Porzucenie pracy przez pracownika – konsekwencje
REKLAMA
REKLAMA
Tryb porzucenia pracy
Porzucenie pracy przez pracownika zgodnie z obowiązującymi przepisami rozumiemy jako stałe oraz nieuzasadnione zaprzestanie przez niego wykonywania obowiązków służbowych. W takiej sytuacji, aby stosunek pracy uległ rozwiązaniu, pracodawca musi wypowiedzieć pracownikowi umowę. Zatem, porzucenie pracy nie niesie z sobą rozwiązania stosunku pracy.
REKLAMA
Co ciekawe, do 1996 r. pojęcie porzucenia pracy było równoważne z ustaniem stosunku pracy. Czy porzucenie pracy po zmianach ma równie poważne konsekwencje?
Porzucenie pracy przez pracownika - skutki
Z porzuceniem pracy przez pracownika może wiązać się zwolnienie dyscyplinarne. Wynika to z tego, że nieuzasadnione zaprzestanie wykonywania obowiązków służbowych jest jedną z przesłanek do rozwiązania umowy o pracę z winy pracownika bez zachowania okresu wypowiedzenia, co niesie z sobą szereg konsekwencji - m.in. brak możliwości ubiegania się przez pracownika o zasiłek dla bezrobotnych, a także utratę prawa do dni wolnych na poszukiwanie pracy.
Porzucenie pracy a wynagrodzenie
Pracownik, który porzucił pracę, traci prawo do wynagrodzenia za dni, w których nie pojawił się w pracy. Pracodawca może także zażądać od niego odszkodowania za starty wyrządzone postępowaniem pracownika.
Porzucenie pracy w świadectwie pracy
Co ważne, konsekwencją porzucenia pracy jest również wpisanie informacji o zwolnieniu z winy pracownika do świadectwa pracy. Należy pamiętać, że taka informacja pozostaje w dokumentach, nie można jej usunąć.
Porzucenie pracy - czy zawsze musi być zastosowany tryb dyscyplinarny?
Pracodawca, który chce rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę z powodu porzucenia przez niego pracy, nie musi zastosować trybu dyscyplinarnego.
Pracodawca zamiast zastosowania trybu dyscyplinarnego może wypowiedzieć umowę o pracę pracownikowi, ale również rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1320).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat