jednak tak się stanie, posłuży to jako dowód na to, że aby pomóc drugiemu, lepiej zacząć od siebie.

Warunkiem udzielenia pomocy bliźniemu jest udzielenie najpierw samemu sobie pomocy w znalezieniu własnej równowagi pomiędzy uporem a elastycznością. Wspólne opracowanie podwójnego kwadrantu z drugą osobą jest sposobem na zachowanie tej osoby „w stanie nienaruszonym”. Nie tylko dajemy jej poznać, co jest między nami nie tak, ale także uczymy ją o tym, co jest dobre i jak może sobie poradzić na drodze własnego rozwoju.

Kim jestem? Daniel Ofman

Powyższy artykuł stanowi fragment książki "Kim jestem? Poznaj swoje cechy rdzenne, by lepiej wykorzystać naturalne predyspozycje w życiu i biznesie" Daniela Ofmana.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

REKLAMA

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

REKLAMA