Jakie zmiany zajdą w zatrudnianiu niepełnosprawnych w 2012 roku
REKLAMA
REKLAMA
Zmiany w czasie pracy niepełnosprawnych pracowników
Czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Zgodnie ze zmianą wprowadzoną od 1 stycznia 2012 roku czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo, jeżeli lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad osoba niepełnosprawną wyda w odniesieniu do tej osoby zaświadczenie o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy. Przed zmianą przepis ten przewidywał, że czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.
REKLAMA
Koszty badań profilaktycznych ponosi pracodawca.
Skrócone normy czasu pracy, stosuje się od dnia przedstawienia pracodawcy zaświadczenia o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy.
Nadal osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.
Zobacz także: Praca niepełnosprawnego w godzinach nadliczbowych
Pracodawca prowadzący zakład pracy chronionej
Zmianie uległy również przepisy określające status pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej. Przed zmianą pracodawca prowadzący działalność gospodarczą przez okres co najmniej 12 miesięcy, zatrudniający nie mniej niż 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągający określony wskaźniki zatrudnienia osób niepełnosprawnych, przez okres co najmniej 6 miesięcy, uzyskiwał status pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej, jeżeli wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosił:
- co najmniej 40 proc., a w tym co najmniej 10 proc. ogółu zatrudnionych stanowią osoby zaliczone do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności albo
- co najmniej 30 proc. niewidomych lub psychicznie chorych, albo upośledzonych umysłowo zaliczonych do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.
Po zmianie, która zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2012 roku wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych, który daje status pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej wynosi co najmniej 50 proc., a w tym co najmniej 20 proc. ogółu zatrudnionych stanowią osoby zaliczone do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.
Drugi wskaźnik dotyczący miedzy innymi osób niewidomych, psychicznie chorych nie uległ zmianie.
Zobacz także: Na jakich pracowników niepełnosprawnych przysługuje dofinansowanie?
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych ustaw (Dz. U. 2010 nr 226 poz. 1475)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat