Model Core Quadrant - co to jest?

Cechy rdzenne
Cechy rdzenne to cechy, które są nieodłącznymi elementami nas samych, tego kim i jacy jesteśmy. Cechy rdzenne są rysami, które nadają danej osobie koloryt: są tym, co natychmiast kojarzy nam się z tym kimś. Ktoś może być osobą troskliwą, roztropną, dobrze zorganizowaną, stanowczą, otwartą, zdolną do empatii w stosunku do innych i tak dalej; można by wymienić setki takich cech. Niektóre z nich są tak bardzo przynależne do danej osoby, że można je nazwać cechami rdzennymi. Cechy rdzenne wyrażają to, kim jesteśmy. Są nie tyle sposobami, w jaki się zachowujemy, co raczej metodami, jakimi potrafi my się dostosować czy znaleźć w danych okolicznościach. Podobnie jak jakość odbioru sygnału radiowego będzie częściowo zależna od tego, jak precyzyjnie wyregulujemy odbiornik radiowy na daną częstotliwość fali, jakość życia człowieka będzie częściowo zależała od tego, jak będziemy w stanie regulować swoje zachowanie wynikające z cech rdzennych. Tak jak dźwięk nie może wpłynąć na zmianę mocy wzmacniacza, przez który płynie, choć jego jakość, słyszana przez odbiorców, zależy od mocy tego wzmacniacza, tak i od potencjału człowieka może, w części, zależeć to, jaki wywrze on wpływ na otaczające go środowisko.
Jeśli ktoś jest w stanie powiedzieć o czymś, że „na pewno każdy może to zrobić”, to mamy właśnie do czynienia z jego cechą rdzenną. Nie jest tak, że każdą rzecz „każdy może zrobić”, a co więcej, jeśli już nawet ktoś nabędzie daną kompetencję, to nie będzie ona już tak rozpoznawalna u tej osoby. Będzie tak dlatego, że wszystkie inne, mniej jawne cechy będą zawsze w jakiś sposób przesiąknięte lub ożywione tą szczególną cechą rdzenną. Cecha rdzenna jest zawsze w nas obecna. Cecha rdzenna nie może być włączana lub wyłączana wedle uznania. Ale można ją ukryć lub trzymać poza zasięgiem wzroku.
Różnica między cechami a kompetencjami polega głównie na tym, że cechy pochodzą z wewnątrz, a kompetencje są nabywane ze źródeł zewnętrznych. Innymi słowy, jest to różnica pomiędzy czymś, co jest naturalne, co po prostu jest w nas, a czymś, co jest wynikiem naszych zabiegów, aby daną kompetencję wypracować. Kompetencje są rozwijane – nabywane lub wyuczane – zaś cechy rdzenne pochodzą z naszej natury – wrodzonego potencjału. Im jaśniejszy mamy obraz naszych własnych cech rdzennych, tym bardziej świadomie możemy dać im wyraz w naszym codziennym życiu.
Przykładowo człowiek, którego cechą rdzenną jest wytrwałość, wie, że to właśnie w sytuacjach, które wymagają od niego tej umiejętności, będzie dobrze funkcjonował. Osoba ta będzie wiedziała, że jest w stanie wytrwale dążyć do celu zarówno w pracy, jak i w domu. To, czy rzeczywiście będzie korzystała z tej cechy, np. w sytuacjach domowych, to już inna sprawa.
Każdy człowiek rodzi się z wieloma cechami rdzennymi, ale nie w tym tkwi sedno sprawy. Logiczną konsekwencją posiadania cechy rdzennej jest to, że automatycznie otrzymujemy też trzy inne związane z nią cechy. Pierwsza z nich to pułapka – nasz słaby punkt, druga to wyzwanie – dokładne przeciwieństwo pułapki, a trzecia to alergia – to, do czego mamy prawdziwą niechęć.
Pułapki
Podobnie jak nie ma światła bez ciemności, tak każda cecha rdzenna ma swoją pozytywną stronę i stronę negatywną – swój cień. Cień można uznać za zniekształcenie cechy rdzennej, a nie jej przeciwieństwo (w takim sensie jak działanie jest przeciwieństwem pasywności, a siła przeciwieństwem słabości). Jest to zniekształcenie spowodowane nadmiarem określonej cechy rdzennej. Na przykład nadmierna elastyczność może powodować problemy z zachowaniem stabilności, przemieniając mocną stronę w słabość. Doskonale wyraża to popularne określenie, w którym mówimy, że ktoś „przegina” swoją mocną stronę. Osobie, która jest zbyt czujna, grozi ryzyko, że stanie się obsesyjnie podejrzliwa. Chęć niesienia pomocy może zajść za daleko i być odbierana jako wtrącanie się w nieswoje sprawy. Rzeczywiście ktoś, kto jest osobą uczynną, może od czasu do czasu mieć tendencję do wścibskości.
Zniekształcona postać czyjejś cechy rdzennej jest jednocześnie słabym punktem tej osoby: jej pułapką. Pułapka jest to negatywna cecha, którą można określić daną osobę. Osoba zdecydowana zostanie wówczas uznana za napastliwą. Czy nam się to podoba, czy nie, pułapki i cechy rdzenne są dwiema stronami tej samej monety. A ponieważ nie ma możliwości ich rozdzielenia, musimy traktować je jako całość, z całym ich dobrem i ciężarem.
Wyzwania
Oprócz pułapek stoją również przed nami wyzwania, które towarzyszą każdej z cech rdzennych: to jakby nasz drugi upominek od losu. Wyzwaniem jest ta cecha, która reprezentuje biegunowe przeciwieństwo pułapki: pozytywne przeciwieństwo cechy negatywnej (pułapki). Pozytywną cechą przeciwstawną do nachalności może być cierpliwość, spokój lub powściągliwość. Innymi słowy, wyzwaniem dla nachalności jako pułapki jest nauczenie się cierpliwości. Jak widać na rysunku, cecha rdzenna i wyzwanie uzupełniają się wzajemnie. Głównym zadaniem jest odnalezienie równowagi pomiędzy determinacją a cierpliwością. Jeśli ta równowaga prowadzi zbyt daleko w kierunku determinacji, to jest wielce prawdopodobne, że determinacja skończy się nachalnością. Innymi słowy, aby złagodzić negatywne skutki, jakie niesie ze sobą pułapka, wskazane jest stawienie czoła temu, co stanowi wyzwanie.
Alergie
Pułapka danej osoby jest często źródłem konfliktów, irytacji i napięcia w relacjach z osobami znajdującymi się w jej otoczeniu. Jest tak szczególnie wtedy, gdy pułapka okazuje się być alergią innej osoby. Problem polega na tym, że przeciętny człowiek może doznać reakcji alergicznej, jeśli musi zmierzyć się z nadmiarem cech, które są dla niego wyzwaniami, szczególnie jeżeli są one uosabiane przez kogoś innego. Osoba zdecydowana prawdopodobnie wybuchnie gniewem, gdy spotka się z biernością u kogoś innego. Jest ona po prostu uczulona na bierność. Jeśli przyjrzeć się uważnie, widać, że jest to spowodowane tym, że bierność stanowi zbyt dużą dawkę tego, co stanowi dla niej wyzwanie, czyli potrzeby cierpliwości. Często dana osoba nie będzie w stanie sobie z tym poradzić. Ponadto im więcej się widzi własnej alergii przejawiającej się w innym człowieku, tym bardziej prawdopodobne jest, że będzie się przesadnie reagować i eksponować swoje słabości. Osoba, której cechą rdzenną jest determinacja, ryzykuje wówczas, że będzie jeszcze bardziej nachalna, a jednocześnie będzie oskarżać drugą osobę o bierność lub coś w tym stylu.
Innymi słowy, jeśli napotkasz swoją alergię w innej osobie, twój słaby punkt zostanie prawdopodobnie wyeksponowany. Tak więc to, co czyni cię najsłabszym, to nie twój słaby punkt (lub, innymi słowy, twoja pułapka), ale to, co jest twoją alergią, ponieważ to właśnie twoja alergia aktywuje to, co jest twoją pułapką. To wszystko prowadzi nas do zatoczenia pełnego koła i po uwzględnieniu twojej alergii twój kwadrant rdzenny jest gotowy. W tym kwadrancie wyraźnie widać związek między naszymi cechami rdzennymi, pułapkami, wyzwaniami i alergiami.
Podwójne kwadranty
Kwadranty rdzenne skłaniają do dokonania odrobiny samorefleksji. Nadają się one również doskonale do wykorzystania w sprawach o charakterze relacyjnym jako przygotowanie do podjęcia rozmowy na delikatne tematy. Wyobraźmy sobie następującą sytuację: dajmy na to, że masz sąsiada, który jest mdłym, przeciętnym typem, który cię irytuje. Właśnie dlatego, że wywołał w tobie taką alergiczną reakcję, decydujesz się najpierw sprawdzić, co twoja reakcja mówi o tobie. Opierając się na tej reakcji, tworzysz dla siebie kwadrant, w którym wykorzystujesz jedną ze swoich cech – w tym wypadku stanowczość – i przeciwstawiasz ją wyzwaniu, które przed tobą stoi: rozwinięciu większej umiejętności akceptacji odmiennych postaw. Kiedy dojdziesz do wniosku, że twoja irytacja w stosunku do sąsiada mówi więcej o tobie niż o nim, może się okazać, że poczujesz mniejsze rozdrażnienie. Otrzymujesz szansę, by lepiej się poznać.
Możesz też dojść do wniosku, że choć twoje rozdrażnienie mówi coś o tobie, to jednak chcesz porozmawiać z sąsiadem o jego nawyku ustalania czegoś z tobą w jednym tygodniu, a w kolejnym twierdzenia, że nic takiego nie miało miejsca. To, co możesz w takim wypadku zrobić, to przygotować drugi kwadrant, opierając się na założeniu, że to, co cię zirytowało u sąsiada, jest jego pułapką. Oczywiście ten kwadrant może okazać się odwrotnością twojego. W tym wypadku twoim wyzwaniem jest cecha rdzenna twojego sąsiada. Niekoniecznie tak musi być, ponieważ z jednej cechy mogą się tworzyć różne kwadranty: różnice mogą być raczej subtelne, ale nie umniejsza to ich znaczenia. Podwójny kwadrant pokazuje, że jeśli straci się kontakt z samym sobą, istnieje znaczne ryzyko przyjęcia podczas rozmowy sztywnej postawy i uporczywego trzymania się jej. Twój sąsiad prawdopodobnie zinterpretuje twoje zachowanie jako dogmatyczne (jego alergia), co następnie uaktywni jego pułapkę, a wtedy rozmowa najprawdopodobniej donikąd nie doprowadzi. Jeśli jednak tak się stanie, posłuży to jako dowód na to, że aby pomóc drugiemu, lepiej zacząć od siebie.
Warunkiem udzielenia pomocy bliźniemu jest udzielenie najpierw samemu sobie pomocy w znalezieniu własnej równowagi pomiędzy uporem a elastycznością. Wspólne opracowanie podwójnego kwadrantu z drugą osobą jest sposobem na zachowanie tej osoby „w stanie nienaruszonym”. Nie tylko dajemy jej poznać, co jest między nami nie tak, ale także uczymy ją o tym, co jest dobre i jak może sobie poradzić na drodze własnego rozwoju.

Powyższy artykuł stanowi fragment książki "Kim jestem? Poznaj swoje cechy rdzenne, by lepiej wykorzystać naturalne predyspozycje w życiu i biznesie" Daniela Ofmana.
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Monitorowanie oczu kierowcy było do niedawna podstawą technologii stosowanych do wykrywania zasypiania za kierownicą. Japońscy naukowcy odkryli, że kluczowe znaczenie ma monitorowanie nie tylko oczu, ale także całego ciała kierowcy.
Dział Doradztwa Podatkowego firmy doradczej Deloitte został objęty rocznym programem pilotażowym w zakresie optymalizacji czasu pracy. Ma on sprawdzić gotowość firmy na wprowadzenie optymalizacji czasu pracy. Pracownicy testują m.in. skompresowany tydzień pracy.
Stan zagrożenia epidemicznego może zostać odwołany już z końcem czerwca. Zakończenie tego stanu będzie wiązało się z obowiązkiem odnowienia badań okresowych pracowników, który był czasowo zawieszony. Nie przegap tych terminów!
Upowszechnienie wiedzy dotyczącej prawa pracy, uświadamianie zagrożeń czyhających na młodych pracowników w ich pierwszej pracy oraz informowanie o możliwości skorzystania z pomocy w zakresie prawa pracy to główne cele kampanii „Legitna praca”. Państwowa Inspekcja Pracy kieruje ją do młodych osób, które właśnie wkraczają na rynek pracy.
Niesatysfakcjonujące wynagrodzenie jest jednym z głównym powodów żalu dzisiejszych pracowników – wynika z badania portalu pracy RocketJobs.pl. Co piąty z nich żałuje, że nie wybrał lepiej płatnego zawodu, a co czwarty, że nie prosił o podwyżkę. Czemu pieniądze wciąż są tematem tabu dla tak dużej liczby zatrudnionych i jakie są bariery w osiągnięciu satysfakcji finansowej?
Dni wolne od pracy to niedziele oraz święta. W niektórych przypadkach dozwolona jest jednak praca w dni, które co do zasady są od pracy wolne. Pracownikom, którzy muszą wtedy pracować przysługują z tego tytułu szczególne uprawnienia. Kiedy można, a nawet trzeba pracować w niedziele lub święta? Jaka rekompensata należy się pracownikowi pracującemu w te dni?
Pracownicy coraz bardziej odczuwają słabnącą siłę nabywczą swoich wynagrodzeń i wyraźnie oczekują, że ich pensje będą nadążać za rosnącymi cenami. 28 proc. zamierza w nadchodzącym czasie starać się o podwyżkę, a wzrostu wynagrodzenia oczekuje aż 62 proc. – wynika z badania „Barometr rynku pracy” Gi Group Holding.
Długi weekend czerwcowy z okazji święta Bożego Ciała będzie mógł potrwać tradycyjnie cztery dni. Co zrobić, żeby skorzystać z długiego weekendu?
Jakie przerwy w pracy przysługują kobiecie karmiącej piersią? Co w przypadku pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy? Czy pracodawca może nie wyrazić zgody na udzielenie przerwy na karmienie piersią? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.
Podwyżki dla budżetówki i emerytur stażowych będą przedmiotem porozumienia pomiędzy NSZZ „Solidarność” a rządem. Komisja Krajowa związku zgodziła się na podpisanie dokumentu.
Nowy okres świadczeniowy w programie „Rodzina 500 plus” rozpoczyna się 1 czerwca. Potrwa do 31 maja 2024 r. Jeśli wniosek o 500 plus zostanie złożony w czerwcu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca.
W dniach 15-16 maja 2023 r. w Sztokholmie odbył się szczyt UE w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy, którego celem było wyznaczenie perspektyw i celów do 2027 r. Co jest priorytetem dla UE w zakresie BHP i jakie akry prawne obowiązują w tym obszarze?
Pracowaliśmy nad rozwiązaniami, aby tzw. Mały ZUS był wydłużony o rok - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Dzieci powinny znać swoje prawa! Rodzice, władze państwowe i społeczeństwo powinni respektować wartości, które są ważne dla rozwoju dziecka. Jednym z najważniejszych dokumentów, w którym spisane są prawa dziecka jest Konwencja o Prawach Dziecka. Polska podpisała Konwencję o Prawach Dziecka 7 czerwca 1991 r. Co wynika z Konwencji i z Deklaracji Praw Dziecka?
W czerwcu 2023 r. są cztery niedziele. Czy w którąś z nich zakaz handlu w niedziele i święta nie obowiązuje. Czy w czerwcu przypada więc niedziela handlowa? Wyjaśniamy.
Urzędy pracy świadczą usługi poradnictwa zawodowego, z których mogą korzystać zarówno osoby bezrobotne oraz poszukujące pracy, jak i pracodawcy. Na czym dokładnie polega ta usługa? W jakich formach może być realizowana? Wyjaśniamy.
W dniu 1 czerwca przypada Dzień Dziecka. W tym szczególnym czasie, ale i każdego dnia, warto pamiętać o ochronie pracy dzieci. Dzieci mogą bowiem pracować na roli, w ramach pomocy rodzicom w gospodarstwie. Należy jednak bezwzględnie przestrzegać pewnych zasad BHP. Szczególnie ważny jest wykaz czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat. Jakie to czynności? Poniżej wykaz wraz z omówieniem.
Komunikat ZUS: Dostępna jest już aktualizacja aplikacji mobilnej mZUS. W nowej wersji zmieniliśmy wygląd aplikacji i rozbudowaliśmy ją o kolejne funkcje.
Trwa procedowanie świadczenia wspierającego, odbyło się już drugie czytanie w Sejmie. W dniu 24 maja 2023 r. przygotowano dodatkowe sprawozdanie Komisji Społecznej i Rodziny. Czym jest świadczenie wspierające? Kto będzie uprawniony do świadczenia wspierającego? W jakiej wysokości będzie przyznawane świadczenie wspierające?
Empatia to obecnie jedna z kluczowych kompetencji przywódczych, uważana za niezbędną do osiągnięcia sukcesu w zarządzaniu. Niezwykle istotne jest empatyczne podejście lidera do pracownika w zakresie jego kondycji psychicznej i samopoczucia. To wątek, na który zwraca uwagę kampania „Bliżej Siebie”, podkreślająca, jak istotna jest komunikacja i właśnie empatia w miejscu pracy.
Jak uzyskać świadczenie rehabilitacyjne? Kiedy należy się świadczenie rehabilitacyjne? Ile wynosi świadczenie rehabilitacyjne? Jak długo może trwać świadczenie rehabilitacyjne? Jak ZUS płaci świadczenie rehabilitacyjne?
W dniu 1 czerwca przypada Dzień Dziecka. Wielu zastanawia się czy dzieci mogą pracować. Często widzi się dzieci w reklamie czy w serialu telewizyjnym. Czy taka działalność dziecka ma charakter pracy zarobkowej? Czy na pracę dziecka potrzebna jest zgoda rodzica i inspektora pracy? Poniżej najważniejsze warunki formalne, aby móc legalnie zatrudniać dziecko i szanować jego prawa.
Badania pokazują, że polski rynek IT nadal charakteryzuje duża dynamika – po spadku zapotrzebowania na specjalistów IT w drugiej połowie 2022 r. popyt na ich pracę wzrasta. W jakich obszarach poszukiwania się specjaliści IT? Okazuje się, że m.in. co do wiedzy z zakresu: BI, Big Data, Data Science.
Jak podaje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (dalej: KRUS) w dniu 31 maja 2023 r. upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia dotyczącego rocznej kwoty granicznej podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za 2022 r. To ważny termin, należy o nim pamiętać, ponieważ konsekwencją może być ustanie ubezpieczenia społecznego rolników z dniem, do którego rolnik/domownik był zobowiązany złożyć takie zaświadczenie/oświadczenie w KRUS.
Komentarze(0)
Pokaż: