REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pandemia COVID-19: Kalendarium

W miarę jak liczba przypadków COVID-19 rosła, wiele krajów wprowadziło lockdowny
W miarę jak liczba przypadków COVID-19 rosła, wiele krajów wprowadziło lockdowny
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pandemia COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, stała się jednym z najważniejszych wydarzeń w historii ludzkości. Rozpoczęła się w grudniu 2019 roku i trwała przez kolejne lata, wpływając na życie ludzi, gospodarkę, systemy opieki zdrowotnej i wiele innych aspektów naszego codziennego życia. 
rozwiń >

W tym artykule przyjrzymy się kalendarzowi wydarzeń i podstawowym faktom związanym z pandemią COVID-19.

Autopromocja

Grudzień 2019 roku: Początek pandemii

Pierwszy przypadek COVID-19 został zidentyfikowany w mieście Wuhan, w prowincji Hubei w Chinach, w grudniu 2019 roku. Pacjent cierpiał na zapalenie płuc, które nie było spowodowane znanymi wirusami. Badania wykazały, że przyczyną był nowy koronawirus, który został nazwany SARS-CoV-2, a choroba, którą wywoływał, otrzymała nazwę COVID-19.

Styczeń 2020 roku: Rozprzestrzenianie się wirusa

Wirus SARS-CoV-2 szybko rozprzestrzenił się z Wuhan na inne części Chin i na świat. Chociaż chińskie władze podjęły kroki w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa, międzynarodowe przypadki COVID-19 zaczęły pojawiać się w innych krajach, co doprowadziło do rozpoczęcia szeroko zakrojonych działań w celu kontrolowania pandemii.

Marzec 2020 roku: Deklaracja pandemii

11 marca 2020 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oficjalnie ogłosiła pandemię COVID-19. To ogłoszenie oznaczało, że choroba rozprzestrzeniła się na skalę światową i miała poważny wpływ na zdrowie publiczne i gospodarki na całym świecie.

Marzec–Maj 2020 roku: Lockdowny i ograniczenia

W miarę jak liczba przypadków COVID-19 rosła, wiele krajów wprowadziło lockdowny i ograniczenia w podróżowaniu, aby kontrolować rozprzestrzenianie się wirusa. Szkoły zostały zamknięte, wiele firm przeniosło swoją działalność online, a życie społeczne uległo znacznym zmianom. Ograniczenia te miały na celu zapobieżenie przeciążeniu systemów opieki zdrowotnej i zmniejszeniu liczby zakażeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czerwiec–Grudzień 2020 roku: Prace nad szczepionkami

Podczas gdy pandemia trwała, naukowcy na całym świecie rozpoczęli intensywne prace nad opracowaniem szczepionek przeciwko COVID-19. W ciągu kilku miesięcy udało się opracować kilka potencjalnych szczepionek, a niektóre z nich przeszły pomyślnie badania kliniczne. To był znaczący krok w kierunku kontrolowania pandemii.

Grudzień 2020 roku – Styczeń 2021 roku: Rozpoczęcie szczepień

W grudniu 2020 roku pierwsze dawki szczepionki przeciwko COVID-19 zostały zatwierdzone i rozpoczęto ich masową produkcję i dystrybucję. Szczepienia były kierowane przede wszystkim do personelu medycznego i osób najbardziej narażonych na ciężki przebieg choroby. To było ważne narzędzie w walce z pandemią.

2021 rok: Walka o ograniczenie rozprzestrzeniania się wariantów

Mimo wprowadzenia szczepionek, pandemia nie zakończyła się. Warianty wirusa SARS-CoV-2 pojawiły się w różnych częściach świata, co spowodowało obawy dotyczące możliwości uniknięcia odporności szczepionkowej i zwiększenia zakaźności. W miarę jak naukowcy badali te warianty, konieczne było dostosowywanie strategii walki z pandemią.

Wrzesień 2021 rok: Wdrażanie paszportów zdrowotnych

W wielu krajach na całym świecie wprowadzono paszporty zdrowotne lub aplikacje umożliwiające udokumentowanie statusu szczepienia lub wyników testów na COVID-19. To miało na celu ułatwienie podróżowania i dostępu do różnych usług, a jednocześnie kontrolowanie rozprzestrzeniania się wirusa.

Wrzesień 2021 – obecnie

Szczepienia kontynuują się na całym świecie, a naukowcy monitorują pojawianie się nowych wariantów wirusa. Jednak pandemia wywarła trwały wpływ na nasze życie, gospodarkę i społeczeństwa. Zmusiła nas do dostosowania się do nowej rzeczywistości, uczenia się zdalnie, pracowania zdalnie i zachowania środków ostrożności w naszym codziennym życiu.

Pandemia COVID-19 będzie miała długotrwałe konsekwencje, a jej wpływ na społeczeństwo i gospodarkę będzie się odczuwać przez wiele lat. Jednak dzięki nauce, współpracy międzynarodowej i zaangażowaniu społecznemu, świat stara się przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się wirusa i powoli wracać do normalności. Warto pamiętać o podstawowych faktach i kalendarzu wydarzeń związanych z tą pandemią, aby lepiej zrozumieć jej skomplikowaną historię i wyzwania, które przed nami stawia.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dodatkowe uprawnienia pracownicze rodziców dzieci ze specjalnymi potrzebami [WYWIAD]

  Z jakich uprawnień pracowniczych w 2024 roku mogą skorzystać rodzice dzieci ze specjalnymi potrzebami? Kiedy mają dłuższe urlopy? Dodatkowe prawa rodziców dzieci niepełnosprawnych (także rodzice dzieci z zespołem Aspergera czy autyzmem) wymieniają przepisy prawa pracy, co z rodzicami dzieci z zaburzeniami, które nie posiadają orzeczenia o niepełnosprawności? Jakie dobre praktyki stosują pracodawcy w stosunku do rodziców dzieci ze szczególnymi potrzebami? Jak ocenia się zmiany w świadczeniu pielęgnacyjnym? Co jeszcze należy zmienić we wsparciu dla takich rodziców?

  Specjalna nagroda dla nauczycieli. Czy będzie zmiana Karty Nauczyciela? Minister Edukacji odpowiada na interpelację posła

  Minister Edukacji powoła zespół zajmujący się postulatami zmiany lub korekty niektórych rozwiązań systemowych, kształtujących warunki pracy nauczycieli. Jest to odpowiedź na interpelację poselską w sprawie rozszerzenia katalogu nagród jubileuszowych dla nauczycieli.

  Projekt rozporządzenia: Wyższe uposażenie zasadnicze funkcjonariuszy CBA

  Zgodnie z ustawą budżetową na rok 2024 średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej powinien wynieść 120%. Z tego względu planowane jest podniesienie stawek uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

  Jak nie płacić ZUS?

  Jak uniknąć płacenia ZUSu? Jest uchwała Sądu Najwyższego z 21 lutego 2024 r.: wspólnik dwuosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością posiadający 99 procent udziałów nie podlega ubezpieczeniom społecznym.

  REKLAMA

  Co to jest wypalenie zawodowe?

  Na czym polega wypalenie? Jakie są oznaki wypalenia zawodowego? Czy można iść na L4 z powodu wypalenia zawodowego? Ile dni zwolnienia na wypalenie zawodowe? Co zrobić jak ma się wypalenie zawodowe? Po jakim czasie jest wypalenie zawodowe?

  Możesz otrzymać 5025 zł na naukę języka, studia podyplomowe, kurs prawa jazdy i inne - rusza nowy program WUP

  Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie uruchamia projekt „Małopolski Pociąg do Kariery – sezon I". WUP zachęca: chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności zawodowe? Jeśli odpowiedź brzmi pozytywnie należy śledzić informacje i przystąpić do rekrutacji, która rusza prawdopodobnie w kwietniu 2024 r. Można otrzymać nawet 5025 zł!

  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

  W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

  REKLAMA

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  REKLAMA