| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Ochrona przed wypowiedzeniem > Przywrócenie do pracy członka zarządu

Przywrócenie do pracy członka zarządu

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego w przypadku rozwiązania z naruszeniem prawa umowy o pracę z członkiem zarządu spółki kapitałowej odwołany pracownik ma prawo wystąpić z roszczeniem o przywrócenie do pracy. Co w sytuacji, gdy przywrócenie do pracy dotyczy członka zarządu, który już nie może pełnić swojej dotychczasowej funkcji? Czy wówczas, zamiast przywrócenia do pracy, pracownik może otrzymać odszkodowanie?

Spółka z o.o. bezpodstawnie rozwiązała umowę o pracę z członkiem zarządu. W rzeczywistości chodziło o konflikty personalne i większość członków zarządu chciała pozbyć się tej osoby zarówno z zarządu, jak i z firmy. Odwołany pracownik wystosował do spółki pismo, w którym poinformował, że zamierza skierować sprawę na drogę sądową, występując z roszczeniem o przywrócenie go do pracy z powodu nieusprawiedliwionego rozwiązania stosunku pracy. Zażądał też wypłaty wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy. Inny z członków zarządu, który jest akurat znajomym odwołanego pracownika, i od początku był przeciwny jego odwołaniu, poza pełnieniem funkcji w zarządzie spółki zajmuje się również wypłacaniem wynagrodzeń pracownikom. Postanowił on, bez konsultacji z resztą zarządu, wypłacić odwołanemu koledze wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy. W takim przypadku pracownik ten świadomie działał na szkodę spółki, naruszając tym samym art. 122 k.p. W związku z tym, niezależnie od wyroku sądu w sprawie zasadności odwołania członka zarządu, pracownik, który wypłacił wynagrodzenie, będzie zobowiązany do naprawienia szkody spółce w pełnej wysokości.

Gotowość podjęcia pracy przez pracownika

Trudno też zgodzić się z przywołanymi w omawianej uchwale argumentami Sądu Najwyższego, dotyczącymi gotowości podjęcia pracy przywróconego członka zarządu. W ocenie SN, brak faktycznej gotowości do pracy odwołanego członka zarządu nie stanowi przeszkody w przywróceniu do pracy, ważne jedynie, by pracownik zgłosił taką gotowość w terminie siedmiu dni od przywrócenia go do pracy. Jest to sprzeczne z przyjętą dotychczas w prawie i orzecznictwie interpretacją art. 48 Kodeksu pracy.

Zgodnie z tym przepisem, pracodawca ma obowiązek ponownie zatrudnić pracownika, jeżeli w ciągu siedmiu dni od przywrócenia do pracy zgłosi on gotowość niezwłocznego podjęcia pracy. Natomiast w praktyce zawsze przyjmowało się, że jedną z cech gotowości pracownika do wykonywania pracy (obok zamiaru jej wykonywania i zgłoszenia swojej gotowości) jest właśnie faktyczna zdolność do świadczenia pracy i pozostawanie w dyspozycji pracodawcy.

Wyrok SN z 2 września 2003 r. (I PK 345/02, OSNP 2004, Nr 18, poz. 308) stanowi, że „Przez pozostawanie w dyspozycji pracodawcy, jako element gotowości do pracy w rozumieniu art. 81 § 1 k.p., należy rozumieć stan, w którym pracownik może niezwłocznie, na wezwanie pracodawcy, podjąć tę pracę. Pracownik pozostający w dyspozycji pracodawcy oczekuje na możliwość podjęcia pracy na terenie zakładu pracy lub w innym miejscu wskazanym przez pracodawcę, ewentualnie w miejscu wskazanym przez siebie i podanym pracodawcy”.

Redukcja zatrudnienia, czyli zwolnienia grupowe

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK