| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Wstępne badania lekarskie do pracy - czas na zatrudnienie

Wstępne badania lekarskie do pracy - czas na zatrudnienie

Każda osoba w celu podjęcia pracy musi przejść wstępne badania lekarskie. W tym celu pracodawca wydaje skierowanie na badania lekarskie. Przeprowadza je lekarz medycyny pracy. W jakim czasie po przeprowadzeniu tych badań powinno nastąpić zatrudnienie pracownika?

PRZECZYTAJ TAKŻE: ZMIANY WE WSTĘPNYCH BADANIACH DO PRACY

PROBLEM

Kandydat do pracy, którego chcemy zatrudnić w naszej firmie, otrzymał zaświadczenie lekarskie dopuszczające go do pracy. W jakim terminie (do ilu dni) należy zatrudnić kandydata, aby nie musiał ponownie wykonywać tych badań? Ile czasu są one ważne?

RADA

Przepisy prawa pracy nie określają konkretnego terminu, w jakim kandydat na pracownika powinien zostać zatrudniony po wykonaniu badań wstępnych. Orzeczenie lekarskie uzyskane w wyniku badań wstępnych zachowuje aktualność w okresie w nim wymienionym. Traci jednak ważność w momencie wystąpienia w tym okresie zdarzeń, które mogą wskazywać na zmianę stanu zdrowia pracownika. Jeżeli więc jeszcze nie minął wskazany w orzeczeniu termin ważności badania wstępnego oraz nie doszło do sytuacji, które wpłynęłyby na stan zdrowia pracownika, mogą go Państwo dopuścić do pracy.

Zobacz: Badania lekarskie kierowców

UZASADNIENIE

Przepisy prawa pracy nie określają, do kiedy orzeczenie dopuszczające pracownika do pracy jest aktualne, a kiedy traci swoją aktualność, tj. nie wskazują konkretnej daty ważności takiego orzeczenia, np. 1 miesiąc, 3 miesiące itp. Wątpliwości w tym zakresie wyjaśnił Sąd Najwyższy w wyroku z 18 grudnia 2002 r. (I PK 44/02, OSNP 2004/12/209), w którym wskazał, że:

aktualnym orzeczeniem lekarskim w rozumieniu art. 229 § 4 k.p. jest orzeczenie stwierdzające stan zdrowia pracownika w dacie, w której pracownik ma być dopuszczony do pracy. Takie orzeczenie zachowuje aktualność w okresie w nim wymienionym, jednak staje się nieaktualne w przypadku wystąpienia w tym okresie zdarzeń, które mogą wskazywać na zmianę stanu zdrowia pracownika.

Zatem za aktualne uznaje się takie orzeczenie, które zostało wydane w odpowiednim trybie (a więc na podstawie rozporządzenia z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy), stwierdzające stan zdrowia pracownika w dniu, w którym pracownik ma być dopuszczony do pracy. Orzeczenie wydane przed dopuszczeniem pracownika do pracy jest ważne w okresie wymienionym w tym orzeczeniu. Traci jednak ważność, gdy w tym czasie stan zdrowia pracownika (lub kandydata na pracownika) ulegnie zmianie, np. wystąpi choroba trwająca dłużej niż 30 dni (art. 229 § 2 Kodeksu pracy). W takim przypadku pracownika trzeba ponownie skierować na wstępne badania lekarskie.

Autor:

prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy, autor wielu publikacji dotyczących tej tematyki

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Badania lekarskie do pracy - czas na zatrudnienie. /Fot. Fotolia
Badania lekarskie do pracy - czas na zatrudnienie. /Fot. Fotolia

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »