reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Dokumentacja pracownicza > Dokumentacja pracownicza dotycząca przyznania nagrody lub wyróżnienia

Dokumentacja pracownicza dotycząca przyznania nagrody lub wyróżnienia

Pracodawca może przyznawać pracownikom nagrody i wyróżnienia, za szczególne osiągnięcia związane z łączącym strony stosunkiem pracy.

Należy przede wszystkim podkreślić, że nawet gdyby nie było takiego przepisu, to pracodawca i tak miałby prawo do przyznawania pracownikom nagród i wyróżnień. Co do zasady można bowiem stwierdzić, że pracodawca może w stosunku do pracownika robić wszystko, co nie jest sprzeczne w jakikolwiek sposób z Kodeksem pracy, a jak wiadomo, Kodeks ten nie zabrania nagradzania pracowników.

Zapoznaj się z serwisem Zakładam firmę

Nagroda może zostać przyznana w szczególności za wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości. Pracodawca jednak sam określa, jakie rodzaje nagród i wyróżnień będzie stosował, oraz w jakich okolicznościach.

Z punktu widzenia dokumentacji pracowniczej najważniejszy jest fakt, że Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek umieszczenia w aktach osobowych pracownika odpisu zawiadomienia o przyznaniu nagrody lub wyróżnienia.

Akt przyznania nagrody jest dokumentem, który pracodawca ma obowiązek włączyć do akt pracownika. Akt przyznania nagrody lub wyróżnienia tworzy prawo podmiotowe pracownika do żądania jej spełnienia przez pracodawcę.

Pracodawca może samodzielnie opracować sobie wzór dokumentu przyznającego nagrodę, musi z niego jedynie wynikać, komu nagroda została przyznana, w jakiej wysokości, w jakich okolicznościach i za jakie osiągnięcia. Najczęściej dokument ten będzie miał formę zawiadomienia.Zo

Zobacz: Jakie obowiązki ma pracodawca w stosunku do rady pracowniczej?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy informacja o otrzymaniu nagrody musi znaleść się w dokumentacji pracownika?
Czy informacja o otrzymaniu nagrody musi znaleść się w dokumentacji pracownika?

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama