reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Warunki pracy zimą - wyniki kontroli PIP

Warunki pracy zimą - wyniki kontroli PIP

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach - przypomina PIP. Do Państwowej Inspekcji Pracy wpłynęło ponad 250 skarg na zbyt niską temperaturę w miejscu pracy.

Tej zimy - w ciągu ostatnich czterech miesięcy - do Państwowej Inspekcji Pracy wpłynęło ponad 250 skarg na zbyt niską temperaturę w miejscu pracy i ponad 113 skarg na niezapewnienie zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych gorących napojów i posiłków profilaktycznych.

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie w pomieszczeniach pracy temperatury odpowiedniej do rodzaju wykonywanych zadań. W przypadku pracy lekkiej, wykonywanej np. w biurze, temperatura nie powinna być niższa niż 18 stopni C.

Pozostali pracownicy, zatrudnieni np. w halach produkcyjnych, w magazynie przy rozładunku towarów muszą mieć zapewnioną temperaturę nie niższą niż 14 stopni C. Chyba, że względy technologiczne wymagają niższej temperatury, np. praca w chłodni.

Polecamy: Wynagrodzenia 2019. Rozliczanie płac w praktyce

W okresie zimowym przy pracach na otwartej przestrzeni, np. na budowach pracodawcy muszą także pamiętać o zapewnieniu pracownikom odzieży chroniącej przed zimnem, gorących posiłków profilaktycznych, jeżeli wykonują ciężką pracę fizyczną i ciepłych napojów, gdy temperatura spada poniżej 10 stopni C.

W wyniku przeprowadzonych kontroli inspektorzy pracy stwierdzili zbyt niską temperaturę w pomieszczeniach pracy w odniesieniu do blisko 2 400 osób. W związku z tym wydali 134 decyzje i skierowali 29 wniosków w wystąpieniach.

W trakcie ponad 100 kontroli inspektorzy pracy ujawnili niezapewnienie gorących napojów i posiłków profilaktycznych w odniesieniu do 4,6 tys. osób. W konsekwencji wydali blisko 2,5 tys. decyzji i 2,3 tys. wniosków w wystąpieniach.

Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama