REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skutki błędnego wypełnienia wniosku o emeryturę - druk EMP

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Bożena Wiktorowska
Bożena Wiktorowska
Skutki błędnego wypełnienia wniosku o emeryturę - druk EMP
Skutki błędnego wypełnienia wniosku o emeryturę - druk EMP

REKLAMA

REKLAMA

Od września 2017 r. osoby, które będą chciały przejść na emeryturę w obniżonym wieku będą mogły złożyć wniosek o przyznanie świadczenia emerytalnego. Skutkiem błędnego wypełnienia wniosku może być pozbawienie ubezpieczonego prawa do emerytury z OFE. Jak zatem poprawnie wypełnić druk EMP?

Oszczędzający w otwartych funduszach emerytalnych muszą sprawdzić, czy mają obowiązek przekazania zaoszczędzonych środków na rzecz budżetu państwa. Pomyłka może być trudna do naprawy.

REKLAMA

Autopromocja

Już we wrześniu pierwsze osoby będą składać wnioski o przyznanie emerytury w obniżonym wieku. Eksperci radzą, by dobrze się do tego przygotować. Błąd przy wypełnianiu wniosku może pozbawić ubezpieczonego prawa do emerytury z OFE.

– Chociaż Zakład Ubezpieczeń Społecznych uprościł wniosek o przyznanie tego świadczenia, to jednak nadal wiele zapisów może być niejasnych dla osób niemających styczności z ubezpieczeniami – ostrzega Andrzej Strębski, niezależny ekspert ubezpieczeniowy.

– I może się tak zdarzyć, że osoba wypełniająca druk EMP wskaże niewłaściwe polecenie – dodaje.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powodem potencjalnych problemów jest punkt 4 tegoż wniosku. To właśnie w nim zainteresowany ma odpowiedzieć na pytanie, czy chce, aby środki zgromadzone na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym trafiły do budżetu państwa. ZUS w wyjaśnieniu tłumaczy, że taki obowiązek mają osoby ubiegające się o przyznanie wcześniejszej emerytury, które są członkami OFE. We wniosku można także przeczytać, że jeśli zainteresowany nie pobierał emerytury przyznanej i obliczonej na dotychczasowych zasadach w latach 2009–2014, a osiągnął powszechny wiek emerytalny uprawniający do nowej emerytury, wówczas: „zostanie ona obliczona nie tylko na podstawie nowych zasad, ale również w części według dotychczasowych”. To oznacza, że emerytura osoby urodzonej po 31 grudnia 1948 r. może być liczona metodą mieszaną pod warunkiem, że pieniądze z OFE zostaną przekazane do ZUS. Jeśli więc osoba ubiegająca się o emeryturę chce otrzymać świadczenie z OFE, to powinna we wniosku zaznaczyć kwadrat oznaczony jako „nie”. Zaznaczenie „tak” spowoduje, że środki w całości trafią do ZUS.

O tym, że błąd przy składaniu oświadczenia co do dalszych losów oszczędności z OFE może być niemożliwy do korekty, przekonała się ubezpieczona, która ubiegała się o emeryturę kapitałową na podstawie ustawy z 21 listopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1097 ze zm.). Dopiero po wydaniu decyzji okazało się, że we wniosku złożyła oświadczenie, że wnosi o przekazanie środków zgromadzonych w otwartym funduszu emerytalnym za pośrednictwem Zakładu na dochody budżetu państwa.

REKLAMA

Odmowa przez ZUS przyznania emerytury kapitałowej spowodowała, że sprawa trafiła do sądu. Ale tutaj nie na wiele zdały się argumenty, że ubezpieczona została wprowadzona w błąd przez pracownika oddziału ZUS w momencie składania dokumentów o przyznanie prawa świadczenia, a ona sama nie miała zamiaru przekazywać zgromadzonych w otwartym funduszu emerytalnym środków do budżetu państwa.

Sąd Okręgowy w Legnicy wyrokiem z 30 października 2013 r. (sygn. akt V U 900/13) oddalił odwołanie zainteresowanej. Uznał bowiem, że wnioskodawczyni złożyła skutecznie wniosek o przekazanie środków zgromadzonych w OFE do ZUS. A to uniemożliwia przyznanie jej żądanego świadczenia. W rozpatrywanej sprawie miał bowiem zastosowanie art. 111 pkt 2 ustawy z 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 159, poz. 1667 ze zm.). To oznacza, że w sytuacji przekazania całości środków zgromadzonych na rachunku członka otwartego funduszu umowa z OFE ulega rozwiązaniu. Chyba że członek funduszu wycofa wniosek o emeryturę przed uprawomocnieniem się decyzji o ustaleniu prawa do świadczenia. W tym przypadku decyzja jednak stała się prawomocna i cofnięcie takiego wniosku było już niemożliwe.

– I dlatego osoby składające wnioski o emeryturę powinny mieć kopie takiego dokumentu. Tak jak jest w przypadku składania PIT. To daje możliwość późniejszego sprawdzenia, czy przypadkiem nie popełniło się błędu. Tym bardziej, że nie wiadomo jak długie będą kolejki w ZUS w październiku. A jeśli wniosek nie będzie zgodny z oczekiwaniami zainteresowanego, zawsze można go wycofać i złożyć go ponownie – dodaje Andrzej Strębski. ⒸⓅ

Zobacz serwis: Ubezpieczenia społeczne

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA