Obowiązek zapewnienia bezpiecznych warunków pracy
REKLAMA
REKLAMA
Szczegółowo wykonywanie omawianego obowiązku w stosunku do osób zatrudnionych w ramach stosunku pracy regulują przepisy działu X kodeksu pracy.
REKLAMA
Istotnym uzupełnieniem tych podstawowych regulacji są postanowienia art. 304 kodeksu pracy. Rozciągnięto w nich omawiany obowiązek na zapewnienie również bezpieczeństwa i higienicznych warunków:
- pracy - osobom fizycznym wykonującym pracę w zakładzie lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę na innej podstawie niż stosunek pracy (np. umowy zlecenia, umowy o dzieło),
- pracy - osobom prowadzącym w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę na własny rachunek działalność gospodarczą,
- zajęć - odbywanych na terenie zakładu pracy przez studentów i uczniów nie będących pracownikami (np. tzw. praktyk).
Polecamy serwis: Wypadki w pracy
Dodatkowo, w art. 304 § 3 przewidziano, że obowiązek chronienia zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy stosuje się odpowiednio do przedsiębiorców niebędących pracodawcami, organizujących pracę wykonywaną przez osoby fizyczne:
- na innej podstawie niż stosunek pracy,
- prowadzące na własny rachunek działalność gospodarczą.
Ponadto, w razie prowadzenia prac w miejscu, do którego mają dostęp osoby niebiorące udziału w procesie pracy, pracodawca jest obowiązany zastosować środki niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia tym osobom.
Zobacz także: Nowe obowiązki pracodawcy z zakresu BHP
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat