REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ile powinna wynosić przerwa obiadowa dla pracowników?

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
Przerwa obiadowa dla pracowników.
Przerwa obiadowa dla pracowników.

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicy bardzo często zgłaszają pracodawcom potrzebę wyjścia z pracy w celu załatwienia spraw osobistych, co wiąże się zazwyczaj ze zwolnieniem z pracy na określony czas. Wielu pracowników chciałoby także w ciągu pracy mieć czas na zjedzenie obiadu. Czy pracodawca może wprowadzić w ciągu dnia przerwę w pracy, którą pracownicy będą mogli wykorzystać według swoich potrzeb?

Każdemu pracownikowi, którego wymiar czasu pracy wynosi minimum 6 godzin, przysługuje 15 min przerwy wliczanej do czasu pracy. Często jest to jednak za mało. Dlatego też Kodeks pracy dał pracodawcy możliwość wprowadzenia dłużej przerwy, nieprzekraczającej 60 min, która jednak nie jest wliczana do czasu pracy, a w konsekwencji niepłatna. Oznacza to, że wprowadzenie takiej przerwy obiadowej – jakkolwiek korzystne dla pracownika – będzie w praktyce oznaczało wydłużenie czasu, jaki pracownik musi spędzić w pracy o godzinę.

Autopromocja

Pan Tomek pracuje w biurze rachunkowym, w godzinach od 10.00 do 18.00. Pracodawca, w związku z licznymi prośbami pracowników, rozważa możliwość wprowadzenia przerwy na załatwienie spraw osobistych, w godzinach od 13.00 do 14.00, co jednocześnie zwiększy ogólny wymiar pracy i pracownicy będą musieli zostawać w pracy do 19.00.

Przeczytaj również: O rodzaju umowy decyduje jej treść a nie nazwa

Oczywiście nie ma przeszkód prawnych, aby taka przerwa była krótsza, ważne żeby nie przekraczała 60min. Ponadto, może ona mieć zastosowanie nie tylko do pracowników, którzy pracują na cały etat, ale także do tych zatrudnionych na pół etatu, czy w innych systemach czasu pracy.

Wprowadzenie przerwy obiadowej

Kodeks pracy stanowi, że opisaną wyżej przerwę pracodawca może wprowadzić w regulaminie pracy lub w zakładowym układzie zbiorowym pracy. Jeżeli pracodawca nie ma obowiązku wprowadzania regulaminu pracy i nie jest objęty układem zbiorowym, wyjątkowo może taką przerwę wprowadzić także w umowie o pracę. Powyższe oznacza, że wprowadzenie takiej przerwy trzeba dokładnie przemyśleć i podjąć stosowne kroki formalne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy także pamiętać, że jeżeli taka przerwa obowiązuje w danym zakładzie pracy, to pracownicy mają obowiązek z niej korzystać. Pracodawca nie jest uprawniony do sprawdzania, co pracownicy robią w czasie tej przerwy, mogą oni zatem zarówno wyjść z zakładu pracy, jak i pracować w tym czasie. Bez względu na to, jak pracownik wykorzysta przerwę, obowiązuje go przedłużony wymiar czasu pracy.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracownik z pracodawcą indywidualnie umówił się, że nie będzie korzystał z takiej przerwy i chciałby wychodzić z pracy po 8 godzinach. Jeżeli pracodawca się na to zgodzi, wtedy pracownik jest wolny, jeżeli jednak nie, to wcześniejsze wychodzenie z pracy będzie naruszeniem obowiązków pracowniczych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2024 r. Czy należy zmienić umowę o pracę?

    W przyszłym roku dwa razy zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. minimalne wynagrodzenie wyniesie 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. do końca roku – 4300 zł. W związku z tym pracodawcy powinni sprawdzić wysokość pensji pracowników. Wynagrodzenie niższe od minimalnego może oznaczać konieczność zmiany umowy o pracę.

    Dodatek do wynagrodzenia za pracę w nocy. Obliczyliśmy, ile wynosi w poszczególnych miesiącach 2024 r.

    Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dodatek przysługuje za każdą godzinę pracy w nocy, niezależnie od innych należności.

    Odpis na zfśs w 2024 r. Czy podstawą naliczenia będzie przeciętne wynagrodzenie w 2023 r.?

    Odpis na zfśs od lat ustalany był w ustawach okołobudżetowych. Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 nie reguluje tej kwestii. Jeśli to się nie zmieni, to pracodawcy ustalą wysokość odpisu według zasad określonych w ustawie o zfśs.

    Zwolnienie lekarskie na urlopie

    Co się dzieje, kiedy pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy? Jak choroba pracownika wpływa na urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i bezpłatny?

    REKLAMA

    Kiedy można wziąć urlop w nowej pracy?

    Zmiana pracodawcy w trakcie roku powoduje wątpliwości dotyczące urlopu wypoczynkowego. Po jakim czasie można wziąć urlop w nowej pracy? Od czego zależy, kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie?
     

    Wigilia 2023 bez handlu. Które niedziele grudnia będą handlowe. Senat przyjął nowelę dotyczącą handlu w niedziele

    Gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię – to główne założenie ustawy zgłoszonej przez Polskę 2050. Sejm uchwalił ustawę w środę 29 listopada, Senat przyjął ją bez poprawek w czwartek 30 listopada. W 2023 r. niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

    Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

    Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – wciąż trwają nad tym prace legislacyjne w Sejmie i Senacie. Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy 3 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wyjaśniamy.

    Świąteczne prezenty firmowe a skutki podatkowe

    Prezenty firmowe a skutki podatkowe – w świątecznym czasie nie zapominaj o fiskusie! Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym firmy wyrażają wdzięczność swoim pracownikom i partnerom biznesowym. Jak rozliczyć podatek za świąteczne prezenty?

    REKLAMA

    Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

    Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

    Czy w 2024 roku korzystniej będzie wziąć zwolnienie z powodu działania siły wyższej, urlop na żądanie a może urlop opiekuńczy?

    Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

    REKLAMA