REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pandemia COVID-19: Kalendarium

W miarę jak liczba przypadków COVID-19 rosła, wiele krajów wprowadziło lockdowny
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pandemia COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, stała się jednym z najważniejszych wydarzeń w historii ludzkości. Rozpoczęła się w grudniu 2019 roku i trwała przez kolejne lata, wpływając na życie ludzi, gospodarkę, systemy opieki zdrowotnej i wiele innych aspektów naszego codziennego życia. 
rozwiń >

W tym artykule przyjrzymy się kalendarzowi wydarzeń i podstawowym faktom związanym z pandemią COVID-19.

REKLAMA

Autopromocja

Grudzień 2019 roku: Początek pandemii

Pierwszy przypadek COVID-19 został zidentyfikowany w mieście Wuhan, w prowincji Hubei w Chinach, w grudniu 2019 roku. Pacjent cierpiał na zapalenie płuc, które nie było spowodowane znanymi wirusami. Badania wykazały, że przyczyną był nowy koronawirus, który został nazwany SARS-CoV-2, a choroba, którą wywoływał, otrzymała nazwę COVID-19.

Styczeń 2020 roku: Rozprzestrzenianie się wirusa

Wirus SARS-CoV-2 szybko rozprzestrzenił się z Wuhan na inne części Chin i na świat. Chociaż chińskie władze podjęły kroki w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa, międzynarodowe przypadki COVID-19 zaczęły pojawiać się w innych krajach, co doprowadziło do rozpoczęcia szeroko zakrojonych działań w celu kontrolowania pandemii.

Marzec 2020 roku: Deklaracja pandemii

11 marca 2020 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oficjalnie ogłosiła pandemię COVID-19. To ogłoszenie oznaczało, że choroba rozprzestrzeniła się na skalę światową i miała poważny wpływ na zdrowie publiczne i gospodarki na całym świecie.

Marzec–Maj 2020 roku: Lockdowny i ograniczenia

W miarę jak liczba przypadków COVID-19 rosła, wiele krajów wprowadziło lockdowny i ograniczenia w podróżowaniu, aby kontrolować rozprzestrzenianie się wirusa. Szkoły zostały zamknięte, wiele firm przeniosło swoją działalność online, a życie społeczne uległo znacznym zmianom. Ograniczenia te miały na celu zapobieżenie przeciążeniu systemów opieki zdrowotnej i zmniejszeniu liczby zakażeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czerwiec–Grudzień 2020 roku: Prace nad szczepionkami

Podczas gdy pandemia trwała, naukowcy na całym świecie rozpoczęli intensywne prace nad opracowaniem szczepionek przeciwko COVID-19. W ciągu kilku miesięcy udało się opracować kilka potencjalnych szczepionek, a niektóre z nich przeszły pomyślnie badania kliniczne. To był znaczący krok w kierunku kontrolowania pandemii.

Grudzień 2020 roku – Styczeń 2021 roku: Rozpoczęcie szczepień

W grudniu 2020 roku pierwsze dawki szczepionki przeciwko COVID-19 zostały zatwierdzone i rozpoczęto ich masową produkcję i dystrybucję. Szczepienia były kierowane przede wszystkim do personelu medycznego i osób najbardziej narażonych na ciężki przebieg choroby. To było ważne narzędzie w walce z pandemią.

2021 rok: Walka o ograniczenie rozprzestrzeniania się wariantów

Mimo wprowadzenia szczepionek, pandemia nie zakończyła się. Warianty wirusa SARS-CoV-2 pojawiły się w różnych częściach świata, co spowodowało obawy dotyczące możliwości uniknięcia odporności szczepionkowej i zwiększenia zakaźności. W miarę jak naukowcy badali te warianty, konieczne było dostosowywanie strategii walki z pandemią.

Wrzesień 2021 rok: Wdrażanie paszportów zdrowotnych

W wielu krajach na całym świecie wprowadzono paszporty zdrowotne lub aplikacje umożliwiające udokumentowanie statusu szczepienia lub wyników testów na COVID-19. To miało na celu ułatwienie podróżowania i dostępu do różnych usług, a jednocześnie kontrolowanie rozprzestrzeniania się wirusa.

Wrzesień 2021 – obecnie

Szczepienia kontynuują się na całym świecie, a naukowcy monitorują pojawianie się nowych wariantów wirusa. Jednak pandemia wywarła trwały wpływ na nasze życie, gospodarkę i społeczeństwa. Zmusiła nas do dostosowania się do nowej rzeczywistości, uczenia się zdalnie, pracowania zdalnie i zachowania środków ostrożności w naszym codziennym życiu.

Pandemia COVID-19 będzie miała długotrwałe konsekwencje, a jej wpływ na społeczeństwo i gospodarkę będzie się odczuwać przez wiele lat. Jednak dzięki nauce, współpracy międzynarodowej i zaangażowaniu społecznemu, świat stara się przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się wirusa i powoli wracać do normalności. Warto pamiętać o podstawowych faktach i kalendarzu wydarzeń związanych z tą pandemią, aby lepiej zrozumieć jej skomplikowaną historię i wyzwania, które przed nami stawia.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł. Niestety bez odsetek

Tyle gminę kosztuje trzy lat upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały (nie wiadomo na jakiej podstawie prawnej), że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Świadczenie urlopowe 2024 i 2025 r.

Świadczenie urlopowe ustalane jest w wysokości, która nie może być wyższa od odpisu podstawowego na zfśs. W 2024 r. wysokość tego świadczenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach pracy wynosi 2417,14 zł. Czy już wiadomo, ile wyniesie w 2025 r.?

Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

REKLAMA

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Budżetówka: 1000 zł miesięcznie brutto do końca 2027 r. [Katalog uprawnionych]

Wypłata 1000 zł brutto dodatku motywacyjnego miesięcznie (pierwsze wypłaty w lipcu 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. Podstawą wypłaty 1000 zł są uchwały Rady Ministrów. W artykule omówienie każdej z nich.

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

REKLAMA

Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Jednym z tych warunków, niezbędnym do uzyskania renty, jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

Bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci

Również w 2024 r. będą organizowane bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci ubezpieczonych. Poniżej opis, gdzie, dla kogo, kiedy, na jakie schorzenia i na jakich warunkach organizowane są turnusy.

REKLAMA