REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cyfrowe platformy pracy - UE chce regulacji

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Cyfrowe platformy pracy - UE chce regulacji
Cyfrowe platformy pracy - UE chce regulacji
shutterstock

REKLAMA

Cyfrowe platformy pracy - w UE działa ich około 500. To sposób łączenia podaży z popytem i pracą. UE chce regulacji i poprawienia warunków pracy, płacy i praw socjalnych pracowników platformowych czy tzw. gigersów. Do 2025 r. ma ich być aż 43 mln.!
rozwiń >

Zmiany na rynku pracy - gospodarka platformowa generuje coraz większe zyski

Jedną z istotniejszych i największych transformacji na światowym (a w szczególności europejskim) rynku pracy jest tzw. gospodarka platformowa czy gig economy (ekonomia pracy dorywczej). Sztuczna inteligencja, zmiany społeczno-gospodarcze, sytuacja na światowym rynku, pandemia, wojna i związane z nią migracje mają ogromny wpływ na te transformacje. Postindustrialne stosunki zatrudnienia przechodzą sukcesywnie w gospodarkę opartą na nowych technologiach. 

W dzisiejszych czasach pracownicy nie przywiązują się już do jednego miejsca zatrudnienia, tak jak to miało miejsce jeszcze 20-30 lat temu. Teraz popularne i bardziej opłacalne stało się angażowanie się do prac dorywczych, do konkretnego projektu, w ramach ekonomii współdzielenia. 

Praca platformowa na międzynarodowym i europejskim rynku pracy

Często zatrudnienie platformowe nie daje odpowiedniej stabilności i godnych warunków pracy i płacy. Zwykle to sztuczna inteligencja decyduje o zwolnieniu danej osoby, bez prawa ustosunkowania się i możliwości odwołania. Nie bez znaczenia są też opinie klientów korzystających z platform, np. Uber czy Glovo. Gdy np. negatywnych opinii na temat dostawcy jedzenia jest dużo, a giger nie jest dyspozycyjny, nie loguje się na bieżąco dochodzi do wyrotowania go - usunięcia z platformy jako dostawcy. Zwykle z takimi osobami zawierane są umowy cywilnoprawne - nie gwarantujące podstawowych praw pracowniczych. Unia Europejska jak i Międzynarodowa Organizacją Pracy chcą to zmienić!

Jak podaje MOP i UE: 

Autopromocja

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Kup książkę:

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Pojawienie się gig lub gospodarki platformowej jest jedną z najważniejszych nowych transformacji w świecie pracy. Ważnym elementem gospodarki platform są cyfrowe platformy pracy, które obejmują zarówno platformy internetowe, w których praca jest zlecana na zewnątrz w drodze otwartego zaproszenia do rozproszonego geograficznie tłumu ("crowdwork"), jak i aplikacje lokalizacyjne (aplikacje), które przydzielają pracę osobom na określonym obszarze geograficznym, zazwyczaj w celu wykonywania lokalnych, zorientowanych na usługi zadań.

Od 2015 r. MOP bada cyfrowe platformy pracy w celu zrozumienia wpływu tej nowej formy organizacji pracy na pracowników i zatrudnienie w ogóle. UE jest pierwszym w świecie prawodawcą, który próbuje zaproponować przepisy dot. pracy platformowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czym jest praca platformowa?

Praca platformowa to forma zatrudnienia, w ramach której organizacje lub osoby używają platformy internetowej, by dotrzeć do innych organizacji lub osób w celu rozwiązania konkretnych problemów lub wykonania konkretnych usług w zamian za opłatę. To sposób łączenia podaży z popytem i pracą ludzką.

Za pośrednictwem platform cyfrowych (jednej lub kilku) pracuje dziś w UE ponad 28 mln osób. W 2025 r. liczba ta ma sięgnąć 43 mln.

Autopromocja

Jak optymalizować koszty zatrudnienia. Poradnik dla pracodawców

Kup książkę:

Jak optymalizować koszty zatrudnienia. Poradnik dla pracodawców
Przykład
Jakie zadania w ramach platform?

Pracownicy platformowi wykonują szereg różnorodnych zadań, bezpośrednio lub zdalnie. Może to być: prowadzenie samochodu, załatwianie spraw, sprzątanie domów, dostawy - w tym dostawy jedzenia, tłumaczenia, wprowadzanie danych, opieka nad dziećmi i osobami starszymi czy usługi taksówkarskie.

Zarządzanie algorytmiczne i decyzyjność AI

Platformy internetowe w zarządzaniu kadrowym korzystają z algorytmów. Systemy algorytmiczne są stosowane do organizowania pracy i zarządzania pracownikami poprzez aplikacje lub portale. Pracownicy często nie wiedzą dokładnie, jak działają algorytmy i jak zapadają decyzje.

Kto najczęściej wykonuje pracę platformową?

Według badań i danych zebranych na potrzeby oceny nowo proponowanych przepisów osoby wykonujące taką pracę to najczęściej:

Autopromocja

Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.

Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
 • młodzi mężczyźni
 • osoby wykształcone (zwykle wykształcenie powyżej średniego).

Zwykle są to osoby samozatrudnione, mające własną działalność gospodarczą.

Jakie dochody z gospodarki platform cyfrowych?

W UE działa ok. 500 cyfrowych platform pracy. Między 2016 r. a 2020 r. dochody z tego sektora wzrosły niemal pięciokrotnie – z szacowanych 3 mld EUR do ok. 14 mld EUR. Największe dochody generuje sektor dostaw i sektor usług taksówkarskich. Zasadniczo podstawowym źródłem dochodu platform cyfrowych jest prowizja za usługi (którą płacą klient lub osoba pracująca poprzez platformę). Jednak platformy często pobierają też opłatę subskrypcyjną od osób pracujących za ich pośrednictwem.

Kiedy praca platformowa zacznie obowiązywać w UE?

W grudniu 2021 r. Komisja Europejska przedstawiła proponowaną dyrektywę w sprawie pracy platformowej.

W dniu 12 czerwca 2023 r. Rada UE przyjęła swoje stanowisko w sprawie pracy platformowej. Zanim nowe przepisy staną się unijnym prawem, Rada UE musi wynegocjować ich ostateczną treść z Parlamentem Europejskim.

Już teraz UE proponuje zasadę domniemania prawnego. Cyfrowa platforma pracy w postępowaniu, w którym określa się prawidłowy status zatrudnienia osoby pracującej na rzecz platformy, ma obowiązek udowodnić, że stosunek pracy nie istnieje.

Ważne
Po ustaleniu w postępowaniu, że dana osoba pozostaje w stosunku pracy, osoba ta powinna korzystać z praw pracowniczych i socjalnych wynikających z tego stosunku pracy. W zależności od systemów krajowych może to być:
 • płaca minimalna
 • rokowania zbiorowe
 • czas pracy i ochrona zdrowia
 • płatny urlop
 • lepszy dostęp do ochrony przed wypadkami przy pracy
 • świadczenia dla bezrobotnych i świadczenia chorobowe
 • emerytury oparte na składkach.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Cyberbezpieczeństwo. Co dziesiąty pracownik używa tego samego hasła ponad piętnaście razy

  84% firm korzysta z menedżerów haseł, ale mimo to 54% pracowników zapisuje je również w plikach tekstowych na komputerze. Co więcej, prawie 90% używa tego samego hasła wielokrotnie. Hakerzy atakują nie tylko duże firmy. 58% ataków dotyka firmy zatrudniające mniej niż tysiąc pracowników.

  Szukasz pracy w Łodzi i okolicach? Zobacz aktualne oferty!

  Praca w Łodzi. Stopa bezrobocia w Łódzkiem jest na poziomie 5,5 proc., zaś w samej Łodzi – 4,5 proc. Gdzie obecnie brakuje pracowników? Jakie benefity oferują firmy, aby zachęcić do pracy właśnie u nich? 

  Kto obiecuje pracownikom najwyższe zarobki? Który komitet wyborczy?

  Większość ogólnopolskich komitetów wyborczych w swoich programach przedstawia propozycje dotyczące polskiego systemu podatkowego. Eksperci sprawdzili, ile zarobiliby pracownicy, gdyby w życie weszły zmiany proponowane przez komitety wyborcze PiS, KO, Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.

  Cyfryzacja. Sześć na dziesięć polskich firm używa elektronicznych dokumentów, ale większość nie rezygnuje z papieru

  Polskie firmy coraz częściej wdrażają nowoczesne rozwiązania usprawniające ich pracę, ale cyfryzacja biznesu w większości przypadków nadal nie obejmuje całej organizacji. 59 proc. firm wykorzystuje w codziennej pracy elektroniczny obieg dokumentów, jednak tylko 27 proc. scyfryzowało wszystkie obszary swojej działalności. 54 proc. ankietowanych nie widzi potrzeby wdrażania elektronicznego obiegu dokumentów, 28 proc. wskazuje na zbyt wysokie koszty działania, a 17 proc. na niewystarczające wewnętrzne zasoby IT. 

  REKLAMA

  Praca cudzoziemców. MRiPS o niedoborach kadrowych i napływie cudzoziemców na rynek pracy

  Nasz rynek pracy od lat boryka się z niedoborami kadrowymi i dlatego napływ cudzoziemców nie powoduje wzrostu bezrobocia wśród Polaków – podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele przekłamań dotyczących pracy cudzoziemców w Polsce, które uderzają przede wszystkim w uczciwych pracodawców. Kłamliwa i pozbawiona merytoryki narracja opozycji powoduje – twierdzi resort Marleny Maląg – że wiele branż dotknie problem braku pracowników.

  Czy za studenta płaci się składki na ZUS

  Studenci szukają pracy nie tylko w wakacje, które właśnie kończą, ale i w trakcie roku akademickiego. Studenci do ukończenia 26. roku życia są chętnie zatrudniani na podstawie umowy zlecenia. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami dla zleceniodawcy. Jakimi? Odpowiadamy. 

  Polacy nie boją się utraty pracy?

  Polacy nie boją się utraty pracy? CBOS poinformowało, że we wrześniu wzrosło poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. Kto czuje się najbardziej stabilnie?  

  SoDA Conference 2023: Jakie wyzwania czekają polski sektor IT w 2024 roku

  Nowe wyzwania i pojawiające się możliwości to „stałe” elementy w niezwykle zmiennym świecie biznesu, a sektor technologiczny nie jest w tym odosobniony. Po stronie wyzwań należy wskazać przede wszystkim czynniki ekonomiczne i geopolityczne, ale również wspomniana AI, budząca też obawy wśród pracowników. W jaki optymalny sposób wykorzystać nowe możliwości, jakie daje nam technologia i zminimalizować wpływ czynników negatywnych na rozwój polskiego IT? Jak adaptować się do zmian? Gdzie szukać nowych możliwości na zbudowanie solidnego i konkurencyjnego biznesu IT? Te oraz wiele innych tematów będzie omawianych już na początku października, podczas zbliżającej się SoDA Conference 2023.

  REKLAMA

  Działalność gospodarcza a rynek pracy: Jak przedsiębiorczość wpływa na zatrudnienie

  Rynek pracy i działalność gospodarcza są nierozerwalnie związane ze sobą. Przedsiębiorcy odgrywają kluczową rolę w tworzeniu miejsc pracy, stymulowaniu wzrostu gospodarczego i kształtowaniu struktury rynku pracy. 

  Płaca godziwa

  Płaca godziwa, znana również jako sprawiedliwa płaca, jest jednym z kluczowych elementów rynku pracy i sprawiedliwości społecznej. To pojęcie odnosi się do wynagrodzenia, które jest uczciwe, adekwatne i zapewnia pracownikom godne warunki życia. 

  REKLAMA