Dokumentacja pracownicza dotycząca urlopów związanych z rodzicielstwem
REKLAMA
REKLAMA
Dodatkowy urlop macierzyński znalazł się w Kodeksie pracy od dnia 1 stycznia 2009 r. jednak skorzystać z niego można dopiero od stycznia 2010 r. Jak sama nazwa wskazuje, jest on urlopem dodatkowym do przysługującego podstawowego urlopu macierzyńskiego. Pracownica, w celu skorzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego musi złożyć pracodawcy pisemny wniosek. Musi on znaleźć się w aktach osobowych pracownika. Podobnie jest z dodatkowym urlopem na warunkach urlopu macierzyńskiego.
REKLAMA
Przeczytaj także: Ewidencje niebędące częścią akt osobowych
Urlop ojcowski to urlop przysługujący ojcu dziecka do ukończenia przez nie 12 miesięcy. W tym roku jego wymiar wynosi 1 tydzień, jednak w przyszłym zostanie zwiększony do dwóch tygodni. Pracownik ojciec, który chce skorzystać z takiego urlopu musi złożyć u pracodawcy stosowny wniosek, który musi znaleźć się w aktach pracowniczych.
Urlop wychowawczy przysługuje natomiast do czasu osiągnięcia przez dziecko 4. roku życia i może trwać nie dłużej, niż 3 lata. Pracownik musi w takim wypadku złożyć wniosek najpóźniej na dwa tygodnie przez planowanym terminem jego rozpoczęcia.
Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu także urlopu bezpłatnego. Pracownik może wykorzystać go w dowolny sposób, również na świadczenie innej pracy u innego pracodawcy. Urlop taki może również zostać wykorzystany na wychowywanie dziecka.
Wszystkie wskazane wyżej wnioski urlopowe mają obowiązek znaleźć się w aktach osobowych pracownika, w części B.
Polecamy serwis Kodeks pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat