Pracownik pomagający osobie niepełnosprawnej
REKLAMA
REKLAMA
Pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne mogą liczyć na dodatkowe przywileje związane z aktywizacją osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Wśród licznych form wsparcia jest także zwrot z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych miesięcznych kosztów zatrudnienia pracowników pomagających niepełnosprawnemu w adaptacji z otoczeniem oraz w czynnościach, których z uwagi na ograniczoną sprawność nie jest w stanie wykonywać samodzielnie lub w całości.
REKLAMA
Liczba godzin przeznaczonych na pomoc niepełnosprawnemu pracownikowi nie może przekraczać 20% liczby godzin pracownika w danym miesiącu.
Zwrotu kosztów dokonuje starosta lub prezydent miasta na prawach powiatu po zawarciu właściwej umowy.
W przypadku gdy to starosta lub prezydent miasta na prawach powiatu jest pracodawcą osoby niepełnosprawnej, wówczas taki wniosek o zwrot kosztów zatrudnienia pracowników pomagających pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy powinien zostać złożony bezpośrednio do Prezesa Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Zobacz: Dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego
Nie ma przy tym żadnych ograniczeń aby osobie niepełnosprawnej pomagała inna osoba niepełnosprawna. Poprzez analogię powyższe postępowanie można również odnieść do sytuacji, w której osoba niepełnosprawna jak i pracownik pomagający pracują w danej firmie czy instytucji od dawna, a zajmowane przez niepełnosprawnego stanowisko pracy i zakres obowiązków nie uległ zmianie. Ma to miejsce wówczas, gdy pogorszenie stanu zdrowia pracownika niepełnosprawnego nastąpi nagle, co może powodować konieczność zapewnienia pomocy w wykonywaniu czynności na dotychczasowym stanowisku pracy.
Zwrot kosztów obejmuje wynagrodzenie pracowników pomagających pracownikowi niepełnosprawnemu w zakresie czynności ułatwiających komunikowanie się z otoczeniem, a także czynności niemożliwych lub trudnych do samodzielnego wykonania przez pracownika niepełnosprawnego na stanowisku pracy, za czas poświęcony wyłącznie na tę pomoc.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92)
Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 15 września 2004 r. w sprawie zwrotu kosztów przystosowania stanowisk pracy, adaptacji pomieszczeń i urządzeń do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz kosztów zatrudnienia pracownika pomagającego pracownikowi niepełnosprawnemu (Dz. U. Nr 215 poz. 2186 z późn. zm.)
Zobacz serwis: Zatrudnianie niepełnosprawnych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat