Zgoda pracownika na lepsze warunki pracy
REKLAMA
REKLAMA
Pracodawcy niestety często wyrażają opinię, że jeżeli warunki pracy, a szczególnie wynagrodzenie są lepsze, to pracownik na pewno się zgodzi. Tymczasem w praktyce bywa inaczej.
REKLAMA
Bez względu na to, czy warunki pracy i płacy pracownika zmieniają się na lepsze czy gorsze, zawsze niezbędne jest uzyskanie zgody pracownika.
Istotne z punktu widzenia pracownika jest to, czy zmiana warunków wynagrodzenia następuje poprzez zwyczajne zaproponowanie zmiany płacy, na które pracownik może się zgodzić lub nie, czy na podstawie wypowiedzenia zmieniającego. O ile bowiem zwykłe zaproponowanie lepszych warunków nie rodzi w zasadzie żadnych skutków w przypadku odmowy pracownika, o tyle w przypadku wypowiedzenia zmieniającego konsekwencje odmowy są znacznie szersze.
Pan Jan pracuje w banku, gdzie w obowiązuje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w którym jest zapis, że pracodawca refunduje pracownikom dodatkową opiekę medyczną w przypadku gdy zarabiają mniej niż 4500 brutto. Obecnie Pan Jan zarabia 4300 brutto, a pracodawca zaproponował mu 300zł brutto podwyżki. Nie jest to duża kwota, a ponadto Pan Jan straci możliwość dofinansowania opieki medycznej. Wobec czego nie godzi się na podwyżkę.
Polecamy: O rodzaju umowy decyduje jej treść a nie nazwa
Zgodnie bowiem z art. 42 § 3 Kodeksu pracy, w razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki.
Pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat