REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ocena ryzyka zawodowego na stanowisku pracy - covid

Eq system sp. z o.o.
eksperci w zakresie zarządzania procesami produkcji i zarządzania personelem
Ocena ryzyka zawodowego na stanowisku pracy - covid
Ocena ryzyka zawodowego na stanowisku pracy - covid
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ocena ryzyka zawodowego na stanowisku pracy - co to jest? Co zmienił COVID? Jakie są metody oceny ryzyka zawodowego?

Bezpieczeństwo pracy

Bezpieczeństwo podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych to jeden z ważniejszych aspektów, jaki musi zostać omówiony między pracownikiem a pracodawcą. Najczęściej wygląda to tak, że nowo zatrudniona osoba jest informowana o ryzyku zawodowym na jego stanowisku pracy, strony składają podpisy na dokumencie i… temat się kończy. Tymczasem teoria dotycząca oceny ryzyka zawodowego powinna nam towarzyszyć na co dzień, ponieważ to ona stanowi dowód na realną sytuację panującą w firmie. Tym bardziej, jeżeli z powodu pandemii, zmienia się w sposób dynamiczny. Odświeżmy sobie zatem wiedzę z tego zakresu.

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy: Wynagrodzenia 2021, Czas pracy 2021, Zatrudnianie i zwalnianie pracowników, Uprawnienia rodziców w pracy

Ocena ryzyka zawodowego – co to jest?

Ocena ryzyka zawodowego polega na systematycznym badaniu tych aspektów pracy osób zatrudnionych w firmie, które mogą wpłynąć na ich bezpieczeństwo podczas wykonywania obowiązków. Według art.226 Kodeksu Pracy każdy pracodawca ma obowiązek poinformować pracowników o ryzyku zawodowym, udokumentować to i prowadzić działania prewencyjne. Wielkość przedsiębiorstwa i liczba zatrudnionych osób nie mają w tym momencie żadnego znaczenia.

Pisemną informację, zawierającą ocenę ryzyka zawodowego, sporządza się w celu stwierdzenia, czy w środowisku pracy istnieją jakiekolwiek czynniki, które mogłyby być przyczyną urazu lub pogorszenia się stanu zdrowia pracownika. Kończy się ona wnioskiem, czy te zagrożenia, jeśli istnieją, można w jakiś sposób wyeliminować bądź wskazaniem, jakie czynności trzeba podjąć, by ograniczyć ryzyko zawodowe związane z wyszczególnionymi zagrożeniami.

Opracowanie oceny ryzyka zawodowego jest bardziej czasochłonne i skomplikowane w większych przedsiębiorstwach i tych, które zatrudniają jednorazowo dużą liczbę pracowników. W takich sytuacjach pracodawcy często decydują się na powierzenie tego zadania zewnętrznym podmiotom np. specjalistom ds. BHP. W mniejszych organizacjach uporanie się z tematem „wewnętrznie” nie stanowi takiego problemu. Niezależnie od tego, na które rozwiązanie się zdecydujemy, pamiętajmy – całkowitą odpowiedzialność za treść dokumentu z oceną ryzyka zawodowego ponosi pracodawca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie są metody oceny ryzyka zawodowego?

Zarówno dla osób ją konstruujących, jak i dla podmiotów, które będą potem ją czytać (np. dla Państwowej Inspekcji Pracy), ważne, by ocena ryzyka zawodowego została opracowana w możliwe prosty sposób. Dzięki temu, jeżeli zajdzie taka potrzeba, łatwiej będzie odnaleźć procedury bezpieczeństwa minimalizujące ryzyko. Jak zacząć? Warto, na przykład, zastosować metodę 5 kroków:

 1. zebranie informacji w celu opracowania oceny ryzyka zawodowego,
 2. identyfikacja zagrożeń dla stanowiska pracy,
 3. określenie ryzyka,
 4. opisanie działań eliminujących lub ograniczających ryzyko zawodowe,
 5. udokumentowanie wyników oceny.

A jakie dane powinny się znaleźć w wyżej wymienionej dokumentacji? Są to:

 • położenie stanowiska w firmie,
 • jego powierzchnia,
 • stosunek powierzchni okien do podłogi,
 • opis wszystkich pomieszczeń, do których pracownik ma dostęp,
 • lista czynności, które pracownik będzie wykonywał na swoim stanowisku pracy,
 • informacja o urządzeniach, z których pracownik będzie korzystał podczas pracy.

Do dokumentu może zostać również dołączony wewnętrzny regulamin przedsiębiorstwa.

Z jakiej metody skorzystać? Mamy do wyboru kilka możliwości. Możemy posłużyć się np. metodą oceny ryzyka zawodowego według Polskiej Normy PN-N-18002, Systemy zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Ogólne wytyczne do oceny ryzyka zawodowego. Jest prosta i najczęściej stosowana. Pomocne w tym zakresie będą także inne pozycje: metoda Wstępnej Analizy Zagrożeń (PHA), metoda Wskaźnika Ryzyka (RISC SCORE), metoda Grafu Ryzyka, czy metoda Analizy Bezpieczeństwa Pracy (JSA). Która okaże się Tą Jedyną? 😊

Kontrola PIP a COVID

Każdy z powyższych elementów podlega kontroli Państwowej Inspekcji Pracy. Kontrole są prowadzone mimo pandemii, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Na 2021 rok PIP zaplanował 52 000 kontroli. W większości będą to działania sprawdzające, czy (lub jak) są stosowane rozwiązania prawne w związku ze zwalczaniem pandemii. Inspektorzy zweryfikują, czy firma zapewnia pracownikom odpowiedni poziom bezpieczeństwa i higieny pracy w czasie epidemii koronawirusa oraz czy są przestrzegane rozwiązania prawne wprowadzone przepisami tarcz antykryzysowych. Bądźcie zatem przygotowani 😊

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

REKLAMA

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

REKLAMA