REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak napisać umowę o pracę?

Beata Naróg
Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia
Jak napisać umowę o pracę? Elementy umowy o pracę. / fot. Shutterstock
Jak napisać umowę o pracę? Elementy umowy o pracę. / fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Każdy kadrowiec stanie w pewnym momencie przed koniecznością przygotowania umowy o pracę. Jak ją napisać? O jakich zapisach należy pamiętać? Kiedy umowa powinna być dostarczona pracownikowi?

Treść umowy o pracę

Podstawowe zapisy jakie powinny znaleźć się w umowie o pracę wskazane zostały w Kodeksie pracy.

Autopromocja

Oznaczenie pracodawcy

W umowie musisz oczywiście oznaczyć pracodawcę. W lewym górnym rogu stawiasz pieczęć firmową albo wpisujesz w edytorze tekstów: nazwę firmy, jej adres, numer NIP i REGON.

Data

Kolejny krok to data – wpisujesz tu datę sporządzenia tej umowy. Data sporządzenia umowy może być wcześniejsza niż data jej podpisania i data, w której pracownik będzie musiał zacząć pracę. Ile wcześniej można sporządzić umowę? Praktycznie nie ma ograniczeń w tym zakresie. Może być sporządzona nawet pół roku przed planowaną datą zatrudnienia pracownika.

Polecamy: Wynagrodzenia po 1 sierpnia 2019 r. Rozliczanie płac w praktyce

Często zdarza się tak, że pracownicy, których planujemy zatrudnić, chcą wcześniej posiadać egzemplarz umowy, po to by złożyć wypowiedzenie w swojej dotychczasowej firmie. Jeżeli zatem wszystkie warunki zatrudnienia zostały z kandydatem uzgodnione, nie ma przeszkód, aby zawrzeć z nim umowę w formie pisemnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oznaczenie pracownika

Kolejny krok to oznaczenie pracownika – wpisujesz jego imię i nazwisko oraz adres zamieszkania lub zameldowania.  

Rodzaj umowy

Ważnym elementem, który musi znaleźć się w umowie o pracę to rodzaj umowy. Należy wskazać, czy ma to być umowa na okres próbny, na czas określony, czy na czas nieokreślony.

Jeżeli ma być zawarta umowa na czas określony, i jest to jeden z przypadków, które wyłączają limitowanie umów, koniecznie w umowie musisz je wskazać.

Pracodawca planuje zawarcie z kandydatem do pracy umowę na zastępstwo. W umowie należy wpisać, że jest to umowa na czas określony – na czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika Działu……….

Rodzaj pracy

Kolejny bardzo ważny punkt umowy to rodzaj pracy czyli w praktyce stanowisko jakie będzie zajmował pracownik.

Miejsce wykonywania pracy

W umowie musi również znaleźć się zapis dotyczący miejsca wykonywania pracy. Jak je prawidłowo określić? Miejsce wykonywania pracy będzie uzależnione od tego, gdzie faktycznie pracownik będzie wykonywał pracę. Może to być np. pewien obszar geograficzny np. miejscowość, w której mieści się zakład pracy. Jeżeli będzie to umowa dla pracownika mobilnego np. przedstawiciela handlowego miejsce pracy może być określone rejonem jego działania np. województwo.

Sąd Najwyższy w wyroku z 11 kwietnia 2001 r. wskazał, że miejsce powinno być tak ustalone, by pracownik miał możliwość wykonywania zadań, wliczając w to czas dojazdu do miejsca ich wykonywania, w ramach umówionej dobowej i tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Miejsce wykonywania pracy ma istotne znaczenie przy ustalaniu należności z tytułu podróży służbowych.

Wynagrodzenie za pracę

Oczywiście w umowie nie może zabraknąć postanowień dotyczących wynagrodzenia za pracę; obok wynagrodzenia zasadniczego, które podaje się w odpowiedniej kwocie, należy również wskazać jakie składniki wynagrodzenia będą pracownikowi przysługiwały np. dodatek stażowy, dodatek funkcyjny, premie itp.

Wynagrodzenie zasadnicze może być określone stawką godzinową lub miesięczną.

Wymiar czasu pracy

Kolejny zapis powinien dotyczyć wymiaru czasu pracy w jakim pracownik ma świadczyć pracę. W praktyce wskazuje się czy pracownik będzie pracował w pełnym wymiarze godzin (na cały etat) czy też ma być to praca na część etatu (np. ½ etatu).

Termin rozpoczęcia pracy

No i nie można zapomnieć o kolejnym ważnym terminie, który powinien zostać określony w umowie, a mianowicie o terminie rozpoczęcia pracy. Ma on szczególne znaczenie w sytuacji, gdy umowę o pracę zawierasz z wyprzedzeniem. Termin rozpoczęcia pracy oznacza, bowiem datę nawiązania stosunku pracy. Od tej daty masz 7 dni na zgłoszenie pracownika do ZUS.

W przypadku, gdy zapomnisz wskazać datę rozpoczęcia pracy, wówczas przyjmuje się, że stosunek pracy nawiązał się w dniu zawarcia umowy o pracę.

Forma umowy o pracę i termin jej zawarcia

Umowa o pracę powinna zostać sporządzona na piśmie i opatrzona podpisem pracodawcy lub osoby przez pracodawcę upoważnionej do podpisywania umów. Musi być też podpisana przez pracownika. Umowę należy zawrzeć przed dopuszczeniem pracownika do pracy.

Podstawa prawna:

Art. 26, 29 §1 - § 2 Kodeksu pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt rozporządzenia: Wyższe uposażenie zasadnicze funkcjonariuszy CBA

  Zgodnie z ustawą budżetową na rok 2024 średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej powinien wynieść 120%. Z tego względu planowane jest podniesienie stawek uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

  Co to jest wypalenie zawodowe?

  Na czym polega wypalenie? Jakie są oznaki wypalenia zawodowego? Czy można iść na L4 z powodu wypalenia zawodowego? Ile dni zwolnienia na wypalenie zawodowe? Co zrobić jak ma się wypalenie zawodowe? Po jakim czasie jest wypalenie zawodowe?

  Możesz otrzymać 5025 zł na naukę języka, studia podyplomowe, kurs prawa jazdy i inne - rusza nowy program WUP

  Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie uruchamia projekt „Małopolski Pociąg do Kariery – sezon I". WUP zachęca: chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności zawodowe? Jeśli odpowiedź brzmi pozytywnie należy śledzić informacje i przystąpić do rekrutacji, która rusza prawdopodobnie w kwietniu 2024 r. Można otrzymać nawet 5025 zł!

  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  REKLAMA

  Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

  W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  REKLAMA

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  REKLAMA