REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek pracy: Dobre czasy dla „skoczków”

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Kim są „skoczkowie”? To osoby, które stosunkowo często zmieniają miejsce pracy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku pracy częsta zmiana pracodawcy staje się atutem. Jeszcze do niedawna cenieni byli przede wszystkim ci pracownicy, którzy mogli pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w jednej firmie. Dziś jest ich coraz mniej. Pracodawcy przestali się też bać tzw. skoczków.

Kim są „skoczkowie”? To osoby, które stosunkowo często zmieniają miejsce pracy. Często jest tak, że w jednej firmie pracują zaledwie kilka miesięcy, po czym zmieniają pracodawcę. Z czego wynika taka sytuacja?

REKLAMA

Rynek pracy zmienia się wraz z nowymi pokoleniami

Nasz rynek zatrudnienia nieustannie się zmienia, na co znaczący wpływ ma demografia i zmiany kulturowo-technologiczne.  Starsi pracownicy, z pokolenia Z, a nawet X stosunkowo długo byli zatrudnieni w wybranych firmach. Nie lubili zmieniać miejsca pracy. Pracodawcy zaś nieprzychylnym okiem patrzyli na osoby, które miały wyjątkowo długie CV. Tymczasem wejście pokolenia Y zrewolucjonizowało rynek pracy. Osoby urodzone pomiędzy rokiem 1980 a 2000 nie czują potrzeby związywania się na dłużej z jednym pracodawcą. Ich priorytety w życiu są odmienne od  poprzedników, wcześniejszych generacji. To spowodowało, że także rynek pracy i pracodawcy musieli przyzwyczaić się do zmian pokoleniowych. Okazało się jednak, że wielu firmom wyszły one na dobre.

Co motywuje pracowników do częstych zmian 

Są to osoby, które bardzo często mają wygórowane wymagania finansowe tuż po skończeniu studiów. Z jednej strony więc częsta zmiana pracy jest spowodowana znalezieniem najkorzystniejszej cenowo oferty pracodawcy. Należy jednak zauważyć, że w przypadku pokolenia Y, pieniądze nie są celem samym w sobie, to tylko środek do zaspokajania potrzeb, realizowania swoich pasji, rozwijania, często niezwykłego, hobby. Aby móc realizować swoje marzenia, trzeba mieć czas, pokolenie Y szuka więc takich miejsc do pracy, które nie absorbują ich całego dnia. Cenią sobie zadaniowy tryb pracy lub tzw. wolne zawody.

Polecamy: „Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami”

REKLAMA

Dla tych młodych ludzi wyjątkowo ważne są także relacje w pracy.  Niemiła, napięta czy nieustannie nerwowa atmosfera mobilizują ich do zmiany zatrudnienia. Co ciekawe, nie tylko oczekiwania finansowe czy problemy ze środowiskiem w danym miejscu mobilizują skoczków do zmiany. Bardzo często jest to bowiem także potrzeba zmiany samej w sobie. Skoro już zmieniają szybko telefony, znajomych, środowisko, a nawet hobby, to dlaczego nie można też zmienić pracy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na uwagę zasługuje fakt, że częściej pracę zmieniają humaniści niż inżynierowie. O czym to świadczy? Z pewnością humaniści są bardziej elastyczni na rynku pracy, mogą pracować w różnych zawodach, zwykle też nie mają problemu z nawiązywaniem relacji z różnymi ludźmi. Inżynierowe mają zazwyczaj ściśle określone kwalifikacje, co powoduje, że poruszają się w wąskiej branży i nie mają tak szerokiego spectrum możliwości jak humaniści.

Skoczkowie na wagę złota

REKLAMA

Pozornie może się wydawać, że skoczkowie to nielojalni pracownicy. Jednak w rzeczywistości nie jest to do końca sprawiedliwa opinia. Pracodawcy nauczyli się bowiem, że częsta zmiana środowiska pracy nie musi oznaczać, że pracownik jest nielojalny. Wręcz przeciwnie – to człowiek zdecydowany, pewny siebie, który wie, czego chce i potrafi to osiągnąć. W dobie coraz większej konkurencji pomiędzy firmami tacy pracownicy stają się na wagę złota, gdyż to oni są często motorem zmian w firmie, a więc decydują w dużym stopniu o jej rozwoju.

Przedsiębiorstwa potrzebują dynamicznych, kreatywnych, elastycznych i odważnych pracowników. Tylko tacy bowiem zagwarantują rozwój firmie. Taka sytuacja powoduje, że coraz większa liczba pracodawców nie przejmuje się wieloma miejscami zatrudnienia w CV. Bardziej liczy się osobowość kandydata i jego umiejętności. Wiele miejsc pracy to także dodatkowe doświadczenie, a często unikalna wiedza nt. mechanizmów funkcjonowania i działania konkurencyjnych firm – ten aspekt „jumpingu” z pewnością jest nie bez znaczenia.

Docenienie skoczków to kolejny etap rozwoju naszego rynku pracy. To także wyraźny krok w stronę oceniania pracownika poprzez pryzmat jego rzeczywistych umiejętności i przydatności na danym stanowisku oraz korzyści, jakie jego osoba wniesie do danej firmy.

Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

Oprac. Piotr T. Szymański
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

REKLAMA

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania z PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

REKLAMA

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA