reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wysokość wynagrodzenia > Co się wlicza do minimalnego wynagrodzenia?

Co się wlicza do minimalnego wynagrodzenia?

Minimalne wynagrodzenie jest to określona rozporządzeniem kwota, którą pracodawca musi nam wypłacać jeżeli jesteśmy zatrudnieni na cały etat. Czy jednak jest to tylko pensja zasadnicza, czy może jeszcze inne składniki?

Sprawdź -> Minimalne wynagrodzenie w 2018 r. - wpływ na świadczenia pracownicze

W praktyce pojawiło się bardzo wiele wątpliwości, co tak naprawdę jest minimalnym wynagrodzeniem, czy tylko wynagrodzenie zasadnicze, czy też otrzymywane nagrody i premie. Aby nie było tych wątpliwości, a także aby pracownicy nie czuli się pokrzywdzeni, Główny Urząd Statystyczny podał listę składników wynagrodzenia i świadczeń wynikających ze stosunku pracy, które zaliczył do wynagrodzeń osobowych, i których otrzymywanie nie obliguje pracodawcy do dopłaty pensji do kwoty minimalnej.

Zgodnie z listą GUS wszystko co otrzymujemy oprócz wynagrodzenia zasadniczego, czyli dodatki za staż pracy oraz inne dodatki za szczególne właściwości pracy, szczególne kwalifikacje lub warunki pracy; premie i nagrody regulaminowe i uznaniowe, dopłaty (dodatki) wyrównawcze inne, są wliczane do naszego minimalnego wynagrodzenia.

Zobacz: Przestawienie czasu a wynagrodzenie za pracę w nocy

Minimalne wynagrodzenie w 2009 roku wynosi 1276zł. Pan Tomek pracuje na cały etat i w marcu otrzymał 1100zł wynagrodzenia zasadniczego, ale także 200zł premii, łącznie zatem 1300zł. Taka wypłata wynagrodzenia jest zgodna z prawem. Gdyby natomiast Pan Tomek nie otrzymał premii, a zatem jedynie 1100zł, byłaby to kwota poniżej wynagrodzenia minimalnego, a zatem miałby w stosunku do pracodawcy roszczenie o dopłatę wynagrodzenia do kwoty 1276zł.

Polecamy książkę: Dokumentacja kadrowa. Wzory dokumentów i wyjaśnienia

Mamy jednak świadczenia, które nie są wliczane do minimalnego wynagrodzenia i nie mają na nie wpływu, a są to:

  • nagrody jubileuszowe,
  • odprawy pieniężne przysługujące pracownikom w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy,
  • wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych,
  • dodatek na pracę w porze nocnej
  • inne elementy wynagrodzenia nazywane dodatkami w przepisach np. dodatki z tytułu pracy w warunkach szkodliwych lub uciążliwych dla zdrowia pracownika.

Pan Tomek otrzymał w marcu 1100zł wynagrodzenia zasadniczego i 500zł premii jubileuszowej. Pracodawca uznał, że nagroda dolicza się do kwoty wynagrodzenia i że Pan Tomek otrzymał kwotę powyżej minimalnej. Pracodawca jednak w tej sytuacji nie miał racji, gdyż nagroda jubileuszowa jest świadczeniem niezależnym i musi on dopłacić Panu Tomkowi do wynagrodzenia minimalnego kwotę 176zł (wyrównać do 1276zł).

Zobacz serwis: Ochrona wynagrodzenia

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 16.11.2017

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wszystko co otrzymujemy oprócz wynagrodzenia zasadniczego jest wliczane do minimalnego wynagrodzenia.
Wszystko co otrzymujemy oprócz wynagrodzenia zasadniczego jest wliczane do minimalnego wynagrodzenia.

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama