REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cyfrowe platformy pracy - UE chce regulacji

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Cyfrowe platformy pracy - UE chce regulacji
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Cyfrowe platformy pracy - w UE działa ich około 500. To sposób łączenia podaży z popytem i pracą. UE chce regulacji i poprawienia warunków pracy, płacy i praw socjalnych pracowników platformowych czy tzw. gigersów. Do 2025 r. ma ich być aż 43 mln.!
rozwiń >

Zmiany na rynku pracy - gospodarka platformowa generuje coraz większe zyski

Jedną z istotniejszych i największych transformacji na światowym (a w szczególności europejskim) rynku pracy jest tzw. gospodarka platformowa czy gig economy (ekonomia pracy dorywczej). Sztuczna inteligencja, zmiany społeczno-gospodarcze, sytuacja na światowym rynku, pandemia, wojna i związane z nią migracje mają ogromny wpływ na te transformacje. Postindustrialne stosunki zatrudnienia przechodzą sukcesywnie w gospodarkę opartą na nowych technologiach. 

Autopromocja

W dzisiejszych czasach pracownicy nie przywiązują się już do jednego miejsca zatrudnienia, tak jak to miało miejsce jeszcze 20-30 lat temu. Teraz popularne i bardziej opłacalne stało się angażowanie się do prac dorywczych, do konkretnego projektu, w ramach ekonomii współdzielenia. 

Praca platformowa na międzynarodowym i europejskim rynku pracy

Często zatrudnienie platformowe nie daje odpowiedniej stabilności i godnych warunków pracy i płacy. Zwykle to sztuczna inteligencja decyduje o zwolnieniu danej osoby, bez prawa ustosunkowania się i możliwości odwołania. Nie bez znaczenia są też opinie klientów korzystających z platform, np. Uber czy Glovo. Gdy np. negatywnych opinii na temat dostawcy jedzenia jest dużo, a giger nie jest dyspozycyjny, nie loguje się na bieżąco dochodzi do wyrotowania go - usunięcia z platformy jako dostawcy. Zwykle z takimi osobami zawierane są umowy cywilnoprawne - nie gwarantujące podstawowych praw pracowniczych. Unia Europejska jak i Międzynarodowa Organizacją Pracy chcą to zmienić!

Jak podaje MOP i UE: 

Pojawienie się gig lub gospodarki platformowej jest jedną z najważniejszych nowych transformacji w świecie pracy. Ważnym elementem gospodarki platform są cyfrowe platformy pracy, które obejmują zarówno platformy internetowe, w których praca jest zlecana na zewnątrz w drodze otwartego zaproszenia do rozproszonego geograficznie tłumu ("crowdwork"), jak i aplikacje lokalizacyjne (aplikacje), które przydzielają pracę osobom na określonym obszarze geograficznym, zazwyczaj w celu wykonywania lokalnych, zorientowanych na usługi zadań.

Od 2015 r. MOP bada cyfrowe platformy pracy w celu zrozumienia wpływu tej nowej formy organizacji pracy na pracowników i zatrudnienie w ogóle. UE jest pierwszym w świecie prawodawcą, który próbuje zaproponować przepisy dot. pracy platformowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czym jest praca platformowa?

Praca platformowa to forma zatrudnienia, w ramach której organizacje lub osoby używają platformy internetowej, by dotrzeć do innych organizacji lub osób w celu rozwiązania konkretnych problemów lub wykonania konkretnych usług w zamian za opłatę. To sposób łączenia podaży z popytem i pracą ludzką.

Za pośrednictwem platform cyfrowych (jednej lub kilku) pracuje dziś w UE ponad 28 mln osób. W 2025 r. liczba ta ma sięgnąć 43 mln.

Przykład
Jakie zadania w ramach platform?

Pracownicy platformowi wykonują szereg różnorodnych zadań, bezpośrednio lub zdalnie. Może to być: prowadzenie samochodu, załatwianie spraw, sprzątanie domów, dostawy - w tym dostawy jedzenia, tłumaczenia, wprowadzanie danych, opieka nad dziećmi i osobami starszymi czy usługi taksówkarskie.

Zarządzanie algorytmiczne i decyzyjność AI

Platformy internetowe w zarządzaniu kadrowym korzystają z algorytmów. Systemy algorytmiczne są stosowane do organizowania pracy i zarządzania pracownikami poprzez aplikacje lub portale. Pracownicy często nie wiedzą dokładnie, jak działają algorytmy i jak zapadają decyzje.

Kto najczęściej wykonuje pracę platformową?

Według badań i danych zebranych na potrzeby oceny nowo proponowanych przepisów osoby wykonujące taką pracę to najczęściej:

 • młodzi mężczyźni
 • osoby wykształcone (zwykle wykształcenie powyżej średniego).

Zwykle są to osoby samozatrudnione, mające własną działalność gospodarczą.

Jakie dochody z gospodarki platform cyfrowych?

W UE działa ok. 500 cyfrowych platform pracy. Między 2016 r. a 2020 r. dochody z tego sektora wzrosły niemal pięciokrotnie – z szacowanych 3 mld EUR do ok. 14 mld EUR. Największe dochody generuje sektor dostaw i sektor usług taksówkarskich. Zasadniczo podstawowym źródłem dochodu platform cyfrowych jest prowizja za usługi (którą płacą klient lub osoba pracująca poprzez platformę). Jednak platformy często pobierają też opłatę subskrypcyjną od osób pracujących za ich pośrednictwem.

Kiedy praca platformowa zacznie obowiązywać w UE?

W grudniu 2021 r. Komisja Europejska przedstawiła proponowaną dyrektywę w sprawie pracy platformowej.

W dniu 12 czerwca 2023 r. Rada UE przyjęła swoje stanowisko w sprawie pracy platformowej. Zanim nowe przepisy staną się unijnym prawem, Rada UE musi wynegocjować ich ostateczną treść z Parlamentem Europejskim.

Już teraz UE proponuje zasadę domniemania prawnego. Cyfrowa platforma pracy w postępowaniu, w którym określa się prawidłowy status zatrudnienia osoby pracującej na rzecz platformy, ma obowiązek udowodnić, że stosunek pracy nie istnieje.

Ważne
Po ustaleniu w postępowaniu, że dana osoba pozostaje w stosunku pracy, osoba ta powinna korzystać z praw pracowniczych i socjalnych wynikających z tego stosunku pracy. W zależności od systemów krajowych może to być:
 • płaca minimalna
 • rokowania zbiorowe
 • czas pracy i ochrona zdrowia
 • płatny urlop
 • lepszy dostęp do ochrony przed wypadkami przy pracy
 • świadczenia dla bezrobotnych i świadczenia chorobowe
 • emerytury oparte na składkach.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia

  Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia. Co jeszcze może rodzic - pracownik? 

  Do kodeksu pracy wchodzą: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, ołów, kadm, rtęć [nowelizacja]

  Pracodawcy muszą eliminować z miejsca pracy i procesów pracowniczych toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. Będą prowadzili odpowiednie zapisy w rejestrach dotyczących tych substancji.

  Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

  Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  REKLAMA

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  REKLAMA

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 k.p o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  REKLAMA