REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konsekwencje ataku zimy to też spora odpowiedzialność po stronie firm

Subskrybuj nas na Youtube
praca biuro zima
praca biuro zima
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zima to piękny czas, który zarazem stwarza dodatkowe zagrożenia dla pracowników i osób korzystających z terenów przedsiębiorstwa. Podstawowym zagrożeniem jest śliska nawierzchnia. Nie można również zapominać o naciekach lodu na krawędziach dachów czy klasycznych soplach. Ostatnim czynnikiem, ale mogącym powodować największe szkody w infrastrukturze, jest zalegający na dachu śnieg. Pracodawca, jak również administrator obiektu, muszą przeciwdziałać każdemu z tych zagrożeń.

Okres zimowy w pracy

Jak wynika z aktualnie obowiązujących przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, okres zimowy w Polsce rozpoczyna się 1 listopada i trwa do 31 marca. Jest to informacja szczególnie istotna z punktu widzenia pracodawcy, ponieważ w ciągu tych pięciu miesięcy spoczywają na nim dodatkowe obowiązki w zakresie ochrony pracowników wykonujących pracę w obniżonych temperaturach, ale również odpowiedniego zabezpieczenia firmy i terenów do niej należących.

REKLAMA

Autopromocja

- Codziennym obowiązkiem pracodawcy powinno być więc prawidłowe zabezpieczenie ciągów komunikacyjnych terenu zewnętrznego firmy. Chodzi głównie o odśnieżanie chodników i dróg wewnętrznych oraz przeciwdziałanie oblodzeniu tych ciągów – na przykład sypanie solą. Warto się do tego odpowiednio przyłożyć, ponieważ pobieżne odśnieżenie lub niepełne usunięcie lodu w przypadku wypadku, może skutkować uznaniem winy pracodawcy przez zespół wypadkowy lub uznaniem winy administratora przez sąd czy towarzystwo ubezpieczeniowe, a co za tym idzie, poniesieniem kosztów leczenia czy uszczerbku na zdrowiu poszkodowanego. Co to zatem znaczy przykładać się? Wykonać wszystko co w mocy, oczywiście w ujęciu dostępnej technologii oraz funduszy. Podstawowym kryterium będzie wyznaczenie, przeszkolenie i wyposażenie odpowiednich osób, następnie opisanie sposobu, czasu i częstotliwości działania. Nie zapominajmy również o odpowiednim zabezpieczeniu w materiały – szypy, sól, łopaty, małe odśnieżarki, etc. – mówi Andrzej Bączkowski, Ekspert ds. bezpieczeństwa pracy W&W Consulting.

O czym należy pamiętać?

Przy silnych opadach śniegu pracodawcy i administratorzy muszą pamiętać o usuwaniu pokrywy śnieżnej oraz nawisów lodowych z dachów – niestety jest to obowiązek, na temat którego część pracodawców świadomości nie ma, a jego niewypełnienie grozi nawet katastrofą budowlaną i śmiertelnymi ofiarami. Najtragiczniejszym zdarzeniem, pośrednio spowodowanym zalegającym śniegiem, była katastrofa budowlana hali Międzynarodowych Targów Katowickich w 2006 roku. Pochłonęła ona życie 65 ofiar i zdrowie 170 rannych. - Osoba odpowiedzialna za budynek musi przede wszystkim uzyskać informacje, jaka pokrywa śniegu jest dopuszczalna na danym dachu. Analogicznie do odśnieżania ciągów komunikacyjnych należy wyznaczyć osoby i odpowiednio je wyposażyć oraz przeszkolić i zapewnić pisemne procedury dla konkretnych działań. Nieodśnieżony dach może być przyczyną nałożenia mandatu do 5 000zł lub nawet skierowania sprawy do sądu – dodaje Ekspert ds. bezpieczeństwa pracy W&W Consulting.

W Polsce próżno szukać ogólnokrajowych statystyk związanych z wypadkami zimą. Jednak biorąc pod uwagę same wypadki przy pracy, to w 2021 i 2020 roku okres stycznia i lutego obfitował w największą liczbę zdarzeń - łącznie to prawie 1/5 wszystkich wypadków w danym roku. Do pory zimowej w zakładach pracy warto więc odpowiednio się przygotować. Nie chodzi tylko o świadomość zagrożeń, a głównie o realne i skuteczne procedury działania, w których określa się jasno kto, kiedy, czym i do jakiego stanu ma doprowadzić dany element infrastruktury.

Źródło: W&W Consulting

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop adopcyjny 2025. Adopcja dziecka i wszystkie urlopy przysługujące rodzicom

Urlop adopcyjny to skrótowa nazwa urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. To urlop macierzyński na dziecko adoptowane lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (nie dotyczy zawodowych rodzin zastępczych). Oto wszystkie urlopy, które w 2025 r. należą się po adopcji dziecka lub dzieci. Gwarantuje je Kodeks pracy.

Zakazy dla pracodawcy dotyczące kobiet w ciąży i karmiących piersią [Kodeks pracy]

Prawo pracy w sposób szczególny chroni kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. W tym celu zostały skonstruowane zakazy dla pracodawców zatrudniających takie osoby. Czego dotyczą art. 176, 178, 179 Kodeksu pracy?

Jak korporacje mogą stworzyć inkluzywne środowisko pracy? [Poradnik]

W świecie, który staje się coraz bardziej globalny, zróżnicowany i świadomy społecznie, inkluzywność w miejscu pracy przestaje być opcjonalnym dodatkiem do kultury organizacyjnej. Coraz częściej jest to warunek konieczny do utrzymania konkurencyjności, przyciągania talentów i budowania zdrowej, silnej organizacji. Jednak wdrażanie autentycznej inkluzywności to proces – głęboki, wymagający odwagi, zaangażowania i gotowości do zmiany.

Wyższy dodatek za pracę w nocy od 1 maja 2025 r. Dla kogo?

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w maju 2025 r.? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

REKLAMA

Maj 2025: kalendarz do druku [PDF]

Pobierz kalendarz maja 2025 do druku z miejscem na notatki. Maj 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Matki. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz swoje notatki.

Niedziele handlowe - maj 2025

Najbliższa niedziela handlowa wypada 27 kwietnia 2025 r. Czy w maju i czerwcu również będą niedziele handlowe? Sprawdź kalendarz niedziel handlowych i niehandlowych.

Maj 2025 – dni wolne, godziny pracy

Maj 2025 – dni wolne i godziny pracy czyli jaka jest norma godzin pracy w miesiącu. Kalendarz maja w 2025 roku zawiera 2 święta ustawowo wolne od pracy. Jedno z nich wypada w sobotę, a to oznacza dodatkowy dzień wolny w tym miesiącu.

Albo matka albo ojciec. Tylko jedno skorzysta z tego uprawnienia

W prawie pracy jest wiele uprawnień rodzicielskich. Pracownicy będący rodzicami mają dodatkowe przywileje jak urlopy, przerwy w pracy, łatwiejszy dostęp do elastycznej organizacji pracy, np. pracy zdalnej. Niektóre prawa przysługują tylko jednemu z rodziców dziecka. Czy 2 dni albo 16 godzin wolnego w roku na opiekę nad dzieckiem zdrowym przysługuje matce i ojcu dziecka?

REKLAMA

Podwyżki w budżetówce 2025. Jak zmienią się pensje nauczycieli, urzędników i pracowników samorządowych? Czy będzie wyrównanie od 1 stycznia?

Rok 2025 przynosi kolejne napięcia w sektorze publicznym. Rząd zapowiada kontynuację polityki wzrostu wynagrodzeń w budżetówce, ale samorządy alarmują: „nie mamy z czego płacić”. Jakie grupy zawodowe mogą liczyć na realny wzrost pensji? Kto sfinansuje podwyżki – budżet centralny czy gminy? I czy te zmiany wystarczą, by zatrzymać falę odejść z sektora publicznego?

Odprawy pracownicze w 2025 r.

Odprawy pracownicze w 2025 r. są bardzo różnorodne. Kwoty i zasady wypłaty świadczeń finansowych różnią się oczywiście od sytuacji, w jakiej znajdzie się pracownik, ale też od zawodu jaki wykonuje. Poniżej opis kilku przykładowych odpraw, jakie może uzyskać pracownik.

REKLAMA