Rynek pracy: Dobre czasy dla „skoczków”
REKLAMA
REKLAMA
Kim są „skoczkowie”? To osoby, które stosunkowo często zmieniają miejsce pracy. Często jest tak, że w jednej firmie pracują zaledwie kilka miesięcy, po czym zmieniają pracodawcę. Z czego wynika taka sytuacja?
REKLAMA
Rynek pracy zmienia się wraz z nowymi pokoleniami
Nasz rynek zatrudnienia nieustannie się zmienia, na co znaczący wpływ ma demografia i zmiany kulturowo-technologiczne. Starsi pracownicy, z pokolenia Z, a nawet X stosunkowo długo byli zatrudnieni w wybranych firmach. Nie lubili zmieniać miejsca pracy. Pracodawcy zaś nieprzychylnym okiem patrzyli na osoby, które miały wyjątkowo długie CV. Tymczasem wejście pokolenia Y zrewolucjonizowało rynek pracy. Osoby urodzone pomiędzy rokiem 1980 a 2000 nie czują potrzeby związywania się na dłużej z jednym pracodawcą. Ich priorytety w życiu są odmienne od poprzedników, wcześniejszych generacji. To spowodowało, że także rynek pracy i pracodawcy musieli przyzwyczaić się do zmian pokoleniowych. Okazało się jednak, że wielu firmom wyszły one na dobre.
Co motywuje pracowników do częstych zmian
Są to osoby, które bardzo często mają wygórowane wymagania finansowe tuż po skończeniu studiów. Z jednej strony więc częsta zmiana pracy jest spowodowana znalezieniem najkorzystniejszej cenowo oferty pracodawcy. Należy jednak zauważyć, że w przypadku pokolenia Y, pieniądze nie są celem samym w sobie, to tylko środek do zaspokajania potrzeb, realizowania swoich pasji, rozwijania, często niezwykłego, hobby. Aby móc realizować swoje marzenia, trzeba mieć czas, pokolenie Y szuka więc takich miejsc do pracy, które nie absorbują ich całego dnia. Cenią sobie zadaniowy tryb pracy lub tzw. wolne zawody.
Polecamy: „Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami”
Dla tych młodych ludzi wyjątkowo ważne są także relacje w pracy. Niemiła, napięta czy nieustannie nerwowa atmosfera mobilizują ich do zmiany zatrudnienia. Co ciekawe, nie tylko oczekiwania finansowe czy problemy ze środowiskiem w danym miejscu mobilizują skoczków do zmiany. Bardzo często jest to bowiem także potrzeba zmiany samej w sobie. Skoro już zmieniają szybko telefony, znajomych, środowisko, a nawet hobby, to dlaczego nie można też zmienić pracy?
Na uwagę zasługuje fakt, że częściej pracę zmieniają humaniści niż inżynierowie. O czym to świadczy? Z pewnością humaniści są bardziej elastyczni na rynku pracy, mogą pracować w różnych zawodach, zwykle też nie mają problemu z nawiązywaniem relacji z różnymi ludźmi. Inżynierowe mają zazwyczaj ściśle określone kwalifikacje, co powoduje, że poruszają się w wąskiej branży i nie mają tak szerokiego spectrum możliwości jak humaniści.
Skoczkowie na wagę złota
Pozornie może się wydawać, że skoczkowie to nielojalni pracownicy. Jednak w rzeczywistości nie jest to do końca sprawiedliwa opinia. Pracodawcy nauczyli się bowiem, że częsta zmiana środowiska pracy nie musi oznaczać, że pracownik jest nielojalny. Wręcz przeciwnie – to człowiek zdecydowany, pewny siebie, który wie, czego chce i potrafi to osiągnąć. W dobie coraz większej konkurencji pomiędzy firmami tacy pracownicy stają się na wagę złota, gdyż to oni są często motorem zmian w firmie, a więc decydują w dużym stopniu o jej rozwoju.
REKLAMA
Przedsiębiorstwa potrzebują dynamicznych, kreatywnych, elastycznych i odważnych pracowników. Tylko tacy bowiem zagwarantują rozwój firmie. Taka sytuacja powoduje, że coraz większa liczba pracodawców nie przejmuje się wieloma miejscami zatrudnienia w CV. Bardziej liczy się osobowość kandydata i jego umiejętności. Wiele miejsc pracy to także dodatkowe doświadczenie, a często unikalna wiedza nt. mechanizmów funkcjonowania i działania konkurencyjnych firm – ten aspekt „jumpingu” z pewnością jest nie bez znaczenia.
Docenienie skoczków to kolejny etap rozwoju naszego rynku pracy. To także wyraźny krok w stronę oceniania pracownika poprzez pryzmat jego rzeczywistych umiejętności i przydatności na danym stanowisku oraz korzyści, jakie jego osoba wniesie do danej firmy.
Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat