Wypadek przy pracy - zasiłek chorobowy
REKLAMA
REKLAMA
Wypadek przy pracy
Definicja podstawowa
Zdarzenie skutkujące urazem (uszczerbkiem na zdrowiu bądź uszkodzeniem ciała) lub śmiercią.
REKLAMA
Zobacz również: Prawo do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego pracownika niezgłoszonego do ZUS
W prawie pracy
Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:
- podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności albo poleceń przełożonych,
- podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia,
- w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.
Określone zdarzenie może być zakwalifikowane jako wypadek przy pracy jedynie wówczas, gdy spełnia równocześnie wszystkie ww. warunki. W przypadku zaistnienia zdarzenia, jakim jest wypadek przy pracy, pracodawca ma obowiązek podjęcia działań eliminujących lub ograniczających zagrożenie, zapewnienia udzielenia pierwszej pomocy osobom poszkodowanym oraz ustalenia w regulowanym przez przepisy trybie okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. Pracownik, który uległ wypadkowi, ma obowiązek niezwłocznego poinformowania o zdarzeniu swojego przełożonego - o ile stan zdrowia pozwala na wykonanie tego obowiązku.
W zasiłkach
Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy przysługuje osobom podlegającym ubezpieczeniu wypadkowemu. Zasiłek chorobowy przysługuje od pierwszego dnia niezdolności do pracy bez okresu wyczekiwania. Jednak zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy, za które ubezpieczony na podstawie odrębnych przepisów zachowuje prawo do wynagrodzenia, uposażenia, stypendium lub innego świadczenia za ten czas. Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku za każdy dzień niezdolności do pracy.
Wypadek w drodze do pracy lub z pracy
W prawie pracy
Wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy jest nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana. Należy przyjąć, że wypadek nastąpił w drodze do pracy lub z pracy, mimo że droga została przerwana, jeżeli przerwa była życiowo uzasadniona i jej czas nie przekraczał granic potrzeby, a także wówczas gdy droga, nie będąc drogą najkrótszą, była dla pracownika, ze względów komunikacyjnych, najdogodniejsza (art. 57b ust. 1 ustawy emerytalnej). Droga do pracy rozpoczyna się z chwilą opuszczenia mieszkania i kończy na granicy terenu zakładu pracy. Natomiast droga z pracy do domu rozpoczyna się z chwilą przekroczenia bramy zakładu i kończy na progu domu (mieszkania).
W zasiłkach
Pracownik ma prawo do zasiłku w wysokości 100% podstawy wymiaru bez okresu wyczekiwania. Zasiłek jest wypłacany z ubezpieczenia chorobowego i przysługuje ubezpieczonym podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie i obowiązkowo. Pracownikowi, który uległ wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy, w pierwszej kolejności przysługuje prawo do wynagrodzenia chorobowego. Jest ono wypłacane przez 33 lub 14 dni niezdolności do pracy w ciągu roku kalendarzowego. Dopiero później pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy.
Wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy
W prawie pracy
Na równi z wypadkiem przy pracy traktuje się wypadek, któremu pracownik uległ:
- w czasie podróży służbowej w okolicznościach innych niż:
- podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych,
- podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia,
- w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy (podczas wykonywania wymienionych czynności w czasie podróży służbowej mamy do czynienia z wypadkiem przy pracy),
- podczas szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony,
- przy wykonywaniu zadań zleconych przez działające u pracodawcy organizacje związkowe.
W zasiłkach
Za wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku.
Polecamy serwis: Ubezpieczenia społeczne
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat