REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Koszty zatrudnienia pracowników. /fot. Fotolia
Koszty zatrudnienia pracowników. /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wraz z corocznym wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę koszty zatrudnienia pracowników są coraz wyższe. W 2014 r. płaca minimalna wzrosła o 80 zł. O ile wzrosły koszty pracy?

Koszty zatrudnienia

Dnia 1 stycznia 2014 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wpłynęło, jak co roku, na wzrost kosztów zatrudnienia pracownika o niskich kwalifikacjach, którzy otrzymują wynagrodzenie w wysokości najniższej krajowej. Aktualnie wynagrodzenie minimalne brutto wynosi 1680 zł. Składki ubezpieczeniowe, które pracodawca opłaca za pracownika to koszt rzędu 348,43 zł miesięcznie. Wynagrodzenie i składki to razem 2028,43 zł. Warto zwrócić uwagę, że w 2013 r. wydatki pracodawcy na te same cele wynosiły 1931,84 zł. Wynagrodzenie minimalne utrzymywało się wówczas na poziomie 1600 zł, a składki ubezpieczeniowe - 331,84 zł.

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz serwis: Składki na ubezpieczenie społeczne

Składki opłacane przez pracodawcę

Rodzaj składek

Wysokość składek 2013

Wysokość składek 2014

Emerytalne

156,16 zł (9,76%)

163,97 zł (wzrost 7,81 zł)

Rentowe

104,00 zł (6,5%)

109,20 zł (wzrost 5,20 zł)

Wypadkowe

30,88 zł (1,93%)

32,42 zł (wzrost 1,54 zł)

Fundusz Pracy

39,20 zł (2,45%)

41,16 zł (wzrost 1,96 zł)

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

1,60 zł (0,10%)

1,68 zł (wzrost 0,08 zł)

Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę oznacza dla pracodawcy miesięczny wzrost kosztów zatrudnienia o 96,59 zł (wzrost składek o 16,59 zł i wzrost płacy minimalnej o 80,00 zł). W skali roku to razem 1159,08 zł (składki - 199,08 zł i wynagrodzenie - 960,00 zł). Miesięczny koszt składek wynosi 348, 43 zł. Łącznie z wynagrodzeniem minimalnym miesięczne wydatki pracodawcy wynoszą 2028, 43 zł. Jeśli chodzi o koszty utrzymania jednego pracownika przez pracodawcę w skali roku daje to liczbę 24341,16 zł.

Polecamy: Składki ZUS 2015

Termin opłacania składek

Składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za dany miesiąc kalendarzowy rozlicza się i opłaca w określonych przez prawo terminach:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • do 5. dnia następnego miesiąca - jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe,
  • do 10. dnia następnego miesiąca - osoby fizyczne opłacające składkę wyłącznie za siebie,
  • do 15. dnia następnego miesiąca - pozostali płatnicy.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

REKLAMA

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA