Kiedy wojewoda wyda zezwolenie na pracę bez badania warunków specjalnych?
REKLAMA
REKLAMA
Dla przypomnienia należy wskazać, że w przypadku różnych grup cudzoziemców obowiązują różne warunki, które wojewoda musi zbadać. Przykładowo, w przypadku cudzoziemca wykonującego pracę dla podmiotu mającego siedzibę w Polsce, wojewoda bada wysokość wynagrodzenia, która będzie określona w umowie z cudzoziemcem oraz informację starosty właściwego ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy w oparciu o rejestry bezrobotnych i poszukujących pracy lub o negatywnym wyniku rekrutacji organizowanej dla pracodawcy.
REKLAMA
Przeczytaj też: Co się wlicza do minimalnego wynagrodzenia
Dla pracowników cudzoziemców pełniących funkcje w zarządach spółek, takim dodatkowym warunkiem, który musi być wzięty przez wojewodę pod uwagę jest wysokość osiągniętego przez osobę prawną dochodu w poprzednim roku podatkowym, który nie może być niższy niż 12-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w województwie w trzecim kwartale roku poprzedzającego złożenie wniosku.
Są jednak przypadki, kiedy wojewoda nie bada takich szczególnych okoliczności.
Wojewoda wydaje zezwolenie na pracę bez uwzględnienia warunków specjalnych, w przypadku cudzoziemca, który:
1) w okresie 3 lat poprzedzających złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na pracę ukończył szkołę lub uczelnię wyższą z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo innego państwa Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Konfederacji Szwajcarskiej lub
Zobacz też: Jak zlicza się staż urlopowy pracownika
2) przez 3 lata poprzedzające złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na zamieszkanie przebywał legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat