reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Zgoda pracownika na lepsze warunki pracy

Zgoda pracownika na lepsze warunki pracy

W praktyce przyjęło się, że zmiana warunków pracy i płacy, tzw. wypowiedzenie zmieniające jest stosowane tylko w przypadku zmiany warunków zatrudnienia na mniej korzystne dla pracownika. W rzeczywistości jest jednak tak, że również zaproponowanie lepszych warunków obliguje pracodawcę do uzyskania zgody pracownika na takie zmiany.

Pracodawcy niestety często wyrażają opinię, że jeżeli warunki pracy, a szczególnie wynagrodzenie są lepsze, to pracownik na pewno się zgodzi. Tymczasem w praktyce bywa inaczej.

 Bez względu na to, czy warunki pracy i płacy pracownika zmieniają się na lepsze czy gorsze, zawsze niezbędne jest uzyskanie zgody pracownika.

Istotne z punktu widzenia pracownika jest to, czy zmiana warunków wynagrodzenia następuje poprzez zwyczajne zaproponowanie zmiany płacy, na które pracownik może się zgodzić lub nie, czy na podstawie wypowiedzenia zmieniającego. O ile bowiem zwykłe zaproponowanie lepszych warunków nie rodzi w zasadzie żadnych skutków w przypadku odmowy pracownika, o tyle w przypadku wypowiedzenia zmieniającego konsekwencje odmowy są znacznie szersze.

Pan Jan pracuje w banku, gdzie w obowiązuje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w którym jest zapis, że pracodawca refunduje pracownikom dodatkową opiekę medyczną w przypadku gdy zarabiają mniej niż 4500 brutto. Obecnie Pan Jan zarabia 4300 brutto, a pracodawca zaproponował mu 300zł brutto podwyżki. Nie jest to duża kwota, a ponadto Pan Jan straci możliwość dofinansowania opieki medycznej. Wobec czego nie godzi się na podwyżkę.

Polecamy: O rodzaju umowy decyduje jej treść a nie nazwa

Zgodnie bowiem z art. 42 § 3 Kodeksu pracy, w razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki.

Pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie.

Polecamy: Kiedy praca dozwolona jest w niedzielę i święta?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy a zgoda pracownika.
Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy a zgoda pracownika.

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)696.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

MODUŁ PARTNERSKI

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Sobaś

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama