REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Związki zawodowe, świadczenia emerytalno-rentowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Emerytury w 2020 r. - o ile wzrosną świadczenia

Rząd podał w projekcie budżetu na 2020 rok wskaźnik waloryzacji rent i emerytur. Jaka podwyżka świadczeń czeka na emerytów i rencistów?

Ile może dorobić emeryt i rencista od 1 września do 30 listopada 2019 r.

Od 1 września 2019 roku obowiązywać będą niższe limity dorabiania do emerytury niż w poprzednim kwartale. Ile zatem może dorobić emeryt i rencista w okresie od 1 września do 30 listopada 2019 r.?

Zarobki europosła 2019 - diety, świadczenie emerytalne, podróże służbowe

Oprócz wynagrodzenia, europosłowie mogą liczyć na zwrot kosztów podróży i zakwaterowania, diety, świadczenie emerytalne, pomoc asystenta. Ile wynoszą miesięczne zarobki europosła w 2019 roku?

Składki na ubezpieczenie społeczne rolników w III kwartale 2019 r.

Miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie dla rolników w III kwartale 2019 r. wynosi 42,00 zł. Ile wynosi podstawowa miesięczna składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w III kw. 2019 r.? Jakie są termin uregulowania należnych składek?

Ile może dorobić emeryt i rencista od 1 czerwca do 31 sierpnia 2019 r.

Od 1 czerwca 2019 r. obowiązują nowe limity dorabiania do emerytury i renty. Sprawdź, ile może dorobić emeryt i rencista w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia 2019 r.

Układy zbiorowe pracy od 1 stycznia 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. nowelizacja ustawy o związkach zawodowych wprowadziła regulację, zgodnie z którą przepisy dotyczące układów zborowych pracy stosuje się odpowiednio do innych niż pracownicy osób wykonujących pracę zarobkową oraz ich pracodawców.

Emerytura plus od 1 maja 2019 r. w pytaniach i odpowiedziach

Emerytura plus ma zostać wypłacona w maju 2019 roku. Kto otrzyma świadczenie? Ile będzie wynosić emerytura plus? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiada na najczęściej pojawiające się pytania.

Pozyskanie danych pracownika przez związek zawodowy na potrzeby referendum strajkowego

Zgodnie z RODO związek zawodowy ma prawo pozyskiwać dane pracowników w celu poinformowania ich o referendum strajkowym. Do takich danych zalicza się imiona i nazwiska pracowników oraz dane umożliwiające kontakt z nimi. Pracodawca ma więc obowiązek takie dane przekazać.

Związek zawodowy nie tylko dla pracowników, czyli ważne zmiany w przepisach od 2019 roku!

Wraz z rozpoczęciem 2019 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o związkach zawodowych, wprowadzająca szereg istotnych zmian w zasadach tworzenia i funkcjonowania związków zawodowych. Z punktu widzenia osób chcących skorzystać z prawa do zrzeszania się, najważniejszą zmianą jest poszerzenie kręgu osób, które mogą przystąpić do organizacji związkowych.

Kto i jak długo pobiera emeryturę - raport ZUS

Przeciętny emeryt pobiera świadczenie przez ponad 18 lat - wynika z raportu przedstawionego przez ZUS. Emeryturę najdłużej pobierają nauczyciele.

Związki zawodowe - zmiany od 1 stycznia 2019 r.

Od stycznia 2019 roku obowiązują nowe zasady ustalania ilości członków organizacji związkowej. Zasady te są znacznie rozbudowane w stosunku do zasad dotychczas obowiązujących.

TK: ponowne przeliczenie emerytury dla kobiet z rocznika 1953

Około 112,5 tys. kobiet urodzonych w 1953 roku może otrzymać wyższe świadczenia emerytalne. To skutek orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

Ile może dorobić emeryt i rencista od 1 marca do 31 maja 2019 r.

Możliwość dorabiania na emeryturze to jeden ze sposobów podwyższenia emerytury. Od 1 marca zmieniły się limity dorabiania na emeryturze.

Ochrona związkowa dla zleceniobiorców od 1 stycznia 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawne, samozatrudnieni mogą tworzyć i przystępować do związków zawodowych. Jeśli pracodawca naruszy ochronę związkową niepracownika (np. zleceniobiorcy), będzie musiał się liczyć z konsekwencjami finansowymi.

Zmiany dla pracowników i pracodawców w 2019 roku

Pracownicze Plany Kapitałowe, elektroniczna dokumentacja pracownicza, sposób wypłaty wynagrodzenia - to zmiany, które obowiązują od 1 stycznia 2019 r. Jaki wpływ mają zmiany na pracowników oraz pracodawców - wyjaśnia ekspert.

Najważniejsze zmiany w prawie w 2019 roku

Jakie zmiany dla pracowników i rodzin przewidziano na 2019 rok? Resort pracy przedstawił listę najważniejszych zmian w prawie, które weszły w życie od 1 stycznia 2019 roku.

Świadczenie przedemerytalne w 2019 r.

Świadczenie przedemerytalne podlega corocznej waloryzacji. Od 1 marca 2019 r. świadczenie ulegnie podwyższeniu. Komu przysługuje i gdzie złożyć wniosek o świadczenie przedemerytalne?

Ile może dorobić emeryt od 1 grudnia 2018 r. do 28 lutego 2019 r.

Od 1 grudnia 2018 r. do 28 lutego 2019 r. obowiązują nowe limity dorabiania na emeryturze lub rencie. Ile wynoszą kwoty? Sprawdź, kiedy Twoje świadczenie zostanie zmniejszone albo zawieszone.

Zasiłek macierzyński dla mam prowadzących własną firmę

Urlop macierzyński nie budzi większych wątpliwości w przypadku osób, które zatrudnione są na umowę o pracę. Natomiast zupełnie inna sytuacja jest z urlopem macierzyńskim przy prowadzeniu działalności gospodarczej.

Zmiana adresu zamieszkania albo rachunku bankowego - poinformuj ZUS

Świadczeniobiorca, który zmienił adres zamieszkania, nazwisko lub numer rachunku bankowego, powinien powiadomić o tym ZUS. W przypadku niedopełnienia obowiązków, może nastąpić opóźnienie w wypłacie świadczenia. Jak to zrobić?

Nowe zasady zatrudniania działaczy związkowych 2019 - uwagi Pracodawców RP

Od 1 stycznia 2019 r. wchodzą w życie zmiany w ustawie o związkach zawodowych. Na podstawie znowelizowanej ustawy Rada Ministrów sporządziła projekt rozporządzenia dotyczący zasad zatrudniania działaczy związkowych. Jakie uwagi do projektu zgłaszają Pracodawcy RP?

Działacze związkowi na wypowiedzeniu będą mogli zarobić więcej

Działacze związkowi na wypowiedzeniu będą mogli zarabiać więcej niż przed okresem zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy. Przykładem może być osoba zatrudniona na podstawie umowy o dzieło będąca działaczem związkowym. Pracodawcy RP proponują inne rozwiązanie kwestii wysokości wynagrodzenia za czas zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy.

Ustalanie regulaminu wynagradzania - mniejsza rola związków zawodowych

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 2 października 2018 r. (sygn. akt K 26/15) uznał, że zasady wydawania regulaminów wynagradzania są zgodne z konstytucją. Jednak uzasadnieniem decyzji w razie braku porozumienia ze związkiem zawodowym zezwolił pracodawcom na ustalanie wynagrodzenia pracownikom w umowach o pracę.

TK: Obowiązek uzgodnienia regulaminu wynagradzania ze związkami zawodowymi

Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnął o zgodności z Konstytucją przepisu Kodeksu pracy, który nakłada na pracodawcę obowiązek uzgodnienia regulaminu wynagradzania z zakładową organizacją związkową.

Rewolucyjne zmiany w ustawie o związkach zawodowych od 2019 r.

1 stycznia 2019 r., wejdą w życie największe od lat zmiany w ustawie o związkach zawodowych. Co się zmieni?

Ile może dorobić emeryt i rencista od 1 września do 30 listopada 2018 r.

Od 1 września do 30 listopada 2018 r. obowiązują nowe limity dorabiania na emeryturze i rencie. Sprawdź szczegóły.

Duże zmiany w ustawie o związkach zawodowych od 1 stycznia 2019 r.

Osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych oraz samozatrudnieni będą mieli prawo do tworzenia i wstępowania do związków zawodowych - zakłada nowelizacja ustawy o związkach zawodowych. Nowe przepisy będą obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

Ile może dorobić emeryt i rencista od 1 czerwca do 31 sierpnia 2018 r.

Od 1 czerwca 2018 r. obowiązują nowe miesięczne limity dorabiania emerytów lub rencistów do emerytury. W razie przekroczenia limitów emerytura zostanie zmniejszona lub zawieszona. Nowe limity będą obowiązywały do 31 sierpnia.

Zmiany w ustawie o związkach zawodowych

Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o związkach zawodowych oraz niektórych innych ustaw. Zakłada ona możliwość tworzenia i wstępowania do związków zawodowych osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych.

Minimalne wynagrodzenie w podstawie wymiaru świadczeń emerytalno-rentowych

W razie nieudokumentowania zarobków z okresu pozostawania w stosunku pracy, ZUS może przyjąć do ustalenia podstawy wymiaru świadczenia emerytalnego minimalne wynagrodzenie obowiązujące w tym okresie. Według jakich zasad ZUS może przyjąć minimalne wynagrodzenie?

Zasady waloryzacji świadczeń emerytalnych od 1 marca 2018 r.

W marcu 2018 r. ZUS zwaloryzuje świadczenia emerytalno-rentowe. Najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna będzie wynosić 1029,80 zł.

Dodatek pielęgnacyjny w 2018 r. – komu przysługuje, ile wynosi

Wraz z waloryzacją emerytur i rent 1 marca 2018 r., podwyższeniu ulegnie dodatek pielęgnacyjny. Ile wynosi dodatek w 2018 r. i kto może ubiegać się o niego ubiegać?

Akta pracownicze po nowemu od 1 stycznia 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. nowe przepisy pozwolą pracodawcy przechowywać dokumentację pracowniczą przez 10 lat, a nie jak dotychczas przez 50 lat. Pracodawca sam przekaże do ZUS informację o zatrudnieniu, która będzie stanowić podstawę do wyliczenia świadczeń emerytalno-rentowych.

Zmiana płci a nabycie prawa do emerytury

Zdaniem rzecznika generalnego TSUE Michala Bobeka, określony w prawie brytyjskim wymóg uzależniający możliwość uzyskania emerytury z publicznego systemu zabezpieczenia społecznego przez osobę, która zmieniła swą płeć, od pozostawania przez nią w stanie wolnym, jest sprzeczny z dyrektywą Unii w sprawie równego traktowania kobiet i mężczyzn.

Sprzeciw związku zawodowego w przypadku wypowiedzenia

Pracodawca ma obowiązek skonsultować zamiar rozwiązania umowy o pracę związkiem zawodowym, jeżeli pracownik zatrudniony na podstawie tej umowy korzysta z ich ochrony. Natomiast związek zawodowy może złożyć sprzeciw.

Emerytury dla obywateli Ukrainy

Zawarta w 2012 roku umowa między Polską a Ukrainą o zabezpieczeniu społecznym gwarantuje obywatelom Ukrainy uzyskanie prawa do emerytury. Nabycie uprawnień uzależnione jest od spełnienia kilku zasad.

Związki zawodowe także dla zleceniobiorców i samozatrudnionych

Zleceniobiorcy i samozatrudnieni będą mogli tworzyć organizacje związkowe i wstępować do nich - wynika z projektu nowelizacji ustawy o związkach zawodowych. Nowela ma zrealizować wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2 czerwca 2015 r.

Skutki błędnego wypełnienia wniosku o emeryturę - druk EMP

Od września 2017 r. osoby, które będą chciały przejść na emeryturę w obniżonym wieku będą mogły złożyć wniosek o przyznanie świadczenia emerytalnego. Skutkiem błędnego wypełnienia wniosku może być pozbawienie ubezpieczonego prawa do emerytury z OFE. Jak zatem poprawnie wypełnić druk EMP?

Modyfikacja zasad wynagradzania pracowników

Od 1 stycznia 2017 r. pracodawca zatrudniający co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników, nieobjętych układem zbiorowym pracy ustala warunki wynagradzania za pracę w regulaminie wynagradzania, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wystąpi z wnioskiem o jego ustalenie. Pracodawca planujący modyfikacje zasad wynagradzania pracowników powinien dokonać zmiany regulaminu wynagradzania.

Zakres zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych świadczeń sfinansowanych w całości ze środków ZFŚS

Świadczenia wypłacane ze środków ZFŚS lub funduszy związków zawodowych korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych do wartości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. Limit ten jest wspólny dla wszystkich świadczeń otrzymywanych przez podatnika w roku podatkowym.

Obowiązek zwrócenia się do zakładowej organizacji związkowej z pytaniem czy pracownik korzysta z jej obrony

W sytuacjach wskazanych w przepisach, pracodawca musi wystąpić do zakładowej organizacji związkowej o informację dotyczącą pracowników korzystających z jej obrony. W niektórych przypadkach pracodawca może być jednak zwolniony z tego obowiązku.

Bez zmian w ubezpieczeniach dla pracujących emerytów - przegląd emerytalny

Ubezpieczenia społeczne dla pracujących emerytów i emerytury pomostowe pozostają bez zmian - poinformował resort pracy. Niektóre kwestie były przedmiotem omówienia w przeglądzie systemu emerytalnego.

Świadczenie przedemerytalne dla opiekuna osoby niepełnosprawnej - zmiany od 1 stycznia 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. opiekunowie osób niepełnosprawnych po ich śmierci mogą ubiegać się o świadczenie przedemerytalne. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać świadczenie?

Składki na ubezpieczenie społeczne rolników w I kwartale 2017 r.

Miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w I kwartale 2017 r. została ustalona w wysokości 42,00 zł za każdą osobę podlegającą temu ubezpieczeniu. Ile wynosi składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w 2017 roku?

Przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek i podatku w 2016 r.

W sytuacji, gdy doszło do przekroczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, zwiększa się podstawa opodatkowania. Jeśli nastąpi przekroczenie progu podatkowego, płatnik musi dodatkowo pobrać wyższy podatek. W 2016 r. wysokość rocznego ograniczenia wynosi 121 650 zł. Przedstawiamy wzór oświadczenia pracownika o przekroczeniu rocznej podstawy wymiaru składek.

Związki zawodowe dla zleceniobiorców i stażystów

Nowelizacja ustawy o związkach zawodowych ma umożliwić tworzenie i wstępowanie do związków zawodowych zleceniobiorców, usługodawców, samozatrudnionych a także stażystów oraz wolontariuszy. Projekt obecnie jest konsultowany.

Dłuższy urlop wypoczynkowy - 32 zamiast 26 dni

Związki zawodowe postulują o wydłużenie płatnego urlopu wypoczynkowego z 26 dni do 32 dni. OPZZ uzasadnia swą propozycję m.in. tym, że polscy pracownicy należą do najbardziej zapracowanych społeczeństw w Europie. Zdaniem związku wydłużenie urlopu byłoby korzystne zarówno dla pracowników, jak i pracodawców.

Zrzeszanie się w związki zawodowe zleceniobiorców - zmiany w 2016 r.

Osoby niezatrudnione na podstawie umowy o pracę, czyli zleceniobiorcy i samozatrudnieni będą miały prawo zrzeszania się w związkach zawodowych już w 2016 r. - zakłada projekt zmian ustawy o związkach zawodowych.

Związki zawodowe dla zleceniobiorców i samozatrudnionych

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 2 czerwca 2015 r. uznał za niezgodne z Konstytucją ograniczenie prawa do tworzenia i zrzeszania się w związki zawodowe osób świadczących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych lub samozatrudnienia. W związku z wykonaniem wyroku, do końca kwietnia 2016 r. można zgłaszać uwagi do projektu zmian w ustawie o związkach zawodowych.

Ograniczenie praw związków zawodowych - projekt w Sejmie

Sejm zajmie się projektem dotyczącym ograniczenia praw związków zawodowych poprzez likwidację finansowania przez przedsiębiorcę etatów związkowych. Ponadto związki zawodowe miałyby obowiązek przedstawiać sprawozdania finansowe.

REKLAMA