reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Zatrudnianie niepełnosprawnych > Orzekanie o niepełnosprawności dla celów pozarentowych

Orzekanie o niepełnosprawności dla celów pozarentowych

Zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych o niepełnosprawności orzekają zespoły powiatowe oraz wojewódzkie.

Osoba zainteresowana otrzymaniem orzeczenia o niepełnosprawności składa wniosek do Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, właściwość określa się według naszego miejsca stałego pobytu (czyli najczęściej według danych z dowodu osobistego).

Do wniosku dołączyć trzeba całą posiadaną dokumentację odnośnie prowadzonego leczenia oraz aktualne zaświadczenie wystawione przez lekarza prowadzącego odnośnie naszego stanu zdrowia, historii leczenia oraz rokowań na przyszłość. Po złożeniu wniosku, zazwyczaj na posiedzenie składu orzekającego czeka się około miesiąca, w niektórych miejscowościach – nawet do dwóch, trzech miesięcy.

O terminie posiedzenia, Powiatowy Zespół powiadania w drodze listu poleconego. Jeżeli nasz stan zdrowia uniemożliwia osobiste stawiennictwo, lekarz powinien umieścić taką informację w wypisywanym przez siebie zaświadczeniu o stanie zdrowia.  Każdy Zespół składa się z lekarza, który jest jego przewodniczącym, pracownika badającego naszą sytuację „społeczną” oraz sekretarza.

Podczas posiedzenia czekają nas dwa spotkania. Pierwsze z pracownikiem, który ma zająć się –ogólnie rzecz ujmując – stroną socjalną, może nim być doradca zawodowy, psycholog, pracownik socjalny, pedagog.  Jego zadaniem jest uzyskanie od zainteresowanego informacji na temat między innymi poziomu wykształcenia, posiadanych kwalifikacjach zawodowych, warunkach mieszkaniowych, stanie materialnym, poziomie inteligencji, zaburzeń werbalnych oraz ruchowych, poziomie uzależnienia od osób trzecich w codziennym życiu (na przykład czynności samoobsługowe, gotowanie, sprzątanie, robienie zakupów), predyspozycji zawodowych a także konieczności otrzymania wsparcia w pełnieniu ról społecznych.

Stawki VAT w 2014, 2015 i 2016 roku

Stawki podatku od nieruchomości 2013 / 2014

Drugie spotkanie odbywa się z lekarzem, który po wcześniejszym zapoznaniu się z naszym wnioskiem, historią choroby, dokumentacją medyczną, zaświadczeniem lekarskim zada nam kilka pytań odnośnie stanu zdrowia.

Po zakończonej wizycie, musimy czekać około tygodnia na przygotowanie orzeczenia o przyznaniu albo nieprzyznaniu stopnia niepełnosprawności. Obecnie rozróżniamy trzy stopnie niepełnosprawności: lekki, umiarkowany oraz znaczny, różnią się między sobą skalą zaburzenia prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Jeżeli jesteśmy niezadowoleni z wydanego przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności orzeczenia, możemy w ciągu 14 dni odwołać się za pośrednictwem Powiatowego Zespołu do Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Po otrzymaniu naszego odwołania, Powiatowy Zespół ma 7 dni na jego ewentualne uwzględnienie w całości i zmianę wydanego orzeczenia, jeśli tego nie zrobi – przekazuje odwołanie wraz z posiadaną dokumentacją Wojewódzkiemu Zespołowi. Wojewódzki Zespół wyznacza datę swojego posiedzenia, na które dostajemy wezwanie, w jego efekcie poprzednie orzeczenie może być podtrzymane, zmienione w części albo całości. Jeśli dotychczasowe orzeczenia jest w całości albo części zmieniane, Wojewódzki Zespół od razu orzeka w uchylonym zakresie.

Od orzeczeń wydanych przez Wojewódzkie Zespoły do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, prawdo odwołania przysługuje do właściwego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych w ciągu 30 dni od otrzymania orzeczenia. Postępowanie przed sądem jest bezpłatne, jednak może trwać bardzo długo z powodu dużego oblężenia sądów i konieczności powoływania biegłych z zakresu odpowiedniego działu medycyny.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o.o.

Spółka Doradztwa Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama