| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Ułatwienie kradzieży a odpowiedzialność pracownika

Ułatwienie kradzieży a odpowiedzialność pracownika

W wyroku z dnia z 9 lutego 1999 r., sygn. akt: I PKN 566/98 Sąd Najwyższy stwierdził, że kradzież mienia powierzonego pracownikowi nie może być uznana za niezależną od niego przyczynę niedoboru wówczas, gdy pracownik, zwłaszcza zatrudniony na kierowniczym stanowisku, przez swe nieroztropne zachowanie ułatwia jej dokonanie.

Jerzy F. był głównym księgowym w spółce "P." S.A. Jego obowiązkiem było, m.in., pobieranie gotówki z banku i przekazywanie jej do kasy spółki. Dnia 12 listopada 1996 r. pracownik pobrał z banku dużą sumę pieniędzy należących do pracodawcy. Przewoził je do firmy własnym samochodem w teczce zamykanej na zamek szyfrowy. W czasie jazdy okazało się, że w samochodzie trzeba wymienić koło. Jerzy F. w czasie wymiany koła pozostawił pieniądze w kabinie samochodu nie sprawdzając jednocześnie, czy wszystkie drzwi są zamknięte. Po zakończeniu wymiany koła pracownik stwierdził, że brak jest teczki z pieniędzmi i zgłosił ich kradzież. Policja nie ustaliła jednak sprawcy kradzieży. Pracodawca zażądał więc od pracownika wyrównania szkody w pełnej wysokości. Pracownik odmówił twierdząc, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych. Sprawa trafiła do sądu pracy.

Przeczytaj również: Czy pracodawca może gromadzić notatki służbowe

Sąd Najwyższy nie zgodził się z pracownikiem. Stwierdził, że Jerzy F. nie zachował elementarnej staranności w pieczy nad powierzonym mu mieniem. Nie sprawdził bowiem zamknięcia drzwi samochodu i pozostawił w kabinie samochodu dużą sumę pieniędzy bez żadnego dozoru. Zachowanie pracownika umożliwiło więc lub co najmniej ułatwiło kradzież mienia należącego do pracodawcy. Sąd Najwyższy podkreślił, że od Jerzego F. można było oczekiwać należytej rozwagi, skoro pracował jako główny księgowy i znał zasady postępowania z pieniędzmi. Nie można więc uznać, że szkoda w mieniu pracodawcy powstała z przyczyn niezależnych od pracownika. A zatem Jerzy F. powinien ponieść pełną odpowiedzialność za powstanie tej szkody.

Polecamy serwis: ZUS

Pracownik, którego pracodawca powierzył mienie z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się, odpowiada za szkody powstałe w tym mieniu w pełnej wysokości. Pracownik może zwolnić się z tej odpowiedzialności jeżeli wykaże, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych. Kradzież może być taką przyczyną, jeżeli została dokonana przez osoby trzecie. Jeżeli jednak pracownik nie zabezpieczył mienia we właściwy sposób i nie dochował należytej staranności, wówczas sam odpowie za utracone mienie.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »