REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minimalne wynagrodzenie i minimalna stawka godzinowa pracownika w 2024 r. Jak sprawdzić, czy wynagrodzenie zostało obliczone prawidłowo? Czy pracownikowi przysługuje wyrównanie do wynagrodzenia?

minimalne wynagrodzenie 2024 minimalna stawka godzinowa pracownik wynagrodzenie wyrównanie obliczanie wynagrodzenia
minimalne wynagrodzenie 2024 minimalna stawka godzinowa pracownik wynagrodzenie wyrównanie obliczanie wynagrodzenia
Minimalne wynagrodzenie i minimalna stawka godzinowa pracownika w 2024 r. Jak sprawdzić, czy wynagrodzenie zostało obliczone prawidłowo? Czy pracownikowi przysługuje wyrównanie do wynagrodzenia?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2024 r. obowiązuje minimalne wynagrodzenie za pracę w wysokości 4242 zł. Kwota ta obowiązuje w stosunku do każdego pracownika zatrudnionego na cały etat. Nie ma znaczenia, czy jest on wynagradzany stawką miesięczną czy godzinową.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia i minimalnej stawki godzinowej dla pracownika

W 2024 r. dwa razy zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę:

Autopromocja
 • od 1 stycznia do 30 czerwca jest to kwota 4242 zł,
 • od 1 lipca do 31 grudnia będzie to kwota 4300 zł.

Powyższe kwoty dotyczą pracowników zatrudnionych w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy. W przypadku pracowników zatrudnionych na część etatu, wysokość minimalnego wynagrodzenia ustala się w kwocie proporcjonalnej do liczby godzin pracy przypadającej do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu.

Jeżeli pracownik wynagradzany jest stawką godzinową, wówczas jej minimalna wysokość powinna zapewnić pensję w wysokości minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym okresie roku. W celu ustalenia minimalnej stawki godzinowej należy podzielić obowiązujące minimalne wynagrodzenie przez nominalny wymiar czasu pracy obowiązujący w danym miesiącu. W 2024 r. minimalna stawka godzinowa pracownika pracującego w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku wynosi:

 • w styczniu: 4242 zł : 168 godzin = 25,25 zł,
 • w lutym: 4242 zł : 168 godzin = 25,25 zł,
 • w marcu: 4242 zł : 168 godzin = 25,25 zł,
 • w kwietniu: 4242 zł : 168 godzin = 25,25 zł,
 • w maju: 4242 zł : 160 godzin = 26,51 zł,
 • w czerwcu: 4242 zł : 160 godzin = 26,51 zł,
 • w lipcu: 4300 zł : 184 godziny = 23,37 zł,
 • w sierpniu: 4300 zł : 168 godzin = 25,60 zł,
 • we wrześniu: 4300 zł : 168 godzin = 25,60 zł,
 • w październiku: 4300 zł : 184 godziny = 23,37 zł,
 • w listopadzie: 4300 zł : 152 godziny = 28,29 zł,
 • w grudniu: 4300 zł : 160 godzin = 26,88 zł.
Ważne

Minimalna stawka godzinowa pracownika ma różną wysokość w różnych miesiącach 2024 r., co wynika z wymiaru czasu pracy w poszczególnych miesiącach.

Obliczanie wysokości wynagrodzenia pracownika do porównania z wynagrodzeniem minimalnym

Do porównania wysokości wynagrodzenia pracownika z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę należy brać pod uwagę wszystkie przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone do wynagrodzeń osobowych. Nie uwzględnia się jednak:

 • nagrody jubileuszowej – jest to świadczenie pieniężne wypłacane pracownikom z tytułu wieloletniej pracy w branży, zawodzie lub w zakładzie pracy. Świadczenie to nie przysługuje wszystkim pracownikom i najczęściej jest wypłacane pracownikom sfery budżetowej,
 • odprawy emerytalno-rentowej – jest to powszechne świadczenie pieniężne wypłacane pracownikom spełniającym warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, których stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę,
 • wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych – za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikom przysługuje zawsze normalne wynagrodzenie za każdą z przepracowanych godzin. Przy czym przez normalne wynagrodzenie rozumie się takie wynagrodzenie, które pracownik otrzymuje stale i systematycznie (ponadto praca w godzinach nadliczbowych musi być rekompensowana dodatkiem do wynagrodzenia w wysokości 100% lub 50% wynagrodzenia albo czasem wolnym),
 • dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej – dodatek ten przysługuje pracownikom, którzy wykonują pracę w porze nocnej obejmującej 8 godzin ustalonych przez pracodawcę między godz. 21.00 a 7.00. Minimalna wysokość dodatku za każdą godzinę pracy wynosi 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, 
 • dodatku za staż pracy – jest to dodatek do wynagrodzenia przysługujący pracownikowi z tytułu osiągnięcia ustalonego okresu zatrudnienia, na zasadach określonych w odrębnych przepisach, układzie zbiorowym pracy, innym opartym na ustawie porozumieniu zbiorowym, regulaminie wynagradzania, statucie określającym prawa i obowiązki stron stosunku pracy, umowie o pracę lub spółdzielczej umowie o pracę,
 • dodatku za szczególne warunki pracy – jest to dodatek do wynagrodzenia z tytułu wykonywania pracy w warunkach szczególnie uciążliwych lub szczególnie szkodliwych dla zdrowia, pracy związanej z dużym wysiłkiem fizycznym lub umysłowym lub pracy szczególnie niebezpiecznej, przysługujący pracownikowi na zasadach określonych w odrębnych przepisach, układzie zbiorowym pracy, innym opartym na ustawie porozumieniu zbiorowym, regulaminie wynagradzania, statucie określającym prawa i obowiązki stron stosunku pracy, umowie o pracę lub spółdzielczej umowie o pracę. 

Wyrównanie wynagrodzenia pracownika do wysokości minimalnego wynagrodzenia

Może się zdarzyć, że z uwagi na terminy wypłat niektórych składników wynagrodzenia lub rozkład czasu pracy, wynagrodzenie pracownika w danym miesiącu jest niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia. W takim przypadku pracownikowi przysługuje uzupełnienie wynagrodzenia w postaci wyrównania do wysokości minimalnego wynagrodzenia. Wyrównanie wypłaca się za okres każdego miesiąca łącznie z wypłatą wynagrodzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownikom wynagradzanym na podstawie stawek godzinowych wyrównanie wypłaca się za każdą godzinę pracy. Wyrównanie stanowi różnicę między wysokością wynagrodzenia godzinowego, wynikającą z podzielenia wysokości minimalnego wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadającą do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu w ramach pełnego wymiaru czasu pracy, a wysokością wynagrodzenia pracownika w danym miesiącu przeliczoną na godzinę pracy.

Ważne

Wyrównanie przysługuje każdemu pracownikowi, który w danym miesiącu nie osiągnął minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Podstawa prawna:

 • art. 1, art. 6, art. 7 ustawy z 4 lutego 2011 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 2207; ost. zm. Dz.U. z 2023 r., poz. 1667)
 • § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 14 września 2023 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2024 r. (Dz.U. z 2023 r. poz. 1893)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  REKLAMA

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  REKLAMA

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  REKLAMA