REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Orzekanie o niepełnosprawności dla celów pozarentowych

Krystyna Sulczewska
Orzekanie o niepełnosprawności dla celów pozarentowych
Orzekanie o niepełnosprawności dla celów pozarentowych

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych o niepełnosprawności orzekają zespoły powiatowe oraz wojewódzkie.

Osoba zainteresowana otrzymaniem orzeczenia o niepełnosprawności składa wniosek do Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, właściwość określa się według naszego miejsca stałego pobytu (czyli najczęściej według danych z dowodu osobistego).

REKLAMA

Autopromocja

Do wniosku dołączyć trzeba całą posiadaną dokumentację odnośnie prowadzonego leczenia oraz aktualne zaświadczenie wystawione przez lekarza prowadzącego odnośnie naszego stanu zdrowia, historii leczenia oraz rokowań na przyszłość. Po złożeniu wniosku, zazwyczaj na posiedzenie składu orzekającego czeka się około miesiąca, w niektórych miejscowościach – nawet do dwóch, trzech miesięcy.

O terminie posiedzenia, Powiatowy Zespół powiadania w drodze listu poleconego. Jeżeli nasz stan zdrowia uniemożliwia osobiste stawiennictwo, lekarz powinien umieścić taką informację w wypisywanym przez siebie zaświadczeniu o stanie zdrowia.  Każdy Zespół składa się z lekarza, który jest jego przewodniczącym, pracownika badającego naszą sytuację „społeczną” oraz sekretarza.

Podczas posiedzenia czekają nas dwa spotkania. Pierwsze z pracownikiem, który ma zająć się –ogólnie rzecz ujmując – stroną socjalną, może nim być doradca zawodowy, psycholog, pracownik socjalny, pedagog.  Jego zadaniem jest uzyskanie od zainteresowanego informacji na temat między innymi poziomu wykształcenia, posiadanych kwalifikacjach zawodowych, warunkach mieszkaniowych, stanie materialnym, poziomie inteligencji, zaburzeń werbalnych oraz ruchowych, poziomie uzależnienia od osób trzecich w codziennym życiu (na przykład czynności samoobsługowe, gotowanie, sprzątanie, robienie zakupów), predyspozycji zawodowych a także konieczności otrzymania wsparcia w pełnieniu ról społecznych.

Stawki VAT w 2014, 2015 i 2016 roku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stawki podatku od nieruchomości 2013 / 2014

Drugie spotkanie odbywa się z lekarzem, który po wcześniejszym zapoznaniu się z naszym wnioskiem, historią choroby, dokumentacją medyczną, zaświadczeniem lekarskim zada nam kilka pytań odnośnie stanu zdrowia.

REKLAMA

Po zakończonej wizycie, musimy czekać około tygodnia na przygotowanie orzeczenia o przyznaniu albo nieprzyznaniu stopnia niepełnosprawności. Obecnie rozróżniamy trzy stopnie niepełnosprawności: lekki, umiarkowany oraz znaczny, różnią się między sobą skalą zaburzenia prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Jeżeli jesteśmy niezadowoleni z wydanego przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności orzeczenia, możemy w ciągu 14 dni odwołać się za pośrednictwem Powiatowego Zespołu do Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Po otrzymaniu naszego odwołania, Powiatowy Zespół ma 7 dni na jego ewentualne uwzględnienie w całości i zmianę wydanego orzeczenia, jeśli tego nie zrobi – przekazuje odwołanie wraz z posiadaną dokumentacją Wojewódzkiemu Zespołowi. Wojewódzki Zespół wyznacza datę swojego posiedzenia, na które dostajemy wezwanie, w jego efekcie poprzednie orzeczenie może być podtrzymane, zmienione w części albo całości. Jeśli dotychczasowe orzeczenia jest w całości albo części zmieniane, Wojewódzki Zespół od razu orzeka w uchylonym zakresie.

Od orzeczeń wydanych przez Wojewódzkie Zespoły do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, prawdo odwołania przysługuje do właściwego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych w ciągu 30 dni od otrzymania orzeczenia. Postępowanie przed sądem jest bezpłatne, jednak może trwać bardzo długo z powodu dużego oblężenia sądów i konieczności powoływania biegłych z zakresu odpowiedniego działu medycyny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

REKLAMA

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA