| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Dokumentacja pracownicza > Dokumentacja pracownicza dotycząca urlopów związanych z rodzicielstwem

Dokumentacja pracownicza dotycząca urlopów związanych z rodzicielstwem

Przepisy prawa praca z każdym rokiem stają się coraz bardziej korzystne dla rodziców, pragnących pogodzić rolę matki czy ojca z pracą zawodową. Kodeks pracy oferuje szereg rozwiązań, które mają pomóc młodym i ambitnym rodzicom pogodzenie pewnych ról życiowych.

Dodatkowy urlop macierzyński znalazł się w Kodeksie pracy od dnia 1 stycznia 2009 r. jednak skorzystać z niego można dopiero od stycznia 2010 r. Jak sama nazwa wskazuje, jest on urlopem dodatkowym do przysługującego podstawowego urlopu macierzyńskiego. Pracownica, w celu skorzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego musi złożyć pracodawcy pisemny wniosek. Musi on znaleźć się w aktach osobowych pracownika. Podobnie jest z dodatkowym urlopem na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Przeczytaj także: Ewidencje niebędące częścią akt osobowych

Urlop ojcowski to urlop przysługujący ojcu dziecka do ukończenia przez nie 12 miesięcy. W tym roku jego wymiar wynosi 1 tydzień, jednak w przyszłym zostanie zwiększony do dwóch tygodni. Pracownik ojciec, który chce skorzystać z takiego urlopu musi złożyć u pracodawcy stosowny wniosek, który musi znaleźć się w aktach pracowniczych.

Urlop wychowawczy przysługuje natomiast do czasu osiągnięcia przez dziecko 4. roku życia i może trwać nie dłużej, niż 3 lata. Pracownik musi w takim wypadku złożyć wniosek najpóźniej na dwa tygodnie przez planowanym terminem jego rozpoczęcia.

Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu także urlopu bezpłatnego. Pracownik może wykorzystać go w dowolny sposób, również na świadczenie innej pracy u innego pracodawcy. Urlop taki może również zostać wykorzystany na wychowywanie dziecka.

Wszystkie wskazane wyżej wnioski urlopowe mają obowiązek znaleźć się w aktach osobowych pracownika, w części B.

Polecamy serwis Kodeks pracy

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Adam Bartosiewicz

doradca podatkowy, radca prawny, doktor nauk prawnych ze specjalnością prawo finansowe, wspólnik kancelarii doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK