REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego latem biura pracują gorzej?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 TRILUX Polska Sp. z o. o.
ekspert z zakresu BHP
Dlaczego latem biura pracują gorzej?/Fot. Fotolia
Dlaczego latem biura pracują gorzej?/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Lato to dla wielu firm okres odpoczynku i urlopów. Taki stan rzeczy ma swoje uzasadnienie w badaniach. Wynika z nich, że pracownicy są w tym okresie dużo mniej wydajni. Jakie czynniki są za to odpowiedzialne? Co zrobić, by niwelować ich wpływ?

Jak donosi Captivate Network, firma zarządzająca nieruchomościami w Stanach Zjednoczonych, efektywność pracy spada latem jest o 20%. Jednocześnie liczba nieobecności rośnie o 19%, a czas realizacji projektów wydłuża się o 13%. 45% zatrudnionych wspomina także, że w miesiącach wakacyjnych trudniej im o pełną koncentrację. Z czego wynika taki stan rzeczy? Jak zapobiegać jego wystąpieniu?

REKLAMA

Autopromocja

Urlop a wydajność

Przepisy prawa pracy i eksperci z zakresu zarządzania kadrami są zgodni co do kluczowej roli urlopu dla długofalowej efektywności pracownika. Kwestią sporną pozostaje jednak, jaki wpływ ma dłuższa przerwa w pracy na funkcjonowanie bezpośrednio po powrocie. Istnieją badania według których pozytywny wpływ wakacji na wydajność nie jest widoczny od razu. Fakt, że w części przypadków poprawa jakości pracy jest zauważalna dopiero po trzech tygodniach, tłumaczy się koniecznością złapania na nowo „zadaniowego rytmu”.

Polecamy produkt: Personel i Zarządzanie

Z drugiej strony, w artykule opublikowanym w Harvard Business Review dowodzono, że po urlopie pracownik jest w stanie rozwiązywać problemy, które przed wakacjami zdawały się przeszkodami nie do pokonania. Każda godzina przerwy miałaby w związku z tym przekładać się na niebagatelny wzrost wydajności. Przyczyna różnic w postrzeganiu krótkoterminowych skutków urlopu może tkwić w podejściu do metodologii badań. Przykładowo, ze względu na duże nasilenie nieobecności, analizując w sezonie urlopowym wyniki całej firmy, można przeoczyć pozytywny wpływ wakacyjnego wypoczynku na pojedynczych pracowników. Bez względu na to, jaką zależność pourlopowego wzrostu wydajności uznamy za prawdziwą, istnieją nasilające się latem czynniki, mogące utrudniać optymalne funkcjonowanie.

Słońce – kiedy pomaga, kiedy szkodzi?

Od końca maja do końca lipca na naszej szerokości geograficznej dzień trwa ponad 16 godzin. Zwiększa się również średnia liczba bezchmurnych dni. Wpływa to korzystnie na nasłonecznienie, które z kolei ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania intelektualnego. - Jak wykazują badania, występuje pozytywna zależność pomiędzy natężeniem światła uzyskanym od oświetlenia dziennego, a rezultatami w testach mierzących sprawność umysłową, koncentrację uwagi i pamięć krótkoterminową  – mówi Krzysztof Rajecki, projektant oświetlenia w firmie TRILUX Polska. – Wyniki zwiększają się najszybciej przy wzroście natężenia światła od 0 do 200 lx. Dynamika ta osłabia się przy iluminacji od 200 do 700 lx, ale poprawa wciąż jest zauważalna. Warto więc zorganizować biuro tak, by – szczególnie latem, gdy promienie słoneczne docierają do nas w dużej ilości – maksymalizować to pozytywne oddziaływanie na pracowników – tłumaczy ekspert.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Silne promienie słoneczne mogą jednak również powodować tak zwany efekt nieprzyjemnego olśnienia. Mamy z nim do czynienia, gdy w polu widzenia występuje duże zróżnicowanie natężeń światła i pracownik jest „oślepiany” odbłyskami. Według raportu Kalifornijskiej Komisji Energetycznej, zjawisko skutkuje spadkiem wydajności pracy nawet o 15-21%. Efekt najsilniej odbija się na poziomie wykonywania zadań wizualnych oraz tych wymagających dobrej koncentracji. Jak przeciwdziałać jego występowaniu? – W przypadku oświetlenia elektrycznego stosuje się systemy emitujące światło pośrednie, pozwalające zmniejszać różnice natężeń w polu widzenia pracownika. Dla ograniczenia nieprzyjemnych olśnień, powodowanych światłem naturalnym, kluczowe jest właściwe ustawienie biurek względem okna – mówi Krzysztof Rajecki. - Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest układ prostopadły, dzięki któremu unikniemy odbijania się promieni słonecznych w ekranie komputera. Jeśli mebel jest ustawiony frontem lub tyłem do okna, dobrym rozwiązaniem będzie montaż zasłon lub rolet, aby wyeliminować bądź ograniczyć nadmierną jaskrawość obszarów i powierzchni – radzi projektant oświetlenia TRILUX Polska.

Zobacz serwis: Choroby zawodowe

W upale pracujemy gorzej

W badaniach naukowych wiele wspomina się także o uzależnieniu wydajności pracowników biurowych od temperatury. Według fińskich badaczy, 35-stopniowe upały mogą zmniejszać efektywność wykonywania zadań nawet o 20%. Intelektualnemu funkcjonowaniu najbardziej sprzyja temperatura między 21° a 24°C. Najprostszym, choć stosunkowo kosztownym sposobem na jej zachowanie jest klimatyzowanie pomieszczeń roboczych. Jeśli z jakichś względów nie można skorzystać z tego rozwiązania, w najgorętsze dni warto rozważyć zmianę organizacji pracy – na przykład poprzez wprowadzenie około południa sjesty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

Ekstremalne temperatury zmniejszają wydajność pracy

Z powodu upałów w Chinach, Hiszpanii, Włoszech i Grecji PKB może spaść o blisko 1 pkt proc. - wynika z raportów ekspertów Allianz Trade. Ekstremalne temperatury maja duży wpływ na wydajność pracy.

Realia pracy tymczasowej. Co liczy się dziś dla firm i kandydatów? [Badanie]

Na rynku pracy, gdzie coraz trudniej o trwałość i przewidywalność, głos pracowników oraz pracodawców staje się jednym z najczulszych barometrów zmian. Job Impulse co roku bada poziom satysfakcji obu tych grup. Najnowsze wyniki wskazują, że oczekiwania wobec agencji dynamicznie rosną: firmy domagają się sprawnych, natychmiastowych rekrutacji, ale przy zachowaniu wysokiej jakości procesów i maksymalnym ograniczeniu rotacji. Z kolei pracownicy tymczasowi coraz wyraźniej sygnalizują potrzebę stabilności, poszerzania systemu benefitów, a także obsługi formalności online.

REKLAMA

Lipiec 2025 – dni wolne, godziny pracy

Lipiec 2025 – dni wolne od pracy i godziny pracy. To najbardziej zapracowany miesiąc w roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w lipcu? Czy kalendarz dni wolnych od pracy przewiduje święta w tym miesiącu?

Zmiany w umowach o pracę: dodatkowe koszty dla pracodawcy bo część umów musi przejść przez tłumacza przysięgłego

W III kwartale 2025 r. obowiązują już cztery istotne i nowe ustawy w obszarze prawa pracy. Przyglądlądamy się jednej z nich w zakresie zmian w zatrudnieniu jakie weszły na skutek tych nowych regulacji. Chodzi o istotną instytucję bo o umowę o pracę! To dokument, który ma kluczowe znaczenie dla stosunku pracy. Zmiany, które zaszły w umowach o pracę są naprawdę znaczące i co gorsza generują koszty dla pracodawców. Pocieszające jest jednak to, że zmiany dotyczą tylko wybranych grup pracowników, nie wszytskich zatrudnionych osób.

Wyzwania dla pracodawców w zakresie wynagrodzeń. Zmiany pomogą zmniejszyć rotację pracowników

Połowa polskich pracowników uważa, że zarabia za mało. To powód dużej rotacji pracowników. Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami? Co muszą zmienić, aby zmniejszyć rotację w firmie?

Raz w roku 14 dni z rzędu urlopu wypoczynkowego? Czy to obowiązek pracownika?

Czy pracownik musi raz w roku kalendarzowym wykorzystać 14 dni urlopu wypoczynkowego z rzędu? Zgodnie z art. 162 Kodeksu pracy na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części, ale co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

REKLAMA

Nie do 5 000 zł a do 46 000 zł: nowe przepisy już w mocy. Poszła w górę wysokość grzywny za wykroczenia przeciwko przepisom ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Nie do 5 000 zł a do 46 000 zł. Aż 9. krotnie poszła w górę wysokość grzywny za wykroczenia przeciwko przepisom ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Kto zyska a kto straci i dlaczego tak się stało? Ustawodawca reaguje na bieżącą sytuację na rynku pracy. Tym samym znowelizowano najistotniejszą ustawą w obszarze ubezpieczeń społecznych jaką jest ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2025 r. poz. 350, dalej jako: ustawa). Zatem za co można nałożyć taką grzywnę?

Sprawdź, którym liderem jesteś: kontroler, terapeuta, mesjasz, eko-lider [Zarządzanie]

Dr Simon Western wyróżnia 4 typy liderów w firmach: terapeuta, mesjasz, kontroler i eko-lider. Który typ przywództwa został uszyty na miarę naszych czasów? Sprawdź, którym typem lidera jesteś.

REKLAMA