REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca zdalna – stawki zwrotu za domowy prąd lub Internet

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Praca zdalna - bonus finansowy, ryczałt
Praca zdalna - bonus finansowy, ryczałt

REKLAMA

REKLAMA

Zatrudnieni zdalnie mogą uzyskać od pracodawcy zryczałtowany zwrot wydatków na prąd lub Internet. Brakuje jednak jednoznacznych wytycznych jak ustalić stawkę takiego ryczałtu. Punktem odniesienia mogą być kwoty stosowane przez organy państwowe.

Ryczałt za Internet i prąd w pracy zdalnej – „dodatek do pensji” bez podatku

Ryczałt za Internet i prąd w pracy zdalnej jest zwolniony z podatku i składek na ZUS. To mogłoby tworzyć potencjalną pokusę, aby część wynagrodzenia przekazać „legalnie pod stołem” ze względu na brak wyraźnych wytycznych w kwestii wysokości ryczałtu. 

Autopromocja

Jednak pracodawcy, którzy chcą uniknąć negatywnych konsekwencji, powinni wziąć pod uwagę pewną „rynkową średnią” w tym zakresie. Stosowanie nieproporcjonalnie wysokich stawek ryczałtu za prąd lub Internet w pracy zdalnej mogłoby być uznane za obejście prawa. W najgorszym przypadku narażałoby na odpowiedzialność karnoskarbową.

Ryczałt za Internet i prąd w pracy zdalnej – jakie stawki stosują urzędy państwowe?

Zestawienie opublikowane przez Gazetę Prawną w publikacji „Każdy urząd inaczej liczy ryczałt za prace zdalną. Firmy są hojniejsze” pokazuje, że różne instytucje państwowe stosują różne stawki ryczałtu, które mieszczą się mniej więcej w przedziale 20 – 70 zł na miesiąc.

Najmniejszy zwrot kosztów dla pracujących zdalnie stosuje NFZ – jedynie ok. 20 zł miesięcznie. Niewiele więcej można uzyskać w izbach administracji skarbowej – ok 25 zł na miesiąc. Nieco bardziej hojne dla zatrudnionych zdalnie jest Ministerstwo Finansów – tam za pracę zdalną można uzyskać miesięczny zwrot kosztów na poziomie ok. 40 zł. Najbardziej szczodrym organem państwowym dla pracujących zdalnie jest Urząd Wojewódzki w Szczecinie – zatrudnieni tam urzędnicy mogą otrzymać zwrot w kwocie niewiele ponad 70 zł.

Ryczałt za Internet i prąd w pracy zdalnej – bezpieczniej nie stosować uproszczeń

Stawki ryczałtu za pracę zdalną przyjęte w organach państwowych wskazują, że należy wziąć pod uwagę liczbę dni w miesiącu przepracowanych zdalnie i na tej podstawie ustalić zryczałtowany zwrot tzn. przemnożyć konkretną stawkę przez ilość dni pracy zdalnej w miesiącu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co istotne – należy rozbić tą stawkę na zwrot za zużyty w domu prąd oraz na zwrot za Internet/telefon.

Jeśli pracodawca sam zapewnia i opłaca Internet dla pracującego zdalnie, to nie może jednocześnie stosować ryczałtowego zwrotu za Internet. Analogicznie w przypadku telefonu - zryczałtowany zwrot kosztów za telefon jest możliwy jeśli pracujący zdalnie używa swojego telefonu (samodzielnie opłacanego) do celów służbowych.

Wspomniane wcześniej izby administracji skarbowej stosują dzienną stawkę zwrotu 0,68 zł za jeden dzień zużycia domowego prądu oraz 0,55 zł za sieć telekomunikacyjną. Z kolei bardziej szczodry Urząd Wojewódzki w Szczecinie zwraca 2,50 zł za każdy dzień pracy zdalnej oraz opcjonalnie 0,89 zł za dzień używania prywatnego telefonu do celów służbowych.

Ryczałt za Internet i prąd w pracy zdalnej – jakie stawki stosują przedsiębiorcy?

Eksperci cytowani przez Gazetę Prawną wskazują, że prywatni pracodawcy przyjmują nieco wyższe stawki zryczałtowanego zwrotu za prace zdalną – ok. 2-3 zł za dzień lub ok. 50-100 zł. za miesiąc. Jak już wspomniano, stosowanie zbyt daleko idących uproszczeń w tym zakresie stwarza pewne ryzyko dla pracodawców. Przedsiębiorca, który chce się czuć bezpiecznie od strony prawnej, powinien dysponować dokumentem ukazującym zasady kalkulacji ryczałtu. Dzienna stawka powinna jak najbardziej odzwierciedlać ceny rynkowe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do 29 lutego 2024 r. emeryci i renciści powinni poinformować ZUS o dodatkowych przychodach uzyskanych w 2023 r.

  Do 29 lutego 2024 r. należy poinformować ZUS o osiągniętych w zeszłym roku dodatkowych przychodach. Obowiązek taki mają osoby pobierające wcześniejszą emeryturę lub rentę, które w 2023 r. dorabiały do swoich świadczeń.

  13 emerytura 2024 brutto to 1780,96 zł. Ile trzynasta emerytura wynosi netto i kiedy jest wypłata?

  Trzynasta emerytura 2024 – ile na rękę otrzyma emeryt? To już szósty raz będzie w Polsce wypłacane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłata trzynastej emerytury? 

  Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

  Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

  Lidl poszukuje stażystów na wakacje, zainteresowanych szczególnie zarządzaniem. Poza rozwojem własnych kompetencji można nieźle zarobić

  Pierwsza praca często przesądza o całej karierze zawodowej w życiu. Dlatego tak ważna jest nie tylko dla absolwentów wyższych uczelni. Dobrze gdy można sprawdzić się na stażu, choćby poświęcając na to wakacje – jeśli się jeszcze studiuje. Jedną z takich okazji od kilkunastu lat daje studentom i absolwentom znana sieć dyskontowa – Lidl.

  REKLAMA

  Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

  Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

  Niedziela handlowa w marcu 2024 r. W którą niedzielę zakupy będą możliwe

  W marcu 2024 r. jest pięć niedziel. Czy w którąś z nich nie będzie obowiązywać zakaz handlu w niedziele i święta. Czy w marcu będzie niedziela handlowa? Gdzie można zrobić zakupy w niedziele marca 2024 r.? Wyjaśniamy.

  ZUS: Zwiększa się liczba cudzoziemców pracujących w Polsce. Obcokrajowcy zakładają własne firmy i zostają pracodawcami

  Statystyki ZUS z grudnia 2023 r. potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców w stosunku do 2022 r. Legalne zatrudnienie w Polsce podjęło ponad 1,12 mln obcokrajowców. Nie tylko podejmują zatrudnienie jako pracownicy, ale sami tworzą miejsca pracy zakładając firmy.

  Ponad 50% szefów mówi, że ma „wszystkiego dość” i chce zmienić pracę w 2024 roku. Dlaczego?

  Aż 58% osób zajmujących stanowiska kierownicze jest otwartych na zmianę pracy, co wynika przede wszystkim z poczucia, że nie otrzymują adekwatnego wynagrodzenia w obecnym miejscu zatrudnienia, ale też z powodu kiepskich relacji z przełożonymi i negatywnej atmosfery. Takie wnioski płyną z badania „Potrzeby liderów 2024”, zrealizowanego przez IRCenter na zlecenie Pluxee Polska. Lista codziennych wyzwań i obciążeń jest długa – aż 67% kierowników przyznaje, że doświadcza wypalenia zawodowego, jednak wielu z nich nie może liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy, ani tym bardziej okazywać swoich prawdziwych emocji. 

  REKLAMA

  Ostatnie 2 dni na roczną informację o stanie konta dla uczestnika PPK!

  Osoby uczestniczące w PPK powinny do końca lutego każdego roku otrzymać informację od instytucji finansowej prowadzącej ich rachunki PPK. Instytucja ta ma coroczny obowiązek przesyłania im informacji. Jakie dane znajdują się w rocznej informacji dla uczestnika PPK? Jak sprawdzić stan konta PPK?

  PPK. Po ukończeniu 60 lat można rozpocząć wypłaty środków. Decyzję w sprawie sposobu wypłaty środków z PPK można czasami zmienić

  Kiedy – po ukończeniu 60 lat – rozpocząć wypłatę oszczędności zgromadzonych w PPK zależy od decyzji uczestnika PPK. Osoba oszczędzająca w programie może również wybrać wariant wypłaty. Raz podjęta decyzja co do sposobu wypłaty środków może być później przez niego modyfikowana, ale tylko w ograniczonym zakresie. 

  REKLAMA