Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ocena ryzyka zawodowego na stanowisku pracy - covid

Eq system sp. z o.o.
eksperci w zakresie zarządzania procesami produkcji i zarządzania personelem
Ocena ryzyka zawodowego na stanowisku pracy - covid
Ocena ryzyka zawodowego na stanowisku pracy - covid
shutterstock
Ocena ryzyka zawodowego na stanowisku pracy - co to jest? Co zmienił COVID? Jakie są metody oceny ryzyka zawodowego?

Bezpieczeństwo pracy

Bezpieczeństwo podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych to jeden z ważniejszych aspektów, jaki musi zostać omówiony między pracownikiem a pracodawcą. Najczęściej wygląda to tak, że nowo zatrudniona osoba jest informowana o ryzyku zawodowym na jego stanowisku pracy, strony składają podpisy na dokumencie i… temat się kończy. Tymczasem teoria dotycząca oceny ryzyka zawodowego powinna nam towarzyszyć na co dzień, ponieważ to ona stanowi dowód na realną sytuację panującą w firmie. Tym bardziej, jeżeli z powodu pandemii, zmienia się w sposób dynamiczny. Odświeżmy sobie zatem wiedzę z tego zakresu.

Polecamy: Wynagrodzenia 2021, Czas pracy 2021, Zatrudnianie i zwalnianie pracowników, Uprawnienia rodziców w pracy

Ocena ryzyka zawodowego – co to jest?

Ocena ryzyka zawodowego polega na systematycznym badaniu tych aspektów pracy osób zatrudnionych w firmie, które mogą wpłynąć na ich bezpieczeństwo podczas wykonywania obowiązków. Według art.226 Kodeksu Pracy każdy pracodawca ma obowiązek poinformować pracowników o ryzyku zawodowym, udokumentować to i prowadzić działania prewencyjne. Wielkość przedsiębiorstwa i liczba zatrudnionych osób nie mają w tym momencie żadnego znaczenia.

Pisemną informację, zawierającą ocenę ryzyka zawodowego, sporządza się w celu stwierdzenia, czy w środowisku pracy istnieją jakiekolwiek czynniki, które mogłyby być przyczyną urazu lub pogorszenia się stanu zdrowia pracownika. Kończy się ona wnioskiem, czy te zagrożenia, jeśli istnieją, można w jakiś sposób wyeliminować bądź wskazaniem, jakie czynności trzeba podjąć, by ograniczyć ryzyko zawodowe związane z wyszczególnionymi zagrożeniami.

Opracowanie oceny ryzyka zawodowego jest bardziej czasochłonne i skomplikowane w większych przedsiębiorstwach i tych, które zatrudniają jednorazowo dużą liczbę pracowników. W takich sytuacjach pracodawcy często decydują się na powierzenie tego zadania zewnętrznym podmiotom np. specjalistom ds. BHP. W mniejszych organizacjach uporanie się z tematem „wewnętrznie” nie stanowi takiego problemu. Niezależnie od tego, na które rozwiązanie się zdecydujemy, pamiętajmy – całkowitą odpowiedzialność za treść dokumentu z oceną ryzyka zawodowego ponosi pracodawca.

Jakie są metody oceny ryzyka zawodowego?

Zarówno dla osób ją konstruujących, jak i dla podmiotów, które będą potem ją czytać (np. dla Państwowej Inspekcji Pracy), ważne, by ocena ryzyka zawodowego została opracowana w możliwe prosty sposób. Dzięki temu, jeżeli zajdzie taka potrzeba, łatwiej będzie odnaleźć procedury bezpieczeństwa minimalizujące ryzyko. Jak zacząć? Warto, na przykład, zastosować metodę 5 kroków:

 1. zebranie informacji w celu opracowania oceny ryzyka zawodowego,
 2. identyfikacja zagrożeń dla stanowiska pracy,
 3. określenie ryzyka,
 4. opisanie działań eliminujących lub ograniczających ryzyko zawodowe,
 5. udokumentowanie wyników oceny.

A jakie dane powinny się znaleźć w wyżej wymienionej dokumentacji? Są to:

 • położenie stanowiska w firmie,
 • jego powierzchnia,
 • stosunek powierzchni okien do podłogi,
 • opis wszystkich pomieszczeń, do których pracownik ma dostęp,
 • lista czynności, które pracownik będzie wykonywał na swoim stanowisku pracy,
 • informacja o urządzeniach, z których pracownik będzie korzystał podczas pracy.

Do dokumentu może zostać również dołączony wewnętrzny regulamin przedsiębiorstwa.

Z jakiej metody skorzystać? Mamy do wyboru kilka możliwości. Możemy posłużyć się np. metodą oceny ryzyka zawodowego według Polskiej Normy PN-N-18002, Systemy zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Ogólne wytyczne do oceny ryzyka zawodowego. Jest prosta i najczęściej stosowana. Pomocne w tym zakresie będą także inne pozycje: metoda Wstępnej Analizy Zagrożeń (PHA), metoda Wskaźnika Ryzyka (RISC SCORE), metoda Grafu Ryzyka, czy metoda Analizy Bezpieczeństwa Pracy (JSA). Która okaże się Tą Jedyną? 😊

Kontrola PIP a COVID

Każdy z powyższych elementów podlega kontroli Państwowej Inspekcji Pracy. Kontrole są prowadzone mimo pandemii, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Na 2021 rok PIP zaplanował 52 000 kontroli. W większości będą to działania sprawdzające, czy (lub jak) są stosowane rozwiązania prawne w związku ze zwalczaniem pandemii. Inspektorzy zweryfikują, czy firma zapewnia pracownikom odpowiedni poziom bezpieczeństwa i higieny pracy w czasie epidemii koronawirusa oraz czy są przestrzegane rozwiązania prawne wprowadzone przepisami tarcz antykryzysowych. Bądźcie zatem przygotowani 😊

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2022
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2022
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Umowa o pracę
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Najpopularniejszym sposobem zawierania stosunku pracy jest:
  powołanie
  mianowanie
  umowa o pracę
  spółdzielcza umowa o pracę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Podwyżki dla doktorantów?
  Minister Edukacji i Nauki, Przemysław Czarnek, zapowiedział podwyższenie wynagrodzeń nauczycieli akademickich. Czy podwyżki dotyczą także doktorantów? Ile wyniosą? Kiedy można się ich spodziewać?
  Kto i kiedy wystawia zaświadczenie o zatrudnieniu?
  Dlaczego zaświadczenie o zatrudnieniu jest potrzebne pracownikowi? Kto wystawia zaświadczenie o zatrudnieniu? Jakie informacje muszą pojawić się na zaświadczeniu o zatrudnieniu? W jaki sposób na zatrudnieniu zaświadcza się o wysokości zarobków? Czy pracodawca musi wystawić zaświadczenie o zatrudnieniu? Jak długo zaświadczenie o zatrudnieniu jest ważne?
  Bezrobocie w Polsce spadło - czy będzie jeszcze niższe?
  Bezrobocie spadło - w sierpniu stopa bezrobocia wyniosła 4,8%, tj. obniżyła się zarówno w skali miesiąca (o 0,1 pkt proc.), jak i roku (o 1 pkt. proc.) – podał GUS.
  Staż uczniowski przygotowuje do pracy
  Wypracowaliśmy modelowe programy praktycznej nauki zawodu w zakresie staży uczniowskich dla zawodów technik stylista i technik przemysłu mody. Zachęcamy do ich wykorzystania - pisze Konfederacja Lewiatan.
  Czternastki dla emerytów i rencistów już wypłacone
  Czternastki dla emerytów i rencistów już wypłacone. ZUS rozpoczął wypłatę czternastek 25 sierpnia i zakończył 20 września.
  Bezrobocie w końcu sierpnia na poziomie 4,8%
  Bezrobocie w Polsce 2022. GUS zaprezentował dane o poziomie bezrobocia rejestrowanego w końcu sierpnia 2022 roku.
  Urlop rodzicielski - 9 tygodni tylko dla ojca
  Urlop rodzicielski. W polskim Kodeksie pracy pojawi się dziewięć dodatkowych tygodni urlopu rodzicielskiego tylko dla ojców.
  PPK - transfer środków na lokatę
  Uczestnik PPK, który ukończył 60 lat, może przekazać środki na lokatę terminową Po ukończeniu 60. roku życia, uczestnik PPK może rozpocząć wypłatę środków z rachunku PPK bez pomniejszeń, ale rozpoczęcie wypłaty powoduje, że nowe wpłaty na PPK nie są już dokonywane. Alternatywą jest wypłata transferowa na rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej. Również taki transfer powoduje zakończenie wpłat na PPK
  Zwolnienie lekarskie a wynagrodzenie chorobowe
  Komu przysługuje zasiłek chorobowy? Czy zwolnienie lekarskie pozostaje w związku z wynagrodzeniem chorobowym i zasiłkiem chorobowym? Jaka jest podstawa wymiaru świadczeń chorobowych i jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe?
  Nowe oferty pracy w branży bankowości, finansów, ubezpieczeń i nieruchomości?
  Blisko co trzecia firma (29%) branży bankowości, finansów, ubezpieczeń i nieruchomości chce w ostatnim kwartale 2022 roku zatrudniać nowych pracowników.
  Uregulowanie pracy zdalnej - ile kosztuje?
  Projekt nowelizacji Kodeksu pracy, regulujący m.in. zasady pracy zdalnej, trafił do dalszych prac w komisji. Z dużym prawdopodobieństwem nowe przepisy zaczną więc obowiązywać w ciągu kilku miesięcy. Jak wskazują eksperci W&W Consulting oraz kancelarii CMS - obok szeregu dodatkowych obowiązków wymaganych przepisami ze strony pracodawców, warto zwrócić uwagę również na stronę kosztową nowych przepisów.
  Praca zdalna - ile firmy zapłacą za nowe przepisy?
  Praca zdalna - projekt nowelizacji Kodeksu pracy ureguluje zasady pracy zdalnej. Obok szeregu dodatkowych obowiązków wymaganych przepisami ze strony pracodawców, warto zwrócić uwagę również na stronę kosztową nowych przepisów.
  Jak technologia zmienia rynek pracy?
  Rynek pracy. Mimo że sytuacja epidemiczna jest już mniej poważna, to pracownicy przyzwyczaili się do pracy zdalnej i hybrydowej i nie chcą z niej rezygnować. Działy HR nie przestają też umawiać kandydatów na spotkania zdalne. W niedalekiej przyszłości nowym miejscem pracy, rekrutacji i szkoleń najprawdopodobniej stanie się metawersum.
  Zasada równego traktowania – ubezpieczenia społeczne
  Na czym polega zasada równego traktowania na gruncie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych? Czego dotyczy? Odpowiadamy.
  Nawiązanie stosunku pracy
  Do czego zobowiązuje się pracownik poprzez nawiązanie stosunku pracy? Jakie są cechy stosunku pracy? Kiedy pracownik może skierować przeciwko pracodawcy roszczenie o ustalenie istnienia stosunku pracy? Odpowiadamy.
  Wzrost płac a inflacja
  Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach w sierpniu 2022 r. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku było wyższe o 12,7% i wyniosło 6583,03 zł (brutto). W stosunku do lipca zmniejszyło się o 2,9% – podał GUS.
  Polacy ograniczają zakupy?
  Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w sierpniu 2022 r. była wyższa niż przed rokiem o 4,2%. W porównaniu z lipcem r. wzrosła o 1% – podał GUS.
  KRUS - nowa stawka odsetek za zwłokę
  KRUS. Informacja o nowej obowiązującej stawce odsetek za zwłokę.
  Rejestracja w urzędzie pracy a pełnienie roli w zarządzie spółki
  Pozostawanie w stosunku pracy, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej wykluczają rejestrację w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Czy pełnienie funkcji w zarządzie wlicza się w któryś z tych przypadków. Czy zatem nabycie statusu osoby bezrobotnej w tej sytuacji będzie możliwe?
  Kiedy przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?
  Zasiłek dla bezrobotnych - ile wynosi w 2022 r. i komu przysługuje? Na jaki okres jest przyznawane prawo do zasiłku? Kiedy może przypadać okres pobierania zasiłku? Czy musi wyłącznie następować po ostatnim zatrudnieniu ubezpieczonego oraz po rozwiązaniu umowy o pracę z przyczyn ekonomicznych, czy też może przypadać w innym termie?
  Czym jest stres w pracy?
  Stres w pracy - czym jest, jakie są jego skutki i objawy? Jak zwalczać stres u pracowników? Jakie są obowiązki pracodawcy w przeciwdziałaniu stresowi w miejscu pracy?
  Ostatnie 14 emerytury już na kontach
  14 emerytura 2022 - ZUS zakończył wypłatę. W dniu 20 września przelana została ostatnia transza dla 1,3 mln osób na łączną kwotę 1,5 mld zł. W całym kraju dodatkowa wypłatę dostało 7,2 mln osób a wydatkowana na ten cel kwota wyniosła ponad 8,7 miliardów zł. Przy czym trzy czwarte uprawnionych otrzymało wypłatę w pełnej wysokości, czyli 1217,98 zł na rękę.
  Umiarkowany optymizm w sprawie wynagrodzeń - Polacy spodziewają się wzrostu dochodów
  Aż połowa Polaków spodziewa się wzrostu dochodów, a 42 proc. szacuje, że ich wysokość pozostanie bez zmian. Oczekiwania są mniej optymistyczne niż na początku roku, ale nadal wysokie, zważywszy na niepewną koniunkturę i coraz częściej zauważane przez ekonomistów spowolnienie gospodarcze.
  Renta rodzinna po zmarłym małżonku a ZFŚS
  Renta rodzinna. Czy za pracownika szkoły, który nabył prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku, dokonuje się odpisu na ZFŚS?
  Zaległy urlop wypoczynkowy do 30 września
  Zaległy urlop 2022. Pracownicy, którzy dotąd nie wykorzystali urlopu przysługującego im w 2021 roku, muszą zrobić to do końca września. Obowiązek dopilnowania, aby pracownik udał się w tym terminie na zaległy wypoczynek, spoczywa na pracodawcy.