| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop bezpłatny - konsekwencje ubezpieczeniowe jego udzielenia

Urlop bezpłatny - konsekwencje ubezpieczeniowe jego udzielenia

Korzystanie przez pracownika z urlopu bezpłatnego wywołuje zmianę jego sytuacji w zakresie m.in. prawa do świadczeń chorobowych czy zdrowotnych z powszechnego systemu opieki zdrowotnej. Wraz z pracownikiem prawo do świadczeń zdrowotnych tracą członkowie jego rodziny.Jak kształtuje się sytuacja ubezpieczeniowa pracownika przebywającego na urlopie bezpłatnym?

  • nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy,
  • nie kontynuuje lub nie podjęła działalności zarobkowej,
  • miała wymagany okres wyczekiwania, aby nabyć prawo do zasiłku w czasie zatrudnienia,
  • nie jest uprawniona do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego,
  • nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników (art. 13 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa; dalej ustawa zasiłkowa).

Zasiłek za okres po ustaniu zatrudnienia (ubezpieczenia) wypłaca ZUS.

Polecamy serwis: Składki na ubezpieczenie społeczne

Prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą pracownik nabywa po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, tzw. okresu wyczekiwania. To samo dotyczy wynagrodzenia chorobowego.

Zasiłek należny za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia wypłaca ZUS.

Do okresu wyczekiwania zalicza się poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu pod warunkiem, że przerwa w ubezpieczeniu nie przekroczyła 30 dni. Gdy przerwa była dłuższa niż 30 dni, poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego zostaną zaliczone, jeżeli przyczyną przerwy był urlop bezpłatny, urlop wychowawczy lub odbywanie czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

W szczególny sposób jest traktowana przerwa w ubezpieczeniu chorobowym spowodowana urlopem bezpłatnym. Jeżeli bowiem między okresami ubezpieczenia chorobowego wystąpi przerwa spowodowana takim urlopem, to okresy ubezpieczenia chorobowego występujące przed i po urlopie zlicza się do okresu wyczekiwania, choćby przerwa spowodowana urlopem bezpłatnym była dłuższa niż 30 dni (art. 4 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Urlop bezpłatny wpływa na ustalanie okresu 33 dni (lub 14 dni w przypadku pracowników, którzy ukończyli 50 lat) w roku kalendarzowym, w którym pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego na podstawie art. 92 Kodeksu pracy. Zatrudniony nie ma jednak prawa do wynagrodzenia chorobowego, gdy był niezdolny do pracy podczas urlopu bezpłatnego. Prawo do wynagrodzenia chorobowego przysługuje pracownikowi dopiero za okres choroby przypadający po zakończeniu tego urlopu. Do okresu 33 dni, przez który pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego w roku kalendarzowym, nie należy zatem wliczać okresu niezdolności do pracy, który przypada na urlop bezpłatny.

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 14.01.2016

Autor:

– prawnik, autor wielu publikacji z zakresu prawa ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego

Źródło:

Sposób na płace

Zdjęcia

Urlop bezpłatny - konsekwencje ubezpieczeniowej jego udzielenia. /Fot. Fotolia
Urlop bezpłatny - konsekwencje ubezpieczeniowej jego udzielenia. /Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK