reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Bezpieczeństwo pracy > Obowiązki pracodawcy wobec pracowników w związku zimą

Obowiązki pracodawcy wobec pracowników w związku zimą

W okresie zimowym na pracodawcy ciążą dodatkowe obowiązki związane z konieczności zapewnienia pracownikom odpowiednich warunków pracy. Jeżeli bowiem warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy.

Zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu pracy

Pracodawca ma obowiązek zapewnienia w pomieszczeniach pracy odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy, metod pracy i wysiłku fizycznego niezbędnego do jej wykonania temperaturę. Temperatura nie może być nie niższej niż 14°C, a w pomieszczeniach, w których jest wykonywana lekka praca fizyczna i w pomieszczeniach biurowych temperaturę nie niższą niż 18°C.

Posiłki i napoje regenerujące

Pracodawca ma obowiązek zapewnić nieodpłatnie pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych. Pracodawca zapewnia pracownikom napoje w ilości zaspokajającej ich potrzeby, których rodzaj i temperatura powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy. Posiłki i napoje powinny być wydawane pracownikom w dniach wykonywania prac uzasadniających ich wydawanie, w czasie regulaminowych przerw w pracy, w zasadzie po 3-4 godzinach pracy. Natomiast napoje powinny być dostępne dla pracowników w ciągu całej zmiany roboczej.

Zobacz także: Posiłki i napoje także zimą

Praca na mrozie na otwartej przestrzeni

Przy pracach wykonywanych na otwartej przestrzeni lub pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom w pobliżu ich miejsc pracy pomieszczenia umożliwiającego im schronienie się przed opadami atmosferycznymi, ogrzanie się oraz zmianę odzieży. W pomieszczeniach tych powinna być zapewniona temperatura co najmniej 16 °C. Ponadto w pomieszczeniach powinny znajdować się urządzenia do podgrzewania posiłków.

W razie, gdy temperatura otoczenia spada poniżej 10°C, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom zatrudnionym przy pracach na otwartej przestrzeni odzież ochronną, posiłki regenerujące oraz ciepłe napoje.

Prace przy odśnieżaniu dachów

W zimie bardzo często pracownicy są zatrudniani do odśnieżania dachów. Pracownikom takim pracodawca ma obowiązek zapewnić bezpieczne warunki pracy. Przede wszystkim pracodawca może skierować do takiej pracy tylko pracowników, którzy maja aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na wysokościach. Pracodawca powinien zapewnić odpowiednie środki ochrony przed upadkiem z wysokości. Ponadto przed przystąpieniem do odśnieżania dachu pracownik powinien przejść instruktaż stanowisko wraz z informacją o ryzyku zawodowym związanym z wykonywaniem takiej pracy.

Zobacz także: Jak dbać o bezpieczeństwo pracowników zimą?

Podstawa prawna: Kodeks pracy

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 roku w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz. U. z 1996 r. Nr 60, poz. 279)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom zatrudnionym przy pracach na otwartej przestrzeni odzież ochronną, posiłki regenerujące oraz ciepłe napoje.
Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom zatrudnionym przy pracach na otwartej przestrzeni odzież ochronną, posiłki regenerujące oraz ciepłe napoje.

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Szlachcic

Analityk Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama