| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Zatrudnianie niepełnosprawnych > Pracownik pomagający osobie niepełnosprawnej

Pracownik pomagający osobie niepełnosprawnej

Pracodawca zatrudniający osobę bezrobotną, której konieczna jest pomoc osoby trzeciej może starać o zwrot kosztów zatrudnienia takiej osoby.

Pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne mogą liczyć na dodatkowe przywileje związane z aktywizacją osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Wśród licznych form wsparcia jest także zwrot z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych miesięcznych kosztów zatrudnienia pracowników pomagających niepełnosprawnemu w adaptacji z otoczeniem oraz w czynnościach, których z uwagi na ograniczoną sprawność nie jest w stanie wykonywać samodzielnie lub w całości.

Liczba godzin przeznaczonych na pomoc niepełnosprawnemu pracownikowi nie może przekraczać 20% liczby godzin pracownika w danym miesiącu.

Zwrotu kosztów dokonuje starosta lub prezydent miasta na prawach powiatu po zawarciu właściwej umowy.

W przypadku gdy to starosta lub prezydent miasta na prawach powiatu jest pracodawcą osoby niepełnosprawnej, wówczas taki wniosek o zwrot kosztów zatrudnienia pracowników pomagających pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy powinien zostać złożony bezpośrednio do Prezesa Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Zobacz: Dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego

Nie ma przy tym żadnych ograniczeń aby osobie niepełnosprawnej pomagała inna osoba niepełnosprawna. Poprzez analogię powyższe postępowanie można również odnieść do sytuacji, w której osoba niepełnosprawna jak i pracownik pomagający pracują w danej firmie czy instytucji od dawna, a zajmowane przez niepełnosprawnego stanowisko pracy i zakres obowiązków nie uległ zmianie. Ma to miejsce wówczas, gdy pogorszenie stanu zdrowia pracownika niepełnosprawnego nastąpi nagle, co może powodować konieczność zapewnienia pomocy w wykonywaniu czynności na dotychczasowym stanowisku pracy.

Zwrot kosztów obejmuje wynagrodzenie pracowników pomagających pracownikowi niepełnosprawnemu w zakresie czynności ułatwiających komunikowanie się z otoczeniem, a także czynności niemożliwych lub trudnych do samodzielnego wykonania przez pracownika niepełnosprawnego na stanowisku pracy, za czas poświęcony wyłącznie na tę pomoc.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92)
Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 15 września 2004 r. w sprawie zwrotu kosztów przystosowania stanowisk pracy, adaptacji pomieszczeń i urządzeń do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz kosztów zatrudnienia pracownika pomagającego pracownikowi niepełnosprawnemu (Dz. U. Nr 215 poz. 2186 z późn. zm.)

Zobacz serwis: Zatrudnianie niepełnosprawnych

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ziobrowski Tax & Law

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »