REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Orzekanie o niepełnosprawności dla celów pozarentowych

Krystyna Sulczewska
Orzekanie o niepełnosprawności dla celów pozarentowych
Orzekanie o niepełnosprawności dla celów pozarentowych

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych o niepełnosprawności orzekają zespoły powiatowe oraz wojewódzkie.

Osoba zainteresowana otrzymaniem orzeczenia o niepełnosprawności składa wniosek do Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, właściwość określa się według naszego miejsca stałego pobytu (czyli najczęściej według danych z dowodu osobistego).

Autopromocja

Do wniosku dołączyć trzeba całą posiadaną dokumentację odnośnie prowadzonego leczenia oraz aktualne zaświadczenie wystawione przez lekarza prowadzącego odnośnie naszego stanu zdrowia, historii leczenia oraz rokowań na przyszłość. Po złożeniu wniosku, zazwyczaj na posiedzenie składu orzekającego czeka się około miesiąca, w niektórych miejscowościach – nawet do dwóch, trzech miesięcy.

O terminie posiedzenia, Powiatowy Zespół powiadania w drodze listu poleconego. Jeżeli nasz stan zdrowia uniemożliwia osobiste stawiennictwo, lekarz powinien umieścić taką informację w wypisywanym przez siebie zaświadczeniu o stanie zdrowia.  Każdy Zespół składa się z lekarza, który jest jego przewodniczącym, pracownika badającego naszą sytuację „społeczną” oraz sekretarza.

Podczas posiedzenia czekają nas dwa spotkania. Pierwsze z pracownikiem, który ma zająć się –ogólnie rzecz ujmując – stroną socjalną, może nim być doradca zawodowy, psycholog, pracownik socjalny, pedagog.  Jego zadaniem jest uzyskanie od zainteresowanego informacji na temat między innymi poziomu wykształcenia, posiadanych kwalifikacjach zawodowych, warunkach mieszkaniowych, stanie materialnym, poziomie inteligencji, zaburzeń werbalnych oraz ruchowych, poziomie uzależnienia od osób trzecich w codziennym życiu (na przykład czynności samoobsługowe, gotowanie, sprzątanie, robienie zakupów), predyspozycji zawodowych a także konieczności otrzymania wsparcia w pełnieniu ról społecznych.

Stawki VAT w 2014, 2015 i 2016 roku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stawki podatku od nieruchomości 2013 / 2014

Drugie spotkanie odbywa się z lekarzem, który po wcześniejszym zapoznaniu się z naszym wnioskiem, historią choroby, dokumentacją medyczną, zaświadczeniem lekarskim zada nam kilka pytań odnośnie stanu zdrowia.

Po zakończonej wizycie, musimy czekać około tygodnia na przygotowanie orzeczenia o przyznaniu albo nieprzyznaniu stopnia niepełnosprawności. Obecnie rozróżniamy trzy stopnie niepełnosprawności: lekki, umiarkowany oraz znaczny, różnią się między sobą skalą zaburzenia prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Jeżeli jesteśmy niezadowoleni z wydanego przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności orzeczenia, możemy w ciągu 14 dni odwołać się za pośrednictwem Powiatowego Zespołu do Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Po otrzymaniu naszego odwołania, Powiatowy Zespół ma 7 dni na jego ewentualne uwzględnienie w całości i zmianę wydanego orzeczenia, jeśli tego nie zrobi – przekazuje odwołanie wraz z posiadaną dokumentacją Wojewódzkiemu Zespołowi. Wojewódzki Zespół wyznacza datę swojego posiedzenia, na które dostajemy wezwanie, w jego efekcie poprzednie orzeczenie może być podtrzymane, zmienione w części albo całości. Jeśli dotychczasowe orzeczenia jest w całości albo części zmieniane, Wojewódzki Zespół od razu orzeka w uchylonym zakresie.

Od orzeczeń wydanych przez Wojewódzkie Zespoły do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, prawdo odwołania przysługuje do właściwego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych w ciągu 30 dni od otrzymania orzeczenia. Postępowanie przed sądem jest bezpłatne, jednak może trwać bardzo długo z powodu dużego oblężenia sądów i konieczności powoływania biegłych z zakresu odpowiedniego działu medycyny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Święta w Niemczech 2024

  Święta w Niemczech – kiedy wypadają w 2024 roku? Niemcy mają od 9 do 13 świąt w roku kalendarzowym w zależności od landu. Kiedy wypadają poszczególne święta w niemieckich landach (np. Bawaria, Berlin, Brandenburgia, Saksonia czy Turyngia).

  Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty

  Płatnicy składek, tj. pracodawcy, zleceniodawcy są zobowiązani do przekazania do ZUS do końca lutego 2024 r. zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanego w 2023 r. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie o uzyskanym przychodzie.

  Ważne: dzisiaj protest rolników w Warszawie

  Krajowa Rada Izb Rolniczych ogłosiła: drodzy rolnicy spotykamy się w Warszawie na proteście w dniu 27 lutego 2024 r. pod Flagą Białą-Czerwoną. Czy dojdzie wreszcie do konstruktywnych ustaleń w sprawie sytuacji rolników? Minister Czesław Siekierski zapowiedział rozmowy z rolnikami w ministerstwie. Rozmowy mają się odbyć w najbliższy czwartek – 29 lutego 2024 r.

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  REKLAMA

  234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 - sprawdź dla kogo

  Aż albo tylko: 234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 r. Na taką kwotę wpływ ma przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogłoszone w sektorze przedsiębiorstw, w czwartym kwartale 2023 r., które wynosiło 7 767,85 zł. Poniżej szczegóły. 

  Chociaż trwają strajki rolników Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r.

  Polscy rolnicy strajkują, a władze przedłużają Ukraińcom legalny pobyt w Polsce, m.in. celem pracy dla polskich rolników. Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Dlaczego? Ponieważ wydłużono legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce do 30 czerwca2024 r. Gdyby nie to kolejne wydłużenie Ukraińcy mogliby legalnie przebywać w Polsce tylko do 4 marca 2024 r.

  Dokumentacja pracownicza musi być odpowiednio przechowywana. Za niedopełnienie obowiązków pracodawca zapłaci 30000 zł grzywny

  Dokumentacja pracownicza musi być prowadzona i przechowywana zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Pracodawca ma obowiązek przechowywać dokumentację co do zasady przez co najmniej 10 lat po odejściu pracownika z pracy. Za niedopełnienie obowiązków związanych z przechowywaniem dokumentacji pracowniczej grozi pracodawcy kara grzywny.

  Służba bhp. Kiedy pracodawca może samodzielnie wykonywać zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy?

  Służba bezpieczeństwa i higieny pracy pełni funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bhp. W niektórych sytuacjach zadania służby bhp może wypełniać sam pracodawca. Dzięki temu nie musi wyznaczać do tego pracownika lub zatrudniać specjalisty spoza zakładu pracy.

  REKLAMA

  Bezrobocie w styczniu 2024 r. Stopa bezrobocia wzrosła z 5,1 proc. do 5,4 proc. Przybyło prawie 49 tys. bezrobotnych: bez pracy było ponad 837 tys. osób

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2024 r. wyniosła 5,4 proc. To o 0,3 pkt. proc. więcej niż w ostatnim miesiącu 2023 r., ale 0,1 pkt. proc. mniej niż w styczniu 2023 r. Liczba bezrobotnych wzrosła w stosunku do grudnia o 48,9 tys. i wyniosła w styczniu 837,1 tys. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

  Nierówne traktowanie w miejscu pracy. Ile pracodawca musi zapłacić za dyskryminację

  Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. 

  REKLAMA