Otrzymałeś 500+ zamiast 800+? Czy dostaniesz z ZUS wyrównanie świadczenia wychowawczego?
REKLAMA
REKLAMA
- 500+ zamiast 800+
- Przypadki, gdy świadczenie wychowawcze przysługuje w niższej wysokości
- Komu przysługuje świadczenie wychowawcze
500+ zamiast 800+
W styczniu ZUS zaczął wypłaty świadczenia wychowawczego w nowej wysokości wynoszącej 800 zł. Niektórzy uprawnieni otrzymali jednak świadczenie w kwocie 500 zł. Taka sytuacja może mieć miejsce np. wtedy, gdy świadczenie wychowawcze zostało już przyznane i jest wypłacane, jednak w sprawie zaistniała konieczność przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego.
REKLAMA
Jeżeli w styczniu na konto nie wpłynęło świadczenie wychowawcze w nowej wysokości, uprawniony nie powinien składać do ZUS kolejnego wniosku. ZUS podniesie kwotę przysługującego świadczenia w terminie do 29 lutego 2024 r. z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.
Przypadki, gdy świadczenie wychowawcze przysługuje w niższej wysokości
ZUS wypłaci świadczenie w niższej wysokości także wtedy, gdy dziecko urodzi się albo ukończy 18 lat w trakcie miesiąca.
Jeżeli rodzice sprawują nad dzieckiem opiekę naprzemienną (z powodu rozwodu, separacji lub rozłączenia), wówczas każdemu z nich przysługuje świadczenie wychowawcze w wysokości połowy kwoty za dany miesiąc.
Komu przysługuje świadczenie wychowawcze
Świadczenie wychowawcze przysługuje:
- matce albo ojcu, jeżeli dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu matki albo ojca albo
- opiekunowi faktycznemu dziecka, jeżeli dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu opiekuna faktycznego, albo
- opiekunowi prawnemu dziecka, albo
- dyrektorowi domu pomocy społecznej, albo
- rodzinie zastępczej, osobie prowadzącej rodzinny dom dziecka, dyrektorowi placówki opiekuńczo-wychowawczej, dyrektorowi regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej albo dyrektorowi interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego.
Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko, do dnia ukończenia przez nie 18. roku życia.
Podstawa prawna:
- art. 4, art. 5 ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 810 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat