Określenie wartości pomocy publicznej udzielonej przez ZUS
REKLAMA
REKLAMA
Wartość pomocy publicznej wyrażona jest ekwiwalentem dotacji brutto (EDB). ZUS oblicza wartość pomocy publicznej (EDB), stosując wzory określone przepisami prawa. Jedną ze zmiennych stosowanych do obliczenia EDB jest stopa referencyjna. Stopa referencyjna ustalana jest indywidualnie dla każdego przedsiębiorcy w oparciu o stopę bazową ogłaszaną dla każdego kraju przez Komisję Europejską oraz marżę. Z kolei podstawą określenia marży jest nadana ocena ratingowa oraz poziom zabezpieczeń należności. Rating (czyli ocena wiarygodności) nadawany jest w oparciu o dane ekonomiczne wynikające z przedłożonej przez przedsiębiorcę dokumentacji finansowej. Ocena ta jest podobna do oceny ratingowej nadawanej przez banki przy udzielaniu przedsiębiorcy kredytu. Badanemu podmiotowi przypisana zostaje jedna z kategorii:
REKLAMA
Warunki umorzenia należności wobec ZUS
- AAA - A – wysoka kondycja podmiotu
- BBB – dobra kondycja podmiotu
- BB – zadowalająca kondycja podmiotu
- B – niska kondycja podmiotu
- CCC – trudna kondycja podmiotu
- CC – zła kondycja podmiotu
- C i poniżej – bardzo zła kondycja podmiotu.
Z kolei poziom zabezpieczeń oznacza możliwe do odzyskania kwoty pochodzące z zabezpieczeń (np. na nieruchomości), gdyby przedsiębiorca nie wywiązał się z płatności zobowiązań w ramach udzielonej ulgi. Poziom zabezpieczeń określa się jako: wysoki, gdy dokonane zabezpieczenia pokrywają co najmniej 70% zaległości objętych ulgą, standardowy, gdy zabezpieczenia pokrywają co najmniej 41% zaległości objętych ulgą, niski, gdy dokonane zabezpieczenia pozwalają na odzyskanie mniej niż 40% zaległości objętych ulgą.
Rozpatrzenie sprawy o udzielenie ulgi w płatnościach wobec ZUS
W zależności od ratingu oraz poziomu zabezpieczeń stosuje się następujące marże:
Informacja o stopie referencyjnej i zgoda przedsiębiorcy
Wysokość stopy referencyjnej ma wpływ na wartość wnioskowanej pomocy publicznej, dlatego ZUS poinformuje wnioskodawcę przed podpisaniem umowy o ustalonej wysokości stopy referencyjnej. Jeśli wnioskodawca anie zgadza się z wyznaczoną wartością stopy referencyjnej, to ZUS jest zobowiązany rozważyć przedstawiane przez niego argumenty i dokonać ewentualnej korekty wysokości stopy, a jeśli nie uzna argumentów wnioskodawcy– do potwierdzenia jej wysokości.
Jakie należności wobec ZUS podlegają uldze i umorzeniu?
Zaświadczenie o udzielonej pomocy de minimis
ZUS ma obowiązek wydać wnioskodawcy zaświadczenie stwierdzające, że udzielona pomoc publiczna jest pomocą de minimis. ZUS wydaje to zaświadczenie z urzędu w dniu udzielenia pomocy. W sprawie o umorzenie należności z tytułu składek informacja o udzieleniu pomocy de minimis przez ZUS może zostać zamieszczona w decyzji. Zmiana wartości udzielonej pomocy publicznej, a co za tym idzie konieczność wydania korekty zaświadczenia, może mieć miejsce m.in., gdy w przypadku zawartego układu ratalnego wnioskodawca dokonał wpłaty niezgodnie z ustalonym harmonogramem spłaty, umowa o rozłożenie należności na raty została rozwiązana, zmieniono warunki umowy poprzez zawarcie aneksu do umowy.
ZUS jest zobowiązany wydać wnioskodawcy jako przedsiębiorcy, który otrzymał pomoc de minimis, zaświadczenie korygujące w terminie 14 dni od dnia, w którym stwierdzi zmianę wartości udzielonej pomocy publicznej.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat