REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca zdalna – stawki zwrotu za domowy prąd lub Internet

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Praca zdalna - bonus finansowy, ryczałt
Praca zdalna - bonus finansowy, ryczałt

REKLAMA

REKLAMA

Zatrudnieni zdalnie mogą uzyskać od pracodawcy zryczałtowany zwrot wydatków na prąd lub Internet. Brakuje jednak jednoznacznych wytycznych jak ustalić stawkę takiego ryczałtu. Punktem odniesienia mogą być kwoty stosowane przez organy państwowe.

Ryczałt za Internet i prąd w pracy zdalnej – „dodatek do pensji” bez podatku

Ryczałt za Internet i prąd w pracy zdalnej jest zwolniony z podatku i składek na ZUS. To mogłoby tworzyć potencjalną pokusę, aby część wynagrodzenia przekazać „legalnie pod stołem” ze względu na brak wyraźnych wytycznych w kwestii wysokości ryczałtu. 

REKLAMA

Autopromocja

Jednak pracodawcy, którzy chcą uniknąć negatywnych konsekwencji, powinni wziąć pod uwagę pewną „rynkową średnią” w tym zakresie. Stosowanie nieproporcjonalnie wysokich stawek ryczałtu za prąd lub Internet w pracy zdalnej mogłoby być uznane za obejście prawa. W najgorszym przypadku narażałoby na odpowiedzialność karnoskarbową.

Ryczałt za Internet i prąd w pracy zdalnej – jakie stawki stosują urzędy państwowe?

Zestawienie opublikowane przez Gazetę Prawną w publikacji „Każdy urząd inaczej liczy ryczałt za prace zdalną. Firmy są hojniejsze” pokazuje, że różne instytucje państwowe stosują różne stawki ryczałtu, które mieszczą się mniej więcej w przedziale 20 – 70 zł na miesiąc.

Najmniejszy zwrot kosztów dla pracujących zdalnie stosuje NFZ – jedynie ok. 20 zł miesięcznie. Niewiele więcej można uzyskać w izbach administracji skarbowej – ok 25 zł na miesiąc. Nieco bardziej hojne dla zatrudnionych zdalnie jest Ministerstwo Finansów – tam za pracę zdalną można uzyskać miesięczny zwrot kosztów na poziomie ok. 40 zł. Najbardziej szczodrym organem państwowym dla pracujących zdalnie jest Urząd Wojewódzki w Szczecinie – zatrudnieni tam urzędnicy mogą otrzymać zwrot w kwocie niewiele ponad 70 zł.

Ryczałt za Internet i prąd w pracy zdalnej – bezpieczniej nie stosować uproszczeń

Stawki ryczałtu za pracę zdalną przyjęte w organach państwowych wskazują, że należy wziąć pod uwagę liczbę dni w miesiącu przepracowanych zdalnie i na tej podstawie ustalić zryczałtowany zwrot tzn. przemnożyć konkretną stawkę przez ilość dni pracy zdalnej w miesiącu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co istotne – należy rozbić tą stawkę na zwrot za zużyty w domu prąd oraz na zwrot za Internet/telefon.

REKLAMA

Jeśli pracodawca sam zapewnia i opłaca Internet dla pracującego zdalnie, to nie może jednocześnie stosować ryczałtowego zwrotu za Internet. Analogicznie w przypadku telefonu - zryczałtowany zwrot kosztów za telefon jest możliwy jeśli pracujący zdalnie używa swojego telefonu (samodzielnie opłacanego) do celów służbowych.

Wspomniane wcześniej izby administracji skarbowej stosują dzienną stawkę zwrotu 0,68 zł za jeden dzień zużycia domowego prądu oraz 0,55 zł za sieć telekomunikacyjną. Z kolei bardziej szczodry Urząd Wojewódzki w Szczecinie zwraca 2,50 zł za każdy dzień pracy zdalnej oraz opcjonalnie 0,89 zł za dzień używania prywatnego telefonu do celów służbowych.

Ryczałt za Internet i prąd w pracy zdalnej – jakie stawki stosują przedsiębiorcy?

Eksperci cytowani przez Gazetę Prawną wskazują, że prywatni pracodawcy przyjmują nieco wyższe stawki zryczałtowanego zwrotu za prace zdalną – ok. 2-3 zł za dzień lub ok. 50-100 zł. za miesiąc. Jak już wspomniano, stosowanie zbyt daleko idących uproszczeń w tym zakresie stwarza pewne ryzyko dla pracodawców. Przedsiębiorca, który chce się czuć bezpiecznie od strony prawnej, powinien dysponować dokumentem ukazującym zasady kalkulacji ryczałtu. Dzienna stawka powinna jak najbardziej odzwierciedlać ceny rynkowe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA