| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > ZUS > Opłacanie składek > Co musimy wiedzieć o OFE?

Co musimy wiedzieć o OFE?

Od roku 1999 mamy zreformowany system emerytalny składający się z 3 filarów : I filar to ZUS , II filar to OFE a III filar to dobrowolne gromadzenie środków własnych na cel przyszłej emerytury.

Przynależność do OFE jest obowiązkowa dla wszystkich osób czynnych zawodowo. Wyjątek stanowią urodzeni przed 1 stycznia 1949 roku, których reforma w ogóle nie objęła, oraz osoby urodzone w latach 1949-1968, które do OFE przystępować mogły, ale nie musiały.

Natomiast osoby urodzone po 1968 roku powinny samodzielnie wybrać do którego OFE chcą przystąpić inaczej wyboru dokona ZUS w drodze losowania, które odbywa sie dwa razy w roku w styczniu oraz w lipcu.

Natomiast osoby, które są już członkami OFE i rozważają jego zmianę muszą pamiętać, że zmiana OFE może pociągać za sobą dodatkowe opłaty. Według nowych zasad PTE nie pobierze opłat za zmianę funduszu tylko w przypadku, gdy staż członkowski jest dłuższy niż 2 lata. Jeżeli wynosi od roku do dwóch lat opłata wyniesie 80 zł, a w przypadku, gdy nie przekracza roku - 160 zł.

Opłata ta nie jest - jak dotychczas - potrącana ze środków zgromadzonych na rachunku, lecz wpłacana na konto PTE z środków własnych, a więc potocznie mówiąc "z kieszeni" osoby zmieniającej fundusz.

To tyle suchych faktów , które nie podlegają dyskusji ale warto o nich wiedzieć , żeby nie dać się wprowadzić w błąd. Ostatnio dużo się mówi na temat przydatności oraz uczciwości akwizytorów OFE , którzy usilnie namawiają nas do zmiany OFE. Moim zdaniem akwizytorzy są potrzebni , bo nie wszyscy klienci mają dostęp do Internetu i samodzielnie radzą sobie choćby ze sprawdzeniem składek. 

Polecamy: Czy ZUS informuje o składkach OFE

Trzeba by pewnie zacząć weryfikować osoby pracujące w tej branży i eliminować tych , którzy psuja renomę i wprowadzają w błąd klientów. Ale póki co najlepszą bronią klientów jest świadomość dlatego uważam , że warto wiedzieć kilka faktów , które zabezpieczą nas przed wprowadzeniem w błąd.

Oto klika nieprawdziwych argumentów , które są nagminnie używane przez akwizytorów:

1. OFE trzeba zmieniać co dwa lata – ten argument przemawia tylko za tym , że ktoś chce na nas regularnie zarabiać przepisując nas do kolejnych firm. Fakt jest taki , że możemy, ale absolutnie nie musimy zmieniać funduszu co dwa lata. Po prostu po dwóch latach nie poniesiemy kosztów tak jak pisałam powyżej ale nie oznacza to obowiązku a prawo do zmiany. Zmiana powinna następować tylko wtedy gdy mamy ku temu wyraźny powód.

2. W naszym funduszu jednostka jest tańsza, dlatego przechodząc do niego znacznie zyskujesz ponieważ będziesz miał więcej jednostek. Tutaj dla zobrazowania posłużę się przykładem. Jeżeli jednostka w starym funduszu kosztuje 30 zł, natomiast w nowym 25 zł, to w momencie transferu jednostki w starym funduszu są sprzedawane, gotówka ze sprzedaży jest przekazywana do nowego funduszu, w którym kupujemy za przetransferowaną kwotę jednostki uczestnictwa w nowym funduszu.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »