REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ile powinna wynosić przerwa obiadowa dla pracowników?

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
Przerwa obiadowa dla pracowników.
Przerwa obiadowa dla pracowników.

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicy bardzo często zgłaszają pracodawcom potrzebę wyjścia z pracy w celu załatwienia spraw osobistych, co wiąże się zazwyczaj ze zwolnieniem z pracy na określony czas. Wielu pracowników chciałoby także w ciągu pracy mieć czas na zjedzenie obiadu. Czy pracodawca może wprowadzić w ciągu dnia przerwę w pracy, którą pracownicy będą mogli wykorzystać według swoich potrzeb?

Każdemu pracownikowi, którego wymiar czasu pracy wynosi minimum 6 godzin, przysługuje 15 min przerwy wliczanej do czasu pracy. Często jest to jednak za mało. Dlatego też Kodeks pracy dał pracodawcy możliwość wprowadzenia dłużej przerwy, nieprzekraczającej 60 min, która jednak nie jest wliczana do czasu pracy, a w konsekwencji niepłatna. Oznacza to, że wprowadzenie takiej przerwy obiadowej – jakkolwiek korzystne dla pracownika – będzie w praktyce oznaczało wydłużenie czasu, jaki pracownik musi spędzić w pracy o godzinę.

Autopromocja

Pan Tomek pracuje w biurze rachunkowym, w godzinach od 10.00 do 18.00. Pracodawca, w związku z licznymi prośbami pracowników, rozważa możliwość wprowadzenia przerwy na załatwienie spraw osobistych, w godzinach od 13.00 do 14.00, co jednocześnie zwiększy ogólny wymiar pracy i pracownicy będą musieli zostawać w pracy do 19.00.

Przeczytaj również: O rodzaju umowy decyduje jej treść a nie nazwa

Oczywiście nie ma przeszkód prawnych, aby taka przerwa była krótsza, ważne żeby nie przekraczała 60min. Ponadto, może ona mieć zastosowanie nie tylko do pracowników, którzy pracują na cały etat, ale także do tych zatrudnionych na pół etatu, czy w innych systemach czasu pracy.

Wprowadzenie przerwy obiadowej

Kodeks pracy stanowi, że opisaną wyżej przerwę pracodawca może wprowadzić w regulaminie pracy lub w zakładowym układzie zbiorowym pracy. Jeżeli pracodawca nie ma obowiązku wprowadzania regulaminu pracy i nie jest objęty układem zbiorowym, wyjątkowo może taką przerwę wprowadzić także w umowie o pracę. Powyższe oznacza, że wprowadzenie takiej przerwy trzeba dokładnie przemyśleć i podjąć stosowne kroki formalne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy także pamiętać, że jeżeli taka przerwa obowiązuje w danym zakładzie pracy, to pracownicy mają obowiązek z niej korzystać. Pracodawca nie jest uprawniony do sprawdzania, co pracownicy robią w czasie tej przerwy, mogą oni zatem zarówno wyjść z zakładu pracy, jak i pracować w tym czasie. Bez względu na to, jak pracownik wykorzysta przerwę, obowiązuje go przedłużony wymiar czasu pracy.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracownik z pracodawcą indywidualnie umówił się, że nie będzie korzystał z takiej przerwy i chciałby wychodzić z pracy po 8 godzinach. Jeżeli pracodawca się na to zgodzi, wtedy pracownik jest wolny, jeżeli jednak nie, to wcześniejsze wychodzenie z pracy będzie naruszeniem obowiązków pracowniczych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będzie więcej niedziel handlowych. Wyższe wynagrodzenia pracowników. Skutki VAT

W Sejmie znajduje się projekt ustawy nowelizującej ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Znacznie zwiększy się liczba niedziel, w które handel będzie dozwolony. Ustawa rozszerzy też wynagrodzenia i inne uprawnienia pracownicze z tytułu pracy w niedzielę. Jakie byłyby skutki zwiększenia liczby handlowych niedziel w zakresie podatku VAT?

Wyrok SN: Zmarły nie skorzystał z emerytury. Trzy lata. Wdowa ma gwarantowaną wypłatę z emerytury

Wdowa otrzyma świadczenie będące udziałem w kapitale wypracowanym przez zmarłego emeryta. Uzasadnieniem gwarantowanej wypłaty jest nieskorzystanie przez emeryta ze swojego kapitału.

Zostań urzędnikiem służby cywilnej. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r. Niższa opłata i nowe kursy

Do 31 maja 2024 r. można zgłaszać się do postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej. Wysokość opłaty została obniżona. Dodano też nowe kursy w Systemie e-learningowym służby cywilnej.

Premier D. Tusk: W 2025 r. pensja minimalna około 4515 zł (brutto). 3407,35 zł (netto). Koniec wysokich podwyżek pensji, emerytur, zasiłków?

I koniec ten wymusza po prostu spadająca inflacja. Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do corocznych podwyżek pensji, zasiłków, emerytur. Chyba musimy sobie przypomnieć, że 12% podwyżki pensji hurtem dla wszystkich "rok w rok", nie jest normalne w zrównoważonej gospodarce.

REKLAMA

Wiek emerytalny do zmiany czy zrównania: emerytura z ZUS dla kobiet dopiero po ukończeniu 65 roku życia, a dla mężczyzn

Wiek emerytalny kobiet jest do zmiany - to prawie przesądzone. Argumenty są dużej wagi: dyskryminacja - bo mężczyzn dotyczy wiek emerytalny pięć lat wyższy i ekonomiczne - kobiety z tego powodu dostają dużo niższe emerytury. Bardziej dyskusyjna jest kwestia czy ogólnie wiek emerytalny powinien być podwyższony.

Gdzie in vitro refundowane? W jakich miastach jest dofinansowanie do in vitro? [wykaz placówek]

Wreszcie! Wiele par na to czekało - wiadomo już gdzie in vitro jest refundowane. Jest szczegółowy wykaz miast i placówek. Tych miejsc jest łącznie 58! Najwięcej placówek jest w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i w Katowicach. Łączna suma przyznanych kwot na 2024 rok wynosi 359,135,885.00 zł. W latach 2024-2028” łącznie ma zostać przeznaczone 2,5 mld zł. 

Zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

Czy jest zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Komu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Kiedy przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Jak uzyskać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego?

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem?

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem? W praktyce powstaje wiele wątpliwości jakie dane pracowników i do jakich celów może wykorzystywać pracodawca. Okazuje się, że przepisy nie są restrykcyjne, ale najważniejsza jest dobrowolna zgoda pracownika.

REKLAMA

Wypłata świadczenia urlopowego w 2024 roku a wpłata na PPK

Czy od wypłacanego w 2024 roku pracownikom świadczenia urlopowego pracodawca ma obowiązek naliczać wpłaty do PPK?

Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024?

Kiedy wybory do europarlamentu? W jakich godzinach są wybory do europarlamentu? Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024? Jak głosować w wyborach do europarlamentu? Czy członkom komisji przysługuje zwrot kosztów dojazdu?

REKLAMA