Wypadki w pracy w I półroczu 2018 r.
REKLAMA
REKLAMA
Liczba wypadków w porównaniu z ubiegłym rokiem spadła. Nadal najczęściej dochodzi w pracy do wypadków ze skutkiem lekkim. Na co może liczyć poszkodowany?
REKLAMA
W I półroczu 2018 r. liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy wyniosła ogółem 37 007 osób i była o 5,3 proc. mniejsza niż w 2017 r. Zmniejszył się także wskaźnik wypadkowości (liczba poszkodowanych przypadająca na 1000 osób pracujących) z 3,07 do 2,81.
Ponad 99 proc. z podanych osób uległo wypadkom przy pracy ze skutkiem lekkim (36 732 osoby). Wypadkom z ciężkimi obrażeniami ciała uległy 202 osoby, a 73 ze skutkiem śmiertelnym.
Definicje wypadku przy pracy
Aby wypadek mógł być uznany za wypadek przy pracy, musi wpisywać się w określoną w przepisach definicję. Musi więc być to zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, którego skutkiem jest uraz lub śmierć, i które nastąpiło w związku z pracą. Czyli podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika codziennych czynności lub poleceń przełożonych, podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy – nawet bez jego polecenia, w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.
Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami
Liczba wypadków przy pracy w rozbiciu na województwa
Terytorialnie najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w województwach: dolnośląskim, opolskim, wielkopolskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim. Najniższy w województwach: mazowieckim, małopolskim i podkarpackim. Jeśli chodzi o rodzaj działalności, gdzie odnotowano najwięcej wypadków, na początku listy znajduje się górnictwo i wydobywanie, gospodarowanie ściekami i odpadami oraz rekultywacja, opieka zdrowotna i pomoc społeczna. Najmniej wypadków ma miejsce w informacji i komunikacji oraz pozostałych działalnościach usługowych.
Najczęstsze urazy to urazy kończyn górnych i dolnych. Wydarzenia powodujące urazy to zderzenie z nieruchomym oraz ruchomym obiektem. 14,5 proc. stanowiły obciążenia psychiczne lub fizyczne.
Jako dominującą przyczynę wypadków wskazano nieprawidłowe zachowanie się pracownika, aż w 61,5 proc. badanych przypadków. Niewłaściwa organizacja stanowiska pracy stanowiła 5,1 proc. przyczyn wypadku, a brak sprzętu ochronnego 1,4 proc.
Świadczenia powypadkowe
Poszkodowany, z tytułu wypadku przy pracy, może otrzymać takie świadczenia, jak: zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy, jednorazowe odszkodowanie, renta z tytułu niezdolności do pracy, renta szkoleniowa, dodatek pielęgnacyjny.
Jeśli jednak przyczyną wypadku było naruszenie przez pracownika przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, świadczenia nie przysługują! Poszkodowany nie otrzyma świadczenia również w sytuacji, gdy przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat